Плани-конспекти уроків - Українська література 8 клас - 2002

Леонід Глібов. Байка «Цуцик». Викриття й заперечення прислужництва, паразитизму, зазнайства. Співчуття пригнобленим і приниженим. Майстерність творення алегоричних образів. Поглиблення поняття про жанрові особливості байки

Всі публікації щодо:
Глібов Леонід

Тема. Леонід Глібов. Байка «Цуцик». Викриття й заперечення прислужництва, паразитизму, зазнайства. Співчуття пригнобленим і приниженим. Майстерність творення алегоричних образів. Поглиблення поняття про жанрові особливості байки.

Мета: ознайомити учнів з байкою «Цуцик», показати майстерність Л. Глібова в змалюванні алегоричних образів;

розвивати в учнів навики роботи з текстом;

виховувати в школярів гуманізм, співчуття до людського горя.

Обладнання: твори Л. Глібова, підручник.

ХІД УРОКУ

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Бесіда.

1) Де народився Леонід Глібов?

2) Ким були його батьки?

3) Де навчався Л. Глібов?

4) Коли написав перший твір? Яка його назва?

5) Як називалася перша книга? Коли вона вийшла?

6) Назвати твори Леоніда Глібова.

7) Чим цінна його творчість?

2. Робота над текстом байки «Мірошник».

1) Виразно прочитати байку за ролями.

2) Дати характеристику Хомі за поданим у підручнику планом (с. 72) та з використанням цитат, записаних удома.

III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Байка «Цуцик» відноситься до другого періоду творчості Глібова, у якому порушувалися переважно морально-етичні проблеми. Своє перо сатирика байкар спрямував на висміювання паразитизму, лакейства, лицемірства, прислужництва, егоїзму. Байка «Цуцик» — кращий твір цього періоду. Вона побудована на діалозі двох собак — Бровка і Цуцика.

2. Робота над текстом байки «Цуцик».

1) Виразне читання байки.

2) Характеристика Бровка та Цуцика.

3) Добрати цитати з тексту до характеристики Бровка і Цуцика.

Бровко

«… під парканом

Дворовий пес Бровко лежав»;

«.. Либонь, не знаєш

Собачого життя мого?

Далеко до твого…»;

«Живу собі, бо треба жити;

Двір стережу і день, і ніч;

Всього доводиться терпіти…»;

«Та ще к тому і їжа препогана:

Хлиснеш помий, коли дадуть;

А як не в лад загавкаєш на пана,

То ще й під боки натовчуть»;

Цуцик

«Патлатий Цуцик спочивав»;

«То ляже на бочок, то догори

на спинку,

Або на лапки морду клав»;

«Бач, яким він паном,

Ледачий Цуцик, став»;

«Живу у горницях, на

килимах качаюсь.

Жартуючи на сміх;

Частенько з панночками граюсь

І лащуся до них»;

«І м’яко спать мені,

і ласо можна їсти,

І бігаю не в бур’янах,

Сухенькі лапки, хвостик чистий»;

«Я те роблю, чого ти не зумієш:

На задніх лапках я по-вченому

служу»;

«Ет, реп’яхами дорікаєш!»

«… Цуцик дуже запанів:

Скубне й Бровка, коли захоче».

4) Порівняти авторську характеристику персонажів.

3. Слово вчителя.

Цуцик — кімнатна собачка. Нероба, прислужник, він з гордістю вихваляється перед Бровком своїми лакейськими здібностями, умінням вислужуватися. Сите благополуччя отруїло Цуцика чадом погорди, він тепер зверху, спесиво дивиться на всіх, бо дуже запанів. Він байдужий до страждань свого колишнього друга.

Бровко — дворовий пес. Він стереже добро хазяїна вдень і вночі, за це змушений терпіти знущання, їсти що попало, спати під парканом. Він усвідомлює своє рабське становище, якому не може зарадити, але з огидою ставиться до панського лакея. Бровко справедливо називає своє життя «собачим», бо воно повне приниження, голодування, побоїв та тяжкої праці, але це не вбиває в ньому гідності. Перед Цуциком він не запобігає, не лащиться до нього, а навпаки, сміливо нагадує, що той колись був звичайнісіньким щеням.

4. Бесіда.

1) Як провадить життя Цуцик?

2) Як ставиться він тепер до Бровка?

3) Хто був Цуцик у минулому?

4) Яким постає Бровко в байці?

5) На чиєму боці симпатії автора?

6) Яке ідейне спрямування байки?

5. Заключне слово вчителя.

В алегоричному образі Цуцика автор засуджує зрадництво, паразитизм, моральну ницість, плазування панських «цуциків», які заради легкого життя втрачають людську гідність і людську подобу. їм він протиставляє Бровка, в алегоричному образі якого втілено риси чесного, щирого, працьовитого трудівника, з високим почуттям людської гідності, у душі якого визріває протест проти нікчемних і підлих цуциків.

6. Самостійна робота.

Прочитати за підручником (с. 75) уривок з праці Бориса Деркача. Відповісти, що нового про байку»Цуцик» ви дізналися.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Дати відповідь на запитання у підручнику (с. 74).

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, С. 73 — 75, завдання 7 (с. 74).







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.