Плани-конспекти уроків - Українська література 8 клас - 2002

І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Робота з текстом

Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

Тема. І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Робота з текстом.

Мета: продовжити знайомити учнів з комедією І. Карпенка-Карого «Сто тисяч»;

розвивати навики роботи з драматичним твором, читання за ролями;

виховувати в учнів любов до театру.

Обладнання: підручник.

ХІД УРОКУ

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Фронтальне опитування за питаннями підручника (с. 92, 112).

2. Читання й коментування п’єси за ролями (с. 104 — 111).

3. Бесіда з учнями за питаннями підручника (с. 112).

4. Виписати з IV дії п’єси цитати до характеристики Калитки.

5. Повторення відомостей про драматичний твір.

Виявити ознаки драматичного твору в п’єсі «Сто тисяч»:

1) єдність дії та слова;

2) зображення персонажів через їхні вчинки, поведінку, висловлювання;

3) відтворення подій як живого процесу;

4) наявність ремарок;

5) призначення для вистави на сцені;

6) поділ тексту на дії, картини, яви;

7) діалогічна форма.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Запитання і завдання.

1. Чому п’єса починається з появи Невідомого? Який момент у творі можна вважати зав’язкою? (Зав’язка — VIII ява, коли Невідомий демонструє»фальшиві гроші Калитці і той схиляється до думки купити їх).

2. У ІІ і ІІІ діях Невідомого нема на сцені. А на хід подій він впливає? (Так, впливає. Усі думки Герасима — про Невідомого. Він робить розвідувальні кроки, щоб остаточно вирішити, чи варто купувати фальшиві гроші: знаходить собі помічника, доручає йому перевірити якість підробки, нетерпляче чекає на повернення Савки з міста.)

3. Який епізод є кульмінацією п’єси? (Момент, коли Герасим, залишившись наодинці з мішком грошей, усвідомлює себе власником ста тисяч.)

4. Як тут розкривається особистість Герасима? З ким поділяє він радість успіху? (Ніхто не потрібний йому в цей час. Навіть Савка, бо буде вимагати своєї частки, а з грошима так важко розлучатися. Калитку «розіперло грошвою», він увесь у спогляданні свого багатства, і, здається, в нього не залишилося місця для будь-яких інших порухів душі. Герасим цілує мішок з грошима, а на Параску, охоплений люттю, боячись, що вона дізнається про його таємницю, несамовито кричить: «Я тобі покажу… я… я… тебе уб’ю…» І справді може вбити. У цій фразі й виявляється рівень морального падіння людини, яка йде до мети злочинним шляхом.)

5. Пригадайте смішні моменти у п’єсі «Сто тисяч». Виявіть різні відтінки авторського сміху.

(Ми сміємося, коли Роман навмисно розпанахує рукав, щоб якусь хвилину побути з Мотрею, або коли він замість Мотрі поцілував Гершка. Це легкий, веселий, доброзичливий сміх. Співчутливу посмішку викликає розповідь Савки про те, як він на роздоріжжі кликав Гната Безп’ятого. Іншого характеру сміх викликає сцена зустрічі Герасима з Невідомим. Викривальний характер сміху відчувається і в інших епізодах комедії.) Прочитайте ці епізоди за ролями.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, с. 93 — 115, підготуватися даписьмової роботи на одну з тем: «Хижацька натура Герасима Калитки«, «Згубний вплив грошей на персонажів комедії «Сто тисяч»».На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.