Всі публікації щодо:
Сосюра Володимир
Розробки уроків - Українська література 8 клас - 2016 рік
Володимир Сосюра. «Васильки». «Осінь». («Облітають квіти, обриває вітер…».. Щирість ліричного самовираження. «Васильки». — взірець інтимної лірики
Тема. Володимир Сосюра. «Васильки». «Осінь». («Облітають квіти, обриває вітер…».. Щирість ліричного самовираження. «Васильки». — взірець інтимної лірики
Мета: ознайомити з інтимною та пейзажною лірикою поета, допомогти учням усвідомити її ідейно-художні особливості, красу ліричного самовираження; розвивати пам'ять, образне мислення, навички виразного, вдумливого читання ліричних творів напам'ять, їх коментування та аналізу, висловлення своїх думок та почуттів; виховувати щирість, культуру вираження почуттів, любов до природи, естетичні смаки.
Теорія літератури: громадянська лірика, інтимна лірика, пейзажна лірика.
Обладнання: портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них, репродукції пейзажів.
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
✵ Перевірка домашнього завдання.
1. Анкета-характеристика письменника.
Ім’я, по батькові, прізвище — Володимир Миколайович Сосюра Роки життя — 1897-1965
Місце народження — станція Дебальцеве на Донеччині
Батьки: батько — Микола Володимирович, різнобічно обдарована людина, змінив багато професій; мати — Марія Данилівна — займалася хатнім господарством
Навчання — сільська та агрономічна школи, Харківський інститут народної освіти
Сімейний стан — офіційно одружений двічі; перша дружина — Віра Касперівна Берзіна, колишній політрук червоноармійського ескадрону, студентка (причиною розлучення стали шовіністичні погляди дружини); друга дружина — Данилова Марія Гаврилівна, двоє синів від першого шлюбу та один — від другого Діяльність, захоплення — із дитячих літ працював на шахтах Донбасу; брав участь у громадянській війні, спершу в армії УНР, пізніше в Червоній армії; поет, прозаїк
Основні твори — збірки поезій, поеми, автобіографічна повість «Третя Рота».
2. Виразне читання напам'ять вірша В. Сосюри «Любіть Україну!».
✵ Практикум.
Заповніть таблицу, звертаючись до тексту.
Назви художніх засобів |
Приклади |
Роль художніх засобів |
Звертання |
||
Порівняння |
||
Рефрен |
||
Епітети |
||
Метафора |
||
Фразеологізм |
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
✵ Вступне слово вчителя.
Природа надихала Володимира Сосюру на роздуми про вічне, на творчість. І з-під його пера виходили поетичні шедеври, у яких він оспівував очі своєї коханої, свій рідний край. А кожному читачеві тоді й зараз здавалося й здається, що це саме про його почуття, про красу його рідного краю. Отже, ми продовжуємо насолоджуватися віршами Сосюри.
III. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
✵ Виразне читання поезії В. Сосюри «Васильки».
✵ Словникова робота, обмін враженнями про вірш.
✵ Коментар учителя.
Коли жовтіє в полі жито, між колосками часто видніються голубі квіточки — васильки, або волошки. Визирають, ніби очі дівочі. І ця картина наштовхнула поета Володимира Сосюру на роздуми про вічне — про красу життя, його швидкоплинність, про кохання. Сині васильки нагадали йому очі коханої. Цей колір вважається холодним, але в поета він сповнений тепла: «І синіє щастя у душі моїй».
Природа в поезії одухотворена, радіє й сумує разом із ліричним героєм, викликає оптимістичний настрій навіть тоді, коли приходить розуміння швидкоплинності людського буття. На зміну одному поколінню людей приходить інше, але вічними й незмінними залишаються щирість і глибина кохання, його краса, єдність людини та природи. Поезію В. Сосюри «Васильки». відносять до філософської лірики, але є в ній елементи і інтимної лірики, і пейзажної.
Коротенький вірш сповнений багатством асоціацій, виразністю образів і глибиною поетичного бачення.
✵ Евристична бесіда.
— Чому поет порівнює очі коханої з васильками?
— Що, на ваш погляд, уособлюють васильки?
— Яким чином краса коханої і природи пов’язані між собою? Для чого В. Сосюра порівнює ці образи?
— У чому поет вбачає щастя? Від чого воно залежить?
— Умотивуйте, що васильки — символ щастя, кохання, посилаючись на рядки з вірша.
— Чому кохані можуть перетворитися на квіти?
— Що відбуватиметься з героями впродовж життя?
— Що символізує плинність часу?
— Яким чином внутрішні почуття героя гармоніюють із красою василькового поля? Над чим ця краса змушує задуматися читача?
— Яким чином, на вашу думку, ця поезія пов’язана з особистим життям В. Сосюри? Свої міркування аргументуйте.
— Зважаючи на зміст поезії, чи можемо ми бути впевненими, що любов — це вічне? Відповідь умотивуйте.
— Стисло опишіть, якими ви уявляєте героїв поезії. Що сприяло створенню цих портретів?
