ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Усі уроки української літератури у 8 класі - О. П. Ващенко 2008

Отаман Гамалія - ватажок козаків. Риси видачі запорожців
Із нової української літератури

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Н. І. Счастливцева

Мета: сприяти виробленню в учнів навичок характеристики образів героїв поеми, зокрема образу козацького ватажка; розвивати навички виразного читання; виховувати в школярів мужність, сміливість, почуття патріотизму.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Т. Шевченка, «Кобзар», плакати із записами висловлювань письменників про творчість Т. Шевченка.

ХІД УРОКУ

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Оголошення теми й мети уроку

  1. Актуалізація опорних знань учнів
  2. Розповісти, про які нові факти з життя Т. Шевченка довідалися

Розкрити зміст висловлювань, обґрунтувати свої судження. Був він «немов великий факел з українського воску, що світиться найяснішим і найчистішим вогнем європейського поступу. Факел, що освітлює цілий новітній розвиток української літератури» (І. Франко).

Його художні твори, цей «величний храм Любові до сім’ї людської» (В. Самійленко).

Твори належать всій Україні і будуть промовляти за неї вічно» (П. Куліш).

  1. Стисле переказування змісту поеми
  2. Читання учнями творів

III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Слово вчителя

Відомий історик Д. І. Яворницький писав, що Шевченків «Гамалія... це тип запорожця, кошового отамана, як Тарас Бульба в Гоголя, тип козацького ватажка. До типу Гамалії ніхто так не підходить, як гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний, славетний і непереможний герой у боротьбі проти бусурманів».

  1. Запитання до учнів

Визначте, які риси вдачі отамана відтворено в поемі. Обґрунтуйте своє твердження.

Виберіть з поеми рядки, в яких мовиться про Гамалію. 3.Читання уривку з праці Є. Кирилюка

Напишіть стислу характеристику козацького отамана, склавши попередньо її план.

Поема «Гамалія» перейнята глибоко патріотичною ідеєю. Козаки-бранці полон уважають ганьбою і нетерпляче чекають визволення. Козаки-запорожці на чолі з отаманом Гамалією вирушають у сміливий морський похід на Царгород (Стамбул) для визволення своїх братів.

В оригінальних піснях поеми Шевченко використав мотив народних дум і невільницьких планів. Загалом усі засоби художнього зображення цілком народні.

Персоніфікація природи — Босфору, Лиману, Дніпра, Хортиця, моря — властива усній народній творчості. Не прагнучи до зовнішньої правдоподібності (історичних фактів про морські походи отамана Гамалії немає), Шевченко народнопоетичними засобами змалював історично правдиву картину морського визвольного походу. Сміливість, відвага запорожців відтворення в оригінальних, великої сили художніх образах...

  1. Виразне читання та коментування уривку з поеми (від слів «Наш отаман Гамалія...» до слів: «Згинуть на чужині!»
  2. Пояснення терміну «строфоїд» (частина віршованого тексту, що має різну кількість рядків, — цим відрізняється від строф)
  3. Складання цитатної характеристики отамана Гамалії

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Виконання письмової роботи — створення міні-твору «Образ отамана Гамалії»

Зразок твору

Український народ ніколи не корився загарбникам. На захист рідного краю ставали мужні козаки-запорожці. Не раз на своїх невеликих човнах вони перепливали Чорне море, визволяли побратимів із неволі, заплативши тяжко за це ворогові. Один з таких морських походів зобразив Т. Шевченко у своїй поемі.

Гамалія — узагальнений образ козацького ватажка однойменної поеми. Він разом із запорожцями їде до Царгорода помститися ворогові за кривди та визволити своїх співвітчизників. Справедлива мета додає їм сил і робить безстрашними. Сам Гамалія розбив хурдигу, поламав кайдани, випустив братів-сердегів.

В уяві читача отаман постає мужнім, сміливим, безстрашним. Славу здобуває на всю Україну, на весь світ:

Слава тобі, Гамалію, на весь світ великий...

  1. Слово вчителя

Значення поеми

Композитор М. Копко на матеріалі поеми створив у 1894 році кантату. У драмі М. Кропивницького «Невільник» є картина турецької неволі і визволення з неї. Вона йде від «Гамалії», а пісня «Ревуть-стогнуть гори-хвилі», яку співають невільники, дуже нагадує пісні з «Гамалії».

За мотивом плачу невільників з «Гамалії» «скульптор М. Манізер створив образ «Запорожця на тортурах за свій народ». Побачити її можна і сьогодні в Харкові в ансамблі пам’ятника Шевченкові.

  1. Продовжити речення
  • Похід, бій в Царгороді, повернення козаків з перемогою на Батьківщину відтворюється в поемі...
  • Автором поеми є...
  • Поема була написана у... році під час...
  • Історик Д. І. Яворницький писав, що Шевченків Гамалія...
  • Ватажок є мужнім, сміливим, хоробрим. Про це свідчить...
  • Ця поема ліро-епічна, бо має ознаки...
  • Ідеєю твору є...
  1. Оцінювання
  2. Домашнє завдання
  3. Вивчити уривок з поеми «Гамалія» напам’ять (за власним вибором). Виписати використані у творі вивчені художні засоби.
  4. Повторити вивчене про засоби виразного читання, скласти партитуру строфоїду, що починається словами «Отак у Скутарі козаки співали».






ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit