ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Усі уроки української літератури у 8 класі - О. П. Ващенко 2008

Позакласне читання. Народні пісні «Ой матінко-зірко», «Грицю, Грицю, до роботи», «Стоїть явір над водою, на воду схилився», «Ой там у полі жито», «Козака несуть»
Усна народна творчість

Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Н. І. Счастливцева

Мета: продовження ознайомлення учнів з жанрами народної лірики, навчити аналізувати їх зміст, образи, настрої, з’ясувати художні засоби, ознаки й пафос і розвивати навички коментування пісень, сприяти виробленню в дітей уміння виразно читати ліричні твори; виховувати почуття патріотизму, віру в перемогу добра.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: текст пісень, збірки народних пісень, репродукція картини О. Мурашка «Похорон кошового», аудіозапис пісні Марусі Чурай «Засвіт встали козаченьки».

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Оголошення теми і мети уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Створення висловлювань (за складеним удома планом)

2. Літературний диктант

Кожна правильна відповідь — 1 бал; виконується письмово, перевіряється методом взаємоперевірки або перевіряється учнями-асистентами).

1) Ліричні твори, в яких відбиті почуття, переживання, думки людини, пов’язані з її особистим життям, подіями в сім’ї, родинними стосунками називається... піснями. (Родинно-побутовими)

2) Чи згодні з таким твердженням: колядки, щедрівки, веснянки є різновидом соціально-побутових пісень? (Ні)

3) Який художньо-поетичний засіб використано в наступних рядках пісні:

Плачте очі, плачте карі,

Така ваша доля.

Полюбили козаченька

При місяці стоя.

(Синекдоха)

4) Життя в походах без відпочинку, коли нема де прихилити голови і домом стає зелена діброва чи темний байрак,— основні мотиви ... пісень. (Козацьких)

5) «Ой ясне сонце високо сходить.» — зразок ... пісні. (Чумацької)

6) Чумацька пісня про відхід у дорогу, приготування до довгої подорожі, прощання з родиною:

А в середу воли годували...

А в четвер воли напували

називається

(«Гей, ішли наші чумаки в дорогу»)

7) Автором картини «Чумацький Ромаданівський шлях» є ... (С. Васильківський)

8) Подані рядки:

Ти, сестро, набого,

Чи привикла ти там жити,

Де ворогів много?—

взяті з пісні...

(«Віє вітер на долину»)

9) Емоційне піднесення, яке надає емоційної забарвленості твору і визначає авторську позицію, називається ... (Пафосом)

10) У якій відомій пісні використано прийом паралелізму «.у лузі червона калина похилилася. наша славна Україна засмутилася»? («Розлилися круті бережечки»)

11) Пісні «Видиш, брате мій», «Ой зацвіла черемуха, зацвіла», «Гей, наступаєм ми, стрільці» є ... (Стрілецькими)

12) Хто так сказав про українську пісню: «Покажіть мені народ, у якого було б більше пісень. Наша Україна дзвенить піснями»? (М. Гоголь)

ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виразне читання козацьких пісень «Стоїть явір над водою, на воду схилився», «Ой у полі жито», «Козака несуть»

2. З’ясування провідного мотиву цих пісень

Тема смерті козака є однією з найпоширеніших у групі козацьких пісень. У них, як правило, не змальовують ані битви, ні поєдинки, не говориться про обставини смерті козака, не пояснюється причина, чому він сам залишився лежати на полі бою. Картина загибелі козака постає доволі традиційною: вбитий він лежить під білою березою («Ой у полі жито»), очі накрито червоною китайкою (символ козацької слави, у дохристиянські часи червоний — колір смерті). Поряд з образом козака як паралель вимальовується образи природи — явора, калини, пташок рідного краю («Стоїть явір над водою»).

Ідейний зміст цих пісень — уславлення вірності козака своєму військовому обов’язку, його патріотизму, засудження війни як антилюдського, антигуманного явища.

3. Розглянути репродукцію картини О. Мурашка «Похорон кошового»

1. Запитання.

✵ Якій темі присвячена картина?

✵ Що зображено на передньому плані?

✵ Які фарби й тони переважають?

✵ Що зображено на задньому плані?

✵ Який настрій викликає картина?

2. Підібрати лексичний матеріал:

Козаки — статичні, пригнічені, сумні, похмурі.

Обличчя — мужні, виразні.

Погляди — скорботні, жалобні, тужливі, печальні.

Несуть — обережно, уважно, повільно, розмірено.

4. Виразне читання вчителем пісні «Ой матінко-зірко»

5. Слово вчителя

Спорідненими за тематикою, ідейно-художнім пафосом є наймитські пісні, у яких теж домінує мотив невлаштованості життя, марності років, прожитих у важкій праці на інших.