— Прокоментуйте, що мав на увазі В. Сосюра, висловлюючись: «… і синіє щастя у душі моїй».
— Дослідіть, від чого ліричний герой уважає себе щасливим. Чи можна вважати щастя тривалим у житті кожної людини? Наведіть переконливі аргументи.
— Що, на ваш погляд, у творі уособлюють васильки? Чи є ці квіти символічними? Відповідь умотивуйте.
✵ Пошуково-дослідницький творчий проект.
Існує кілька варіантів народних пісень про волошки (васильки). Знайдіть їхні тексти, дослідіть і спробуйте довести, що вірш Сосюри, як твердять літературознавці, навіяний, крім власних спостережень, і народною піснею.
Ой волошки, волошки,
Чом ви не жовті, а сині?
Ви у моєму житті
Спомин сумний залишили.
Тямлю я, раз навесні
Ми біля річки гуляли;
І волошок, волошок
Безліч ми там назбирали.
Згадую день на ріці,
Де ми з тобою гуляли,
А на лугах васильки
Наші серця звеселяли.
Приспів:
Ах, васильки-васильки,
Скільки ж вас виросло в полі.
Вірю, що ви назавжди
Наші з’єднаєте долі.
✵ Виразне читання поезії В. Сосюри «Осінь».
✵ Словникова робота, обмін враженнями про вірш.
✵ Коментар учителя.
Природа — це ще одне джерело натхнення поета Володимира Сосюри. Вона для нього — краса кожної пори, краса вічна. Митець захоплюється і весною, і зимою, і літом, але найдушевніше чомусь говорить про осінь. Цю величну картину він змальовує контрастними синьо-жовто-чорними кольорами. Якщо перекласти ці образи на людське життя, то осінь — час підсумків, збір урожаю мудрості. А «берізка гола мерзне за вікном». — чи не молодість недосвідчена «набиває собі шишки». Утім, секрет цієї поетичної мініатюри в такій яскравості й багатозначності її образів, що кожен може знайти в ній щось естетично привабливе для себе, те, що відповідає особистим почуттям та уявленням.
Для посилення експресивності та виразності поет широко використовує свою улюблену інверсію, метафоризовані епітети та рефрени.
«З самого дитинства я люблю поетів, у чиїх творах головне місце віддано почуттям. Виробився навіть своєрідний критерій оцінки: розтривожить серце — значить, справжня поезія». — писав на схилі літ В. Сосюра. І, мабуть, тому поет намагався все життя тривожити читача, озвучуючи свої глибокі почуття, оспівуючи красу та любов.
✵ Складання сенканів.
Складіть сенкани про пори року, про почуття, оспівані поетом В. Сосюрою.
✵ Пошуково-дослідницький творчий проект.
Підготуйте повідомлення, відеопрезентацію на одну з тем:
«Тема осені у творчості В. Сосюри».
«Краса природи у віршах В. Сосюри».
«В. Сосюра — поет "боротьби й кохання" (Сплелися Боротьба й Кохання, — і кращий хто, не знаю я.)».
✵ Завдання аналітичного характеру «Зустрілися дві думки».
Доведіть на основі вивчених та самостійно прочитаних творів В. Сосюри необґрунтованість критики або її справедливість.
Журнал пісенників України «Вітчизна». у липневому номері проголошував: «У вірші Володимира Сосюри немає образу, безмірно дорогого для кожного справжнього патріота, — образу нашої соціалістичної Батьківщини, Радянської України…».
У нотатках І. Микитенка зафіксовано гострий відгук І. Кулика: «Дурить нас Сосюра. Нам уже почало було здаватися, що Сосюра знайшов себе в нових формах, в тому верліброві, що він нам дав до "Гарту". Але ця остання річ, що він її зараз зачитав, розбиває наші сподіванки…. Якщо Сосюра не почне серйозно ставитись до своєї праці, то він загине як поет».
Перлини ліричної поезії, що їх створив Володимир Сосюра, назавжди зостануться окрасою нашої літератури… Вічно пульсуватиме серце його поезії, зігріте чистою незрадливою любов’ю до народу. (О. Гончар)
Будь-яке штукарство Сосюрі було протипоказане. Сила його слова, справжній гуманізм його лірики — в природності, в чистосердечному довір’ї до людини, в безмежній відданості їй. Мабуть, тільки значна, небуденна особистість може дозволити собі розкіш розмовляти з людьми своїм природним голосом — голосом правди, пристрасті, чистої, непідробної любові. (О. Гончар)
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Навчитися виразно читати, аналізувати вірші В. Сосюри, висловлювати свої судження та враження про них.
2. Індивідуальне завдання. Дібрати приклади віршів В. Сосюри або уривків із них на кожен із жанрів лірики, уміти визначати їхні художні особливості.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
✵ Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Найкращим декламатором віршів сьогодні, на мою думку, був (була)…
— Вірші В. Сосюри про кохання та про природу викликають у мене відчуття…