Плани-конспекти уроків - Українська література 8 клас - 2002

«Вилітали орли з-за крутої гори» - типовий зразок рекрутських солдатських пісень. «Ой матінко-зірко…» - наймитська пісня. «Ой та зажурились стрільці січовії» - пісня січових стрільців. Жартівливі пісні. Розповідь про пісні Марусі Чурай

Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Тема. «Вилітали орли з-за крутої гори» — типовий зразок рекрутських солдатських пісень. «Ой матінко-зірко…» — наймитська пісня. «Ой та зажурились стрільці січовії» — пісня січових стрільців. Жартівливі пісні. Розповідь про пісні Марусі Чурай.

Мета: показати красу й велич української пісні, засобами виразного читання, розповіді« співу відтворити неповторний світ пісні;

розширювати кругозір учнів, розвивати творчу уяву;

виховувати в учнів бажання поповнювати свій пісенний репертуар піснями рідного краю.

Обладнання: збірки народних пісень, ілюстрації до пісень робіт учнів, підручник [2], грамзапис пісень.

ХІД УРОКУ

І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Прочитати висловлювання про українську пісню.

1) Пісня ні в добру, ні в злу годину не покидає людину. (Н. те.)

2) Народні пісні для України — все: і поезія, й історія, і батьківська могила. (М. Гоголь.)

Україна моя починається

Там, де доля моя усміхається

І як пісня, як спів солов’їний

Не кінчається Україна.

(А. Осадчук.)

4) Українська народна пісня, ввібравши в себе і грозовий, і барвінковий ласкавий світ, історію і побут, болючі роздуми і найніжніші почуття, воістину геніально поєднала пристрасне й емоційне слово з незбагненним чаром, з незбагненними таємницями мелосу…

(М. Стельмах.)

2. Бесіда на повторення.

1) Назвіть основні жанри народної лірики. Наведіть приклади.

2) Назвіть художні засоби, характерні для ліричних пісень. Проілюструйте прикладами.

3. Кросворд.

Вписати у горизонтальні рядки види художніх засобів.

III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

З кінця XVIII ст. в Україні почали складатися пісні про рекрутчину та солдатчину. Виникнення їх викликане історичними умовами. У 1699 році Петро І видав указ, який установлював довічну солдатську службу. Цей указ діяв майже сто років. У 1793 р. строк служби був скорочений до 25, а в 1834 році — до двадцяти років. Довга солдатська служба відривала людину від сім’ї, від рідних місць. У солдати йшов молодий парубок, який повертався старим дідом, інвалідом або й зовсім не повертався. Тому рідні проводжали рекрута в солдати з тугою й голосіннями. У рекрутських піснях крізь численні скарги, сум і плач проривався гнів і ненависть до поміщиків і дукачів, царя, які брали в рекрути лише бідних і беззахисних людей.

2. Робота над картиною І. Соколова «Проводи рекрутів».

1) Розглянути репродукцію картини.

2) Розповісти про почуття рідних людей, які проводжають своїх синів у солдати.

3. Виразне читання тексту пісні «Вилітали орли з-за крутої гори».

4. Слово вчителя.

Глибокими почуттями смутку та безнадії пройняті наймитські пісні. Вони виникли в епоху капіталізму, у середовищі спролетаризованого селянства. Важка праця, чорна сорочка, цілковите безправ’я, погана їжа, недоїдання, загублене здоров’я на чужих нивах і дворах — ось головні мотиви й художні деталі цих пісень. Гострота соціального змісту, поневіряння наймита розкриваються контрастним зіставленням. Наймитські пісні відтворюють куркульську кабалу, розробляють тему соціальної недолі. Від тяжкої роботи зранку до ночі й приниження людської гідності стає нестерпним саме життя наймита. Дуже часто в наймитських піснях героєм виступає сирота — людина беззахисна, безправна. Сироти найчастіше змушені були поневірятися в наймах і зазнавали найбільше знущань від хазяїв та їхніх прикажчиків.

5. Робота над текстом пісні «Ой матінко-зірко».

1) Виразно прочитайте текст пісні.

2) Розкажіть, які переживання викликала у вас ця пісня.

6. Прочитати про стрілецькі пісні за підручником (с. 16 — 17).

7. Прослухати в грамзаписі пісню «Ой у лузі червона калина». Назвати, які ще стрілецькі пісні ви знаєте.

8. Ознайомити учнів з піснею «Ой та зажурились стрільці січовії».

9. Слово вчителя.

Тяжко жилося українцям, але вони не втрачали почуття гумору, складаючи жартівливі пісні. Вони були сповнені іронії, жарту, дотепів, добродушного гумору, в’їдливого глузування. Такі пісні, як «Та орав мужик край дороги», «Ой під вишнею» мають на меті розвеселити, розрадити слухачів.

10. Прослухати пісню «Грицю, Грицю, до роботи» у виконанні учнів. Відповісти, що в пісні здається смішним.

11. Слово вчителя.

У народі кажуть, що цю пісню склала Маруся Чурай. Що ви знаєте про цю дівчину-піснярку?

Михайло Стельмах у вступному слові до книги «Дівчина з легенди» відзначав, що «тільки інколи, крізь тумани часу, окреслиться схожа на легенду постать творця. До таких легендарних постатей і належить народна поетеса Маруся Чурай». Батько її, Гордій Чурай, був урядником козацького полку в Полтаві. Не стерпівши знущань з боку шляхтича, зарубав його, а сам подався на Січ. Коли ж козаки зазнали поразки під Кумейками, Чурай потрапив до полону й був страчений у Варшаві. Горпина Чураїха лишилася з дочкою Марусею, про красу й талант якої йшла слава по всій Україні. Звичайно, за такою вродою сохли кращі парубки, та серцю не накажеш, а воно належало зрадливому Грицеві. Стверджують, що Маруся була гарна, як писанка, а Гриць лицем скидався на ікону часів Київської Русі «Ангел златі власи». За переказами, Маруся після зради коханого дуже сумувала. Коли на вечорницях зустріла його з іншою, почуття образи й ревнощів спалахнули з такою силою, що вирішила отруїти хлопця. Після злочину Марусю Чурай засудили до страти. Та коли писар уже читав вирок, на коні в натовп увірвався молодий козак, бойовий побратим Грицька, який палко кохав дівчину. Це був Іван Іскра. Він привіз указ Богдана Хмельницького, за яким Марусі дарувалося життя.

Як було насправді, сказати важко, бо жоден з дослідників не може послатися на історичні першоджерела: документи згоріли під час пожежі. Поки що відомо понад двадцять пісень, автором яких вважають Марусю Чурай, але цілком можливо, що їх набагато більше.

12. Прослухати у грамзаписі одну з пісень Марусі Чурай («В кінці греблі шумлять верби», «На городі верба рясна» чи «Засвіт встали козаченьки»).

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, с. 10 — 20, законспектувати статтю «Художні особливості ліричних пісень».На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.