Наймитування як суспільне явище з’явилось після скасування кріпацтва 1861 р. Звільнені, але обкрадені реформою, збіднілі безземельні або малоземельні селяни не мали іншого способу для прогодування сім’ї, як іти і найматися на роботу до поміщиків. У пошуках кращої долі вони вирушали до міста, наймались до господарів виконувати різного роду роботу. Тому в наймитських піснях звучать мотиви важкої праці, від якої «піт очі заливає», за яку майже нічого не платять, хоч доводиться працювати навіть у неділю. Поширені також мотиви туги за родиною, бажання швидше повернутися додому, нарікання на важкі умови життя (господарі погано годують, кладуть спати на підлозі, примушують працювати з ранку до опівночі).

Наймитами ставали і жінки. Вони наймалися покоївками, швачками, куховарками, пралями, а також займалися роботою в полі. Тому в цих піснях змальовується й трагічна доля жінки-наймички чи дівчини, відданої в найми батьками, що не можуть її прогодувати. Втомлена працею, наймичка виливає свою тугу в уявній розмові з матір’ю, скаржиться на важке життя:

Ой матінко-зоря,

Яке в строку горе:

Не доїсти, ні допити,

Ні сісти спочити!.

Прийди,тату, подивися,

Як їх заробляти!

Ти думаєш, тату,

Що я тут паную!.

(«Ой матінко-зірко»)

Тяжко жилося українцям, але вони не втрачали почуття гумору, складаючи жартівливі (сатирично-гумористичні) пісні. Вони торкаються різних тем — від комічних життєвих ситуацій і до зовсім невеселих подій, на які люди пробують подивитися з іронією.

Найбільше жартівливих пісень присвячується темі кохання. У них з гумором згадується залицяння хлопця до дівчини, висміюються залицяльники-невдахи, які не вміють заговорити до дівчини або бояться її батьків. Предметом висміювання є також невдалі побачення, коли хлопцеві доводиться сидіти зачиненим у хижці, ховатися у запічку та тікати городами від сусідських собак («А до мене Яків приходив»). Добродушним гумором сповнені пісні про дівчат, які самі залицяються до хлопців. Трапляється й прийом самовисміювання, коли дівчина з іронією говорить про себе. «Хоч я гарна, та ледащо»: «чи я собі не хазяйка та не господиня, три дня хати не мила, сміття по коліна».

У жартівливих піснях злегка чи дошкульно висміюються й шкідливі звички чи вади людей, негативні риси характеру: скупість і бажання розбагатіти («Задумала вража баба та й розбагатіти»), ледарство («Грицю, Грицю, до роботи») та ін.

6. Інсценізація пісні «Грицю, Грицю, до роботи».

Відповісти, який засіб комічного використано

7. Виступ учня «фольклориста»

У народі кажуть, що цю пісню склала Маруся Чурай. Про талановиту піснярку довгий час ходили народні перекази.

Маруся Чурай — особа напівлегендарна. На основі народних переказів учені роблять припущення, що вона народилася 1625 року в Полтаві, в родині урядника Гордія Чурая, який у 1638 році був скараний польським коронним гетьманом М. Потоцьким.

Рано залишившись сиротою, Маруся жила вдвох з матір’ю. Були вони вбогі, але земляки ставилися до них з великою повагою. Дівчина виросла дуже красивою і талановитою — вона гарно співала і складала пісні. Один із сучасників Марусі, від якого записано переказ про неї, зазначав, що «чорнії очі її горіли як вогонь в кришталевій лампаді; обличчя було бліде як віск, стан високий і прямий як свічка, а голос... Ах, що то за голос був! Такого дзвінкого і солодкого співу не чувано навіть від київських бурсаків». Але життя у Марусі Чурай склалося нещасливо: мати її коханого Гриця Бобренка одружила його з багатою. Серед пісень, складених, як вважається, Марусею, є веселі, жартівливі («Грицю, Грицю, до роботи»), але більшість з них тужливі — у них нещаслива дівчина виливає своє горе. Найпоширеніші з пісень, приписуваних Марусі Чурай, — «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці» і «Засвіт встали козаченьки».

IV. Закріплення вивченого

1. Прослухати в аудіозаписі пісню «Засвіт встали козаченьки». Визначити тему, ідею, пафос, жанр ліричного твору

2. Створити міні-висловлювання за піснею «Ой матінко-зірко», розкривши зміст поданих запитань

✵ Яке переживання викликала у вас пісня?

✵ Розкажіть про наймичку: якими вам уявляються її зовнішність, вдача, життя в наймах?

✵ За що дорікає наймичка батькові? Чому, на вашу думку, батьки мусили свою дитину віддати в найми?

V. Домашнє завдання

1. Створити альбом (аудіозаписи) «Улюблені народні пісні моєї родини».

2. Навчитися виразно читати пісні, аналізувати їх, вивчити одну на пам’ять.

3. На вищий рівень: написати творчу роботу на одну з тем: «Невмируще джерело», «А ми тую червону калину підіймемо».







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit