Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні
Чурай Маруся

Українська література. Конспекти уроків. 8 клас. І семестр - А. М. Гричина 2016 рік

ПІСНІ МАРУСІ ЧУРАЙ. «ВІЮТЬ ВІТРИ, ВІЮТЬ БУЙНІ», «ОЙ НЕ ХОДИ, ГРИЦЮ…»

Мета: ознайомити учнів зі змістом пісень Марусі Чурай; формувати вміння визначати основну думку, художні особливості пісень, уміння бачити за твором образ самого автора; розвивати навички виразного читання, коментування й аналізу пісень, культуру зв'язного мовлення; сприяти вихованню почуття прекрасного, бажання вивчати пісенну спадщину українського народу.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портретне зображення Марусі Чурай, аудіозапис арії Наталки Полтавки з опери Миколи Лисенка «Наталка Полтавка», кольорові стрічки, підручник.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вправа «Кольоровий настрій»

Учитель. Я хочу, щоб ви завжди були впевнені в собі і задоволені собою, щоб досягали успіхів. А це певною мірою буде залежати від вашого настрою. Тож з’ясуймо вашу емоційну готовність до уроку за допомогою кольорів (темні кольори — поганий, сумний настрій, світлі — хороший, радісний).

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Читання напам'ять учнями пісні Марусі Чурай «Засвіт встали козаченьки»

2. Читання листів Марусі Чурай. Оцінювання учнів

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК УЧНІВ

1. Гра «продовжте речення»

✵ Маруся Чурай — це… (легендарна піснярка з Полтавщини).

✵ Народилася Маруся Чурай у сім’ї … (козацького сотника Гордія Чурая).

✵ Маруся Чурай кохала… (Гриця Бобренка, сина хорунжого Полтавського полку).

✵ Марусю Чурай звинуватили у … (вбивстві Гриця Бобренка).

✵ Від страти Марусю Чурай врятував… (Іван Іскра, що привіз універсал Богдана Хмельницького, яким дівчині було даровано життя).

✵ Маруся Чурай ходила на прощу до… (Києва).

✵ Марусю Чурай порівнюють з давньогрецькою поетесою… (Сапфо).

✵ У пісні «Засвіт встали козаченьки» відображені події… (козацької доби XVI-XVII століть).

✵ Історичну повість «Засвіт встали козаченьки» написав… (Валентин Чемерис).

✵ У 1987 році в Полтаві облаштували… («Співоче поле» ).

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

На уроці продовжимо знайомство з легендарною пісняркою Марусею Чурай та її творами «Віють вітри, віють буйні» та «Ой не ходи, Грицю…».

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МЕТЕРІАЛУ

1. Вступне слово вчителя

Маруся Чурай писала пісні не тільки на історичні теми, невід’ємною частиною її пісенного спадку є також тема кохання. Дівчина дуже кохала Гриця Бобренка, який у 1648 році пішов на війну. Маруся сумувала за ним і часто ходила на прощу до Києво-Печерської лаври, щоб помолитися за коханого та в молитві знайти заспокоєння. Свій смуток вилила в пісні «Віють вітри, віють буйні». Згодом цю пісню І. П. Котляревський використав у п’єсі «Наталка Полтавка», яку ви, діти, вивчатимете у 9 класі. Микола Лисенко створив однойменну національну оперу, яка й зараз не сходить зі сцен театрів.

2. Прослуховування пісні в аудіозаписі (арія Наталки Полтавки з опери М. Лисенка)

3. Читання пісні «віють вітри, віють буйні» учнями (мовчки)

Яке враження на вас справила ця пісня?

Учитель. Гриць Бобренко, повернувшись із війни, за наказом матері одружився з багатою дочкою осавули Галею Вишняківною. Маруся, за народними переказами, не могла пережити зраду хлопця і кинулася з греблі у Ворсклу, та її врятував Іван Іскра, який кохав дівчину. Маруся після цього випадку довго хворіла. Одужавши, вона пішла на вечорниці, де зустріла Гриця з молодою дружиною. Ревнощі, згадки про нездійснені дівочі мрії призвели до плану помсти, який Маруся виклала в пісні «Ой не ходи, Грицю…», а згодом втілила його в життя, отруївши зрадника. Хоча за іншими переказами, дівчина готувала зілля для себе, бо не могла жити без коханого. За вбивство Гриця дівчину мали стратити. З попереднього уроку ви дізналися, як склалася доля Марусі далі.

Пісня «Ой не ходи, Грицю.» лежить в основі п’єси М. Старицького «Ой не ходи, Грицю…», повісті О. Кобилянської «У неділю рано зілля копала» та роману у віршах Л. Костенко «Маруся Чурай».

4. Читання пісні «Ой не ходи, Грицю…» вчителем та учнями

✵ Які емоції викликала у вас пісня?

5. Робота у групах

Визначити тему, ідею, основну думку, жанр, образи пісень.

1- ша група. «Віють вітри, віють буйні»;

2- га група. «Ой не ходи, Грицю…».

Пісня «Віють вітри, віють буйні»

Тема: любов дівчини до козака, очікування його та страждання від розлуки.

Ідея: співчуття дівчині, яка втратила коханого; возвеличення відданої любові.

Основна думка: «Хто щасливий був часочок, по смерть не забуде».

Жанр: літературна пісня.

Образи: людей: закохана дівчина, козак, заздрісні люди; природи: вітри, дерева; предметів і явищ: сльози, щастя, заздрість.

Пісня «Ой не ходи, Грицю…»

Тема: відтворення трагічної долі Гриця через його нерозділене кохання.

Ідея: возвеличення почуття кохання, яке іноді внаслідок ревнощів становить загрозу життю.

Основна думка: «Нехай же Гриць двох не кохає».

Жанр: драматична літературна пісня, пісня-балада.

6. Словникова робота

Балада (від фр. ballade — «танцювати» ) — ліро-епічний твір з драматично напруженим сюжетом. Баладі властиві невелика кількість персонажів, підкреслена узагальненість, відсутність деталізації, стислість у викладі матеріалу, «магічна» музичність.

7. Бесіда за змістом пісні «Віють вітри, віють буйні»

✵ Яких страждань зазнала героїня пісні?

✵ Охарактеризуйте внутрішній стан ліричної героїні.

✵ З чим порівнюється доля дівчини?

✵ Чи побачить дівчина свого коханого?

✵ Чому героїня пісні вважає, що її долі «завидують» люди?

✵ Як ви гадаєте, чи чує «чорнобривий» свою милу? Знайдіть докази у творі.

✵ Чому, на вашу думку, Маруся Чурай закінчує твір риторичним запитанням?

✵ Чи схожа доля героїні твору з долею його авторки?

✵ Який образ-символ використано в пісні?

8. Словникова робота

Символ — художній засіб, який підкреслює й виразно виокремлює щось дуже важливе, концентруючи в собі глибокий зміст і високу емоційність.

9. «Вільний мікрофон»

✵ Чи викликає у вас співчуття Гриць?

✵ Чи можна виправдати кохання хлопця?

✵ Чи справедливе покарання отримав хлопець?

10. Бесіда за змістом пісні «Ой не ходи, Грицю…»

✵ Яким ви уявляєте Гриця? Чим саме, на ваш погляд, він подобався дівчатам?

✵ Якими були стосунки Марусі та Гриця?

✵ Як Маруся Чурай характеризує свою героїню?

✵ Чи гідний був Гриць кохання Марусі? Доведіть свою думку.

✵ Чому кохання стало загрозою для життя героя?

✵ Як дівчина готувала зілля, щоб отруїти Гриця?

✵ Як мати покарала дочку за вчинений злочин?

11. Словникова робота

Вечорниці — одна з форм осінньо-зимових вечірніх розваг, що відбувались у хаті. На вечорницях оповідали казки, танцювали, поєднуючи дозвілля з роботою. Здавна зібрання молодих відбувалося на вечорницях. Вечорниці починалися пізньої осені.

Для проведення вечорниць дівчата підшуковували простору хатину. Господиня цього дому — жінка, яку всі прибулі величали «вечернична, досвітчана мати, паніматка». Саме вона стежила за дотриманням усіх звичаїв та традицій під час вечорниць. За приміщення молодь розплачувалася хлібом, тканиною або ж іншими продуктами. Вечорниці відвідували молоді люди, які були неодруженими. Основою буденних вечорниць була робота дівчат за вишиванням, прядінням, шиттям, оскільки саме від їхньої працьовитості залежало і їхнє придане. Та й вранці необхідно показати матері свою роботу. На святкових вечорницях молодь танцювала, співала, тобто розважалася.

12. Вправа «Асоціація»

✵ З чим асоціюється у вас слово «кохання» ? Чому?

✵ З чим асоціюється слово «зрада» ? Чому?

✵ З якими кольорами асоціюються слова «кохання», «зрада» ?

13. Робота у групах

Визначити художні особливості пісень.

1- ша група — «Віють вітри, віють буйні»;

2- га група — «Ой не ходи, Грицю…».

Пісня «Віють вітри, віють буйні»

Метафори: «віють вітри», «дерева гнуться».

Епітети: «щаслива билинка», «люте горе», «тяжко жити».

Риторичні запитання: «Чи ж щаслива ж та билинка, що росте у полі?», «Що у полі, на пісочку, без роси, на сонці?», «Де ти, милий, чорнобривий? Де ти?»

Риторичний оклик: «Озовися!»

Пісня «Ой не ходи, Грицю…»

Епітети: «дівчина-чарівниченька», «дубовая хата».

Метафора: «прийшла п’ятниця».

Риторичне запитання: «Нащо ти, дочко, Гриця отруїла!».

Риторичний оклик: «Що через тебе мене мати била!».

VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Гра «так-ні» (за змістом пісень «віють вітри, віють буйні» та «Ой не ходи, Грицю…» )

1) Внаслідок вітру пішов дощ. (Ні)

2) Героїні пісні «Віють вітри, віють буйні» «тяжко жити» без милого. (Так)

3) Пісню «Віють вітри, віють буйні» у своїй творчості використав І. Котляревський. (Так)

4) Героїня витрачає свої літа молодії в непосильній праці. (Ні)

5) На думку молодиці, не поправлять сльози її щастя. (Так)

6) Без милого світ стане тюрмою. (Так)

7) Дівки на вечорницях веселі. (Ні)

8) Зіллячко, яким дівчина отруїла Гриця, вона сама накопала. (Так)

9) У середу молодиця Гриця отруїла. (Так)

10) Мати била Марусю за те, що вона ходила на вечорниці. (Ні)

VII. ПІДСУМКИ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати та аналізувати пісні Марусі Чурай «Віють вітри, віють буйні», «Ой не ходи, Грицю…».

Зробити ілюстрації до пісень.