Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок № 10. Позакласне читання. «Українські історичні пісні та народні думи».
Усна народна творчість
Всі публікації щодо:
Пісні
Мета: розширити знання учнів про історичні пісні та думи, заохотити до самостійного художнього читання; розвивати навички вибору книги для читання відповідно до своїх інтересів, аналізу творів фольклору; розвивати вміння висловлювать судження щодо прочитаного; виховувати прагнення до самоосвіти, розширення свого кругозору.
Обладнання: книжкова виставка, ілюстрації до творів