Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок 7. Українські народні думи. «Маруся Богуславка».
Усна народна творчість
Всі публікації щодо:
Мета: ознайомити учнів із жанром української народної думи, історією його виникнення та виконавцями; допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст думи про Марусю Богуславку; розвивати навички виразного читання дум, їх аналізу; виховувати почуття патріотизму, гуманізму, прагнення до добрих вчинків.
Обладнання: портрети кобзарів, ілюстрації до твору, аудіозаписи.
Теорія літератури: думи.
Хід уроку
І. Оголошення теми й мети уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово вчителя.
Казки, легенди, пісні є в кожного з народів світу, а от думи — це жанр усної народної творчості, притаманний лише українському народові. Думи мають свою тематику й художню специфіку, манеру виконання, великою мірою відображають український національний
характер, його ментальність. Тож ознайомитися з творами цього жанру, сподіваюсь, буде цікаво й корисно.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
1) Заслуховування усних творів «Легендарна Маруся Чурай і її пісні».
2) Заслуховування висловлювань українських письменників про видатну народну поетесу.
Ця дівчина не просто так Маруся,
Це — голос наш. Це — пісня. Це — душа...
Коли в похід виходила батава,—
Її піснями плакала Полтава.
(Л. Костенко)
Її пісні — як перло многоцінне,
Як дивен скарб серед земних марнот.
(Л. Костенко)
«Ми чуємо голос нашої поетеси на кожному кроці. Ось співають жінки на буряках:
Посадила огірочки Близько над водою,
Поливала огірочки Дрібного сльозою.
Ростіть, ростіть, огірочки В чотири листочки!..
Не бачила миленького Аж три вечорочки...
Ось із старої грамафонної платівки голосом Оксани Петрусенко лунає:
Ой у полі вітер віє А жито половіє
А козак дівчину та й вірненько любить,
Та зайнять не посміє...
І ми розуміємо — вона з нами завжди, юна козачка Маруся. Йде з нами понад три століття така ж юна, прекрасна в любові, трагічна в смутку.
Ми чуємо твій голос, Марусю!»
(С. Тельнюк).)
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
Серед жанрів героїчного епосу українського народу чільне місце посідають думи.
2. Запис до літературознавчого словничка.
Дума — великий пісенно-розповідний твір про історичні або соціально-побутові події, який має своєрідну будову й виконується речитативом.
Речитатив — читання співучим голосом під музичний супровід кобзи чи бандури.
3. Продовження слова вчителя.
Поява дум припадає на XV—XVI століття. Думи складалися й виконувалися талановитими людьми — кобзарями, бандуристами, лірниками, здебільшого сліпими мандрівниками. Кобзарів у народі шанували за правдиве, часом сміливе та гостре слово (адже їм нічого було боятися чи втрачати), радо приймали у себе. У пізніші часи поліція проганяла кобзарів, навіть заарештовувала. У радянський період (сумнозвісні 30-ті роки) кобзарів зібрали в тодішній столиці України Харкові, нібито для свята, вивезли в глушину й знищили. Нині кобзарів, бандуристів можна почути й побачити лише на сцені як артистів. Щоправда, кільканадцять років тому під Києвом була відкрита кобзарська школа для талановитих хлопчиків.
Думи бувають історико-героїчні та соціально-побутові.
4. Заслуховування повідомлень учнів про знаменитих кобзарів.
(Учні розповідають про О. Вересая, Г. Гончаренка, М. Кравченка, сучасних виконавців В. та М. Литвинів, В. Нечеми; про Національну капелу бандуристів України (див. «Додаток»).)
5. Прослуховування аудіозаписів.
6. Виразне читання думи «Маруся Богуславка».
7. Словникова робота.
Темниця — в’язниця, тюрма;
бранка — полонянка;
попівна — дочка попа;
затепера — тепер;
зачували — чули;
бодай — щоб;
мечеть — храм для релігійних відправ у мусульман;
статки — маєтки, багатство, земля;
потурчилась, побусурменилась — прийняла турецьку віру;
кревний — рідний, однієї крові.
8. Обмін враженнями щодо прочитаного.
9. Проблемні запитання.
— Чи можна вважати Марусю Богуславку патріоткою свого краю?
— Чи можна сказати, що вона героїня? Відповідь обґрунтуйте.
— Чи є Маруся Богуславка історичною особою?
10. Творча робота.
— Придумайте найбільш імовірне закінчення історії про Марусю і Богуславку, доведіть свою думку.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Міні-вікторина для найуважніших.
— На якому морі відбуваються події думи «Маруся Богуславка»? (Чорному.)
— З чого була зроблена турецька в’язниця? (З каменю.)
— Скільки у темниці було козаків? (Сімсот.)
— З якого роду була Маруся? (Попівського.)
— У який день Маруся відпустила козаків? (На Великдень.)
— Як називається турецький храм, куди їхав турецький пан? (Мечеть.)
— В якому місті живуть батьки Марусі? (У Богуславі.)
— Де ясні зорі, тихі води? (В Україні.)
— Як називається такий образ? (Образ-символ.)
VI. Підбиття підсумків уроків
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Продовжіть речення:
«Я дізнався (дізналася)...»
«Я відчув (відчула) ...»
«Я вдячний (вдячна) ...»
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, аналізувати думу, характеризувати героїв; скласти кінцівку твору, наслідуючи стиль думи (для бажаючих).