Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок 8. Українська народна дума «Буря на Чорному морі».
Усна народна творчість
Всі публікації щодо:
Мета: ознайомити учнів зі змістом думи, допомогти усвідомити її ідейно-художні особливості, філософський підтекст; розвивати навички виразного читання, аналізу дум, висловлення своїх суджень з приводу порушених проблем; виховувати прагнення до гармонії вчинків із загальнолюдськими, християнськими цінностями.
Обладнання: ілюстрації до твору, пейзажні картини із зображенням бурі на морі, репродукції з відомих картин, аудіо-записи.
Теорія літератури: думи, їх художні особливості, образ-символ.
Хід уроку
І. Оголошення теми й мети уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Українці — здавна глибоко віруючі люди. Для них дуже важливими є християнські поняття гріха й покаяння. Це знайшло відображення в усній народній творчості, зокрема в думах. Отже, думи дають нам не лише історико-героїчний, соціально-побутовий матеріал, а й філософсько-узагальнений, що свідчить про глибоку народну мудрість. Прилучімося й ми до цієї мудрості!
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
1) Виразне читання, переказ, аналіз думи «Маруся Богуславка».
2) Заслуховування учнівських продовжень думи у віршовій формі.
2. Завдання учням.
— Схарактеризуйте образ Марусі Богуславки, позначивши два її «Я».
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Огляд ілюстративного матеріалу до теми «Чорне море», «Буря на морі».
2. Слово вчителя.
Запорозькі козаки уславилися, крім іншого й своїми морськими походами. Про це розповідають легенди. І як козаки на своїх низьких чайках та байдах пливли проти сонця або вночі, потім виринали перед турецькими суднами, ніби з дна моря, брали галеру на абордаж, визволяли невільників і топили кораблі. І як уміли прогодувати себе, протягом тривалого часу знаходячись у морі, і ще про багато інших їхніх військових хитрощів, наприклад, перетягування берегом човнів, якщо гирло ріки перегороджене ланцюгами й стоїть під обстрілом гармат із турецьких фортець. Але траплялося й так, що тонули під час бурі козацькі човни, гинули козаки. Порятунок був найчастіше Божим дивом.
3. Виразне читання думи «Буря на Чорному морі».
4. Словникова робота.
Сокіл-білозірець — птах;
квилить-проквиляє — пищить, жалібно кричить;
іспильна — пильно, уважно;
не гаразд починає — щось страшне, погане починається;
заношало — заносило;
охотне військо — добровільне військо;
стремена — частина кінської збруї, куди ставлять ноги;
шличка — старовинний головний убір (круглий або конічний, оздоблений хутром);
штити — чтити, поважати;
матчину — материну;
услиши — почуй.
5. Обмін враженнями щодо прочитаного.
6. Евристична бесіда.
— Чим дума «Буря на Чорному морі» відрізняється від думи «Маруся Богуславка» ? Що в них спільного?
— Якими були брати до того, як вступили у військо?
— Що вони усвідомили, коли над ними нависла смертельна небезпека?
— Чому, на їхню думку, не врятувався сирота безрідний, чужий чоловік?
— Про які народні, християнські традиції йдеться в думі?
— Які важливі висновки можуть зробити для себе сучасні українці?
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
— Обравши відповідні за смислом слова з довідки, доповніть чотиривірш.
Наша дума, наша ...
Не вмре, не загине.
Ой це, люде, наша ...
Слава України.
(Довідка: слово, думка, пісня; перемога, слава, гордість.)
VI. Підбиття підсумків уроків
Заключне завдання учням.
— Продовжіть речення, вибравши доречний варіант.
«Я думаю, що у мене з братами з думи є дещо спільне, наприклад…»
— замислююся про свою гріховність лише у важкі хвилини, при небезпеці;
— не завжди ставлюся з повагою до батьків; молодших братика чи сестрички; сусідів; старших людей».
або «У мене немає нічого спільного з братами з думи».
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, переказувати, аналізувати думу. Додаткове завдання: записати, які, згідно з християнською мораллю, сім смертних гріхів; знайти описи бурі на морі у творах різних письменників.