Плани-конспекти уроків - Українська література 8 клас - 2002

Андрій Малишко. Розповідь про письменника. «Прометей». Образ Прометея в українській та світовій літературі. Поняття про поему та ліричний відступ

Всі публікації щодо:
Малишко Андрій

Тема. Андрій Малишко. Розповідь про письменника. «Прометей». Образ Прометея в українській та світовій літературі. Поняття про поему та ліричний відступ.

Мета: поглибити знання учнів про творчість Андрія Малишка, розкрити доброту і милосердя українських селян, матері-українки — героїні поеми «Прометей»; розвивати в учнів навики виразного читання та роботи з художнім твором; виховувати в учнів любов до Вітчизни.

Обладнання: портрет Андрія Малишка, його твори, підручник, ілюстрації до поеми «Прометей».

ХІД УРОКУ

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя про життєвий та творчий шлях Андрія Малишка.

Основні дати життя й творчості А. Малишка

1912 — 15 листопада в с. Обухові на Київщині в родині шевця народився А. С. Малишко.

1920 — 1927 — Учиться в Обухівській школі. Працює по ліквідації неписьменності серед населення.

1928 — 1930 — Учиться в Київському медичному технікумі.

1930 — Вступив на літературний факультет Київського інституту народної освіти. У журналі «Молодий більшовик» з’являються перші вірші.

1932 — 1934 — Працює вчителем семирічки в м. Овручі.

1934 — 1935 — Служить у Червоній Армії. Запрошений на Перший з’їзд письменників України.

1936 — Виходить перша збірка «Батьківщина». Працює в газетах «Комсомолець України», «Літературна газета».

1938 — Виходять збірки «Лірика», «З книги життя».

1941 — 1945 — Перебуває на фронті військовим кореспондентом.

Бepe участь у визволенні Києва, Праги. День Перемоги зустрів у Берліні.

1946 — У складі делегації діячів культури України перебуває в США Канаді.

1947 — За поему «Прометей» і збірку «Лірика» присуджено Державну премію.

1961 — 1962 — Вийшла драматична поема «Тарас Шевченко». Широко відзначено 50-річний ювілей поета.

1970 — 17 лютого Андрій Малишко помер. Похований на Байковому кладовищі в м. Києві.

Слово вчителя.

У відтворенні подій і людей, які брали участь у Великій Вітчизняній війні Андрій Малишко засвідчив свою високу майстерність не тільки у жанрах лірики, балади, але й у епічному жанрі поеми. Найвище досягнення в епічному жанрі — поема-легенда «Прометей», де в образі русявого юнака із Смоленщини втілено типові риси воїна. В основу сюжету поеми покладено розповідь, яку автор почув у дні боїв за Київ. Важко пораненого розвідника переховують жителі українського села на Придніпров’ї. Довго гітлерівці вимагали від селян, загрожуючи їм смертю, видати розвідника, але ніхто цього не зробив. Та фашистам усе ж вдалося його захопити. Нелюди спалили його, прив’язавши до верховіття дуба, а дітей, жінок, стариків погнали у фашистську неволю. Цей народний переказ поет доповнив новими ситуаціями й роздумами героя. Образ рядового воїна, безіменного героя А. Малишко підняв на рівень легендарного Прометея.

2. Читання поеми «Прометей».

3. Бесіда.

1) Звідки родом врятований боєць? Як він опинився на окупованій території?

2) Про що думав боєць у перші дні свого одужання? А перед допитом?

3) Чому боєць вирішив зізнатися?

4. Розповідь учителя про образ Прометея в українській та світовій літературі.

Двадцять шість віків минуло з часу першої літературної обробки легенди про титана, що викрав у богів вогонь і дав його людям. Багато поетів різних країн та віків бралися опрацьовувати цей сюжет, вносячи в нього риси свого оточення та своєї індивідуальності. Поряд славнозвісних обробок Есхіла, Кальдерона, Гете (український переклад І. Франка), Байрона існують спроби і маловідомих письменників: у польській літературі — оповідання Немоєвського «Прометей» та драматичний етюд Марії Конопницької «Прометей і Сізіф», у російській — символічна драма В’ячеслава Іванова «Прометей», в українській — драматична сцена Петра Стаха «Прометей» та етюд Валеріана Поліщука «Муки Прометея».

Дослідники помітили, що з кожним новим тлумаченням міфу, первісні обриси бліднули, одходили на другий план. Прикутий до скелі Прометей стає символом видатної, могутньої особи, що виконує своє призначення, подолавши різні перешкоди і гніт, виконує неухильно, незважаючи на невдячність і опір мас.

У таку інтерпретацію міфа не внесла чогось нового та оригінального й Леся Українка, зате ні один образ не повторювався в неї так часто і з таким піднесенням. У семи оригінальних творах та одному перекладному використала поетеса образ Прометея. Брала його, як сталий символ, давно сформульований і наділений чималою емоційною силою.

5. Засвоєння знань з теорії літератури.

1) Записати в зошиті за підручником (с. 297) визначення, що таке поема та ліричний відступ.

2) Визначити, що спільного й відмінного в поемі, баладі та співомовці.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Запитання.

1) Що найбільше приваблює вас в образі Прометея з поеми А. Малишка?

2) Чи можна героїв Великої Вітчизняної війни назвати Прометеями нашої доби?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, с. 278 — 296, вивчити напам'ять уривки з повісті «Прометей» від слів: «То був юнак не з ближніх міст…», кінчаючи словами: «Смертям двом, каже, не бувати…»; від слів: «Б’є барабан. Мовчить юрба…», кінчаючи словами: «Стріляй! Розвідник я! Солдат!».На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.