Плани-конспекти уроків - Українська література 8 клас - 2002

Олександр Олесь. Розповідь про поета. «Айстри». Ліризм поезії, її алегоричність. «Коли б я знав, що розлучусь з тобою». Трагічне становище митця на рідній землі. Узагальнення знань про елементи ритмотворення

Всі публікації щодо:
Олесь Олександр

Тема. Олександр Олесь. Розповідь про поета. «Айстри». Ліризм поезії, її алегоричність. «Коли б я знав, що розлучусь з тобою». Трагічне становище митця на рідній землі. Узагальнення знань про елементи ритмотворення.

Мета: ознайомити учнів з життям та творчістю Олександра Олеся, розкрити через художнє читання тугу поета за рідним краєм, невимовний біль від втрати Батьківщини;

розвивати в учнів навики виразного читання поетичних творів, їх ідейно-художнього аналізу;

виховувати в учнів любов до України.

Обладнання: портрет Олександра Олеся, його твори, посібник О. Телехової [23], грамзапис поезій.

ХІД УРОКУ

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Прочитати за підручником (с. 237 — 240) уривок із статті Р. Радишевського «Журба і радість Олександра Олеся», скласти хронологічну таблицю.

2. Дати відповідь на запитання.

1) Яке справжнє прізвище О. Олеся?

2) Де і коли він народився?

3) Хто прищепив йому любов до поезії Т. Шевченка?

4) Де навчався Олександр Олесь?

5) Який рік став вирішальним у творчій біографії О. Олеся?

6) Як називалася перша збірка його поезій?

7) Де жив поет останні роки свого життя?

8) Яка доля спіткала твори письменника в Україні?

III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота над текстом поезії О. Олеся «Айстри».

1) Прослухати вірш в грамзаписі.

2) Бесіда.

Про що мріяли айстри?

Чому їхні мрії не могли здійснитися?

Розкрийте алегоричний зміст вірша.

3) Слово вчителя.

Поезія «Айстри» написана в 1905 році. О. Олесь в образі айстр змалював людей, котрі після поразки 1905 року несли в своєму серці розпач та зневіру. У поезії відчутний смуток за тим, що мрії й надо людини здійснюються надто пізно. Хоча й здійснюються:

І вгледіли айстри, що жити дарма,

Схилились і вмерли… І тут, як на сміх, —

Засяяло сонце над трупами їх!..

Твір «Айстри» наснажений глибокою філософською думкою про сенс людського життя, про журбу і радість, про безпросвітні і сонячні дні. Ця поезія надзвичайно тонкого ліризму, не випадково, що музику до неї написав М. Лисенко. Який твір нагадують «Айстри» своїм змістом і мелодійністю?

2. Завдання.

1) Визначити, з яких творів узяті слова.

а) І марили айстри в розкішнім півсні

Про трави шовкові, про сонячні дні, —

І в мріях ввижалась їм казка ясна,

Де квіти не в'януть, де вічна весна…

б) До тебе, моя річечко,

Ще вернеться весна…

А молодість… не вернеться —

Не вернеться вона!

2) Пояснити, чому поезії «Журба» Л. Глібова і «Айстри» О. Олеся здобули всенародне визнання, стали улюбленими піснями багатьох поколінь.

3. Слово вчителя.

У 1919 році О. Олесь виїхав до Будапешта з дипломатичним завданням. Одурений петлюрівською пропагандою, заляканий дезінформацією про події на Україні, він не знайшов сили і сміливості, щоб повернутися додому, і залишився на чужині. Дуже швидко він почав проклинати себе за це, не раз після цього смерть на рідній землі здавалася йому стократ ліпшою за життя в еміграції. Настали тяжкі роки невимовної туги за Україною, за своїм народом, роки смутку й каяття. Розпач і журба поета вибухнули у поезії «Коли б я знав, що розлучусь з тобою».

4. Робота над текстом поезії «Коли б я знав, що розлучусь з тобою».

1) Виразне читання вірша.

2) Виділити в поезії слова й вислови, які виражають глибоку любов автора до рідного краю і страждання, викликані розлукою з ним.

5. Робота з посібником О. Телехової «Вивчення теорії літератури в школі». Узагальнити знання про елементи ритмотворення (с. 64 посібника). Записати в зошиті відповіді на питання:

1) Що таке ритм?

2) Навіщо потрібні елементи ритму?

3) Що є одиницею ритму у вірші?

6. Простежити за ритмічною будовою віршів О. Олеся «Айстри» та «Коли б я знав, що розлучусь з тобою». З’ясувати, що відрізняє ритмічну будову цих творів?

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Запитання і завдання.

1) Назвіть поезії О. Олеся, які стали піснями.

2) Розкажіть про світоглядні переконання О. Олеся.

3) Складіть план усного висловлювання на тему «О. Олесь — письменник-емігрант».

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, с. 237 — 242.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.