Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван
Розробки уроків - Українська література 8 клас - 2016 рік
Іван Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Проблема влади грошей — наскрізна й «вічна». у світовому мистецтві
Тема. Іван Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Проблема влади грошей — наскрізна й «вічна». у світовому мистецтві
Мета: продовжити ознайомлення школярів із твором І. Карпенка-Карого; допомогти осмислити актуальність проблем комедії для сучасного життя; розвивати образне та критичне мислення, культуру зв'язного мовлення, уміння читати драматичний твір, грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, узагальнювати, робити висновки; виховувати зневажливе ставлення до жадібності, підступності, прагнення до збагачення, прищеплювати інтерес до театральної діяльності, художньої творчості.
Теорія літератури: драматичний твір, комедія, трагікомедія.
Обладнання: портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них, фрагменти кінофільмів, записів вистав сучасних театрів.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
✵ Перевірка домашнього завдання.
1. Переказ умовної частини трагікомедії І. Карпенка-Карого «Сто тисяч».
2. Постановка інсценівки за умовною частиною твору.
(Калитка розповідає кумові про свою таємницю й просить перевірити гроші в казначействі — чи пізнають там фальшивки; Параска просить у Герасима коней поїхати до церкви та ін.)
3. Бесіда.
— Чому Параска, заможна господиня дому, хоче, щоб її син одружився з наймичкою Мотрею, у якої, звичайно ж, немає ніякого посагу?
— Чому Калитка цього не хоче й не вважає за добре те, що Мотря гарно куховарить?
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИЙ Й МЕТИ УРОКУ
✵ Вступне слово вчителя.
«Гроші або керують своїм власником, або служать йому». — зазначав ще давньогрецький поет, мудрець Горацій. Яку роль грають гроші в житті головного героя трагікомедії І. Карпенка-Карого «Сто тисяч». дізнаємося на уроці.
III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
✵ Виразне читання за ролями умовної частини трагікомедії І. Карпенка-Карого «Сто тисяч». (орієнтовно — Дії III — IV).
✵ Словникова робота, обмін враженнями.
✵ Евристична бесіда.
— Які «діла». збіглися одночасно в Герасима Калитки? До яких наслідків призвело його рішення? Яка риса його характеру розкривається ще глибше?
— Що робить Герасим на радощах?
— Про які неписані народні моральні закони свідчить поведінка Мотрі? (Не дозволяє Романові вольностей у поведінці до весілля.)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
✵ Виконання завдання.
Прокоментуйте останній монолог Герасима. Схарактеризуйте за ним цінності, які сповідує головний герой.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати зміст п'єси «Сто тисяч». уміти переказувати, коментувати, висловлювати свої думки та враження; підготувати інсценовані діалоги.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
✵ Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Твір І. Карпенка-Карого викликає суперечливі почуття — сміху та суму, тому що…