Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок 6. Виразне читання напам’ять пісень Марусі Чурай
Усна народна творчість
Всі публікації щодо:
Чурай Маруся
Мета: повторити відомості з теорії виразного читання; розвивати пам’ять, навички виразного, вдумливого читання напам’ять поетичних творів, їх аналізу; поглиблювати вміння висловлювати власну думку; виховувати естетичний смак; прагнення до духовного розвитку.
Обладнання: планшети-плакати «Теорія виразного читання», сувеніри для призів.
Теорія літератури: інтонація, пауза, темп, логічний наголос.
Хід уроку
І. Оголошення теми й мети уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово вчителя
Виразне, вдумливе, красиве читання поетичних творів завжди сприяє кращому донесенню їх змісту, чарівності до слухачів. Добре, коли й читець сам отримує естетичне задоволення. Людина, яка знає напам’ять багато віршів, пісень, безперечно, користується авторитетом, викликає захоплення. До того ж хороша пам’ять, уміння володіти аудиторією (в крайньому разі, не боятися її), ще нікому не завадили.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Повторення відомостей про виразне читання.
(За необхідності, учні роблять запис до літературознавчого словничка.)
Інтонація — основний засіб вираження смислових та емоційних особливостей висловлюваного; виявляється в послідовній зміні складників: підвищення та пониження голосу, чергування наголошених і ненаголошених, довгих і коротких звуків, наголосу, сили і слабкості голосу, швидкості і повільності мовлення, почуттєвих відтінків (грайливості, веселості, журливості, суворості, гніву, осуду, іронії та ін.). Види інтонації: розповідна, оклична, питальна, перелічувальна, спонукальна та ін. (до двадцяти видів).
Пауза — засіб виразного читання: зупинка голосу під час читання. Синтаксичні паузи робляться на місці розділового знаку; серед них виділяють довгі (там, де крапка, двокрапка, трикрапка, крапка з комою, крапка і тире, знак оклику и знак питання), середні (на місці коми і тире), короткі або логічні (де немає розділового знака, але зміст вимагає зупинки голосу).
Темп — швидкість виразного читання або мовлення. Види: повільний, середній, пришвидшений, швидкий, скоромовкою.
Логічний наголос — вимовляння важливого за змістом слова з трохи більшою силою голосу. Від цього може змінитися навіть зміст висловлювання.
IV. Основний зміст роботи
Проведення конкурсу на кращого читця пісень М. Чурай.
1) Обрання журі, визначення критеріїв оцінювання (наприклад, знання тексту, виразність, артистизм, обґрунтування вибору)-
2) Проведення конкурсу (виразне читання пісень, обґрунтування вибору).
3) Підбиття підсумків конкурсу, нагородження переможців сувенірами, оцінювання вчителем.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
— Доповніть висловлювання М. Стельмаха, обравши необхідні слова з наведених пар.
«Судячи з пісень, які їй..., ця дівчина була народжена для любові, але її радощів і всі свою надії, все своє любляче серце по краплині сточила в неперевершені рядки, що й зараз бентежно озиваються в наших серцях і вражають нас глибиною і щирістю висловленого в них почуття, довершеністю форми, чарівністю мелодій.»
а) відомі... ігнорувала;
б) подобаються ... не розуміла;
в) приписуються ... не зазнала;
г) до лиця ... не робила.
VI. Підбиття підсумків уроків
Заключна бесіда.
— Як ви гадаєте, ким найбільше сьогодні задоволений учитель? Чому?
VII. Домашнє завдання
Скласти усний твір на тему «Легендарна Маруся Чурай та її пісні». Підібрати висловлювання письменників про М. Чурай; індивідуальні завдання — підготувати повідомлення про знаменитих кобзарів (див. урок № 7).