Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

Розробки уроків - Українська література 8 клас - 2016 рік

Іван Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи

Тема. Іван Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи

Мета: ознайомити учнів із сюжетом драматичного твору, допомогти глибше усвідомити особливості жанру, ідейно-художній зміст трагікомедії; розвивати образне та критичне мислення, розвивати навички роботи з драматичним твором, виразного читання за особами, виділення головних епізодів сюжету; виховувати любов до художнього слова, порядність і чесність, неприйняття будь-якого шахрайства.

Теорія літератури: драматичний твір, комедія, трагікомедія.

Обладнання: портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них, фрагменти кінофільмів, записів вистав сучасних театрів.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

✵ Перевірка домашнього завдання.

1. Переказ і умовної частини трагікомедії І. Карпенка-Карого «Сто тисяч».

2. Постановка інсценівки за І умовною частиною.

(Монолог Калитки про землю, розмова Герасима з кумом Савкою, розмова Калитки з Невідомим і показ «фальшивих». грошей чи ін.)

3. Завдання аналітичного характеру.

— Пригадайте сцену, як Роман розповідав Копачеві про весілля сестри. Як це характеризує Герасима Калитку?

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

✵ Вступне слово вчителя.

«В театрі грати повинні тільки справжню літературну драму, де страждання душі людської тривожить кам’яні серця і, кору крижану байдужості на них розбивши, проводить у душу слухача жадання правди, жадання загального добра, а пролитими над чужим горем сльозами вибілюють його душу! Комедію нам дайте, комедію, що бичує сатирою страшною всіх, і сміхом крізь сльози сміється над пороками, і примушує людей мимо їх волі соромитися своїх лихих учинків!.. Служить таким широким ідеалам любо! Тут можна іноді й поголодать, щоб тільки певність мати, що справді ти несеш нехибно цей стяг священний». — так устами героя своєї п’єси «Суєта». Івана Барильченка драматург І. Карпенко-Карий озвучує своє бачення ролі театру, тому що сучасне йому суспільство заполонила ідея збагачення, причому збагачення будь-якими засобами. Про це байкар Леонід Глібов уїдливо писав:

Велика сила, братці, гроші,

Грошима й дурні прехороші,

Є в дурня гроші — він і пан.

Є в нього золотий жупан…

До чого призводить надмірна жадоба до грошей, дізнаємося на уроці.

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

✵ Виразне читання за ролями II умовної частини трагікомедії І. Карпенка-Карого «Сто тисяч». (орієнтовно — Дія II).

✵ Словникова робота, обмін враженнями.

✵ Евристична бесіда, виконання завдань творчо-аналітичного характеру.

— Що нового ви дізналися про героїв, які риси характеру відкрилися в них?

— Прокоментуйте сцену, як Копач радить Калитці завести вдома «калакольчик». Укажіть «два боки медалі». (Калитка жорстокий і ненаситний у ставленні до робітників і навіть близьких, з іншого боку — сам не любить ледарювати, добрий хазяїн.)

— Згадайте розмову Калитки з наймитом Климом і його сварку за кусень хліба в неділю. Схарактеризуйте за нею учасників полілогу. (Калитка — жадібний і сварливий, перебільшує збитки, згадує Бога всує; Клим захищається, має почуття гумору; Параска підтримує чоловіка, бо боїться; ощадлива.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

✵ Проблемне запитання.

— Чому Калитка, не дивлячись на свою ощадливість, навіть жадібність, не дуже поважаючи заняття Копача, усе ж підтримує його, пригощає в себе в хаті?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знати зміст II умовної частини п'єси «Сто тисяч». уміти переказувати, коментувати, висловлювати свої думки та враження; підготувати інсценівки за II дією.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

✵ Інтерактивна вправа «Займи позицію».

— Твір такий смішний, що аж плакати хочеться. Я поділяю твердження цього народного парадоксу.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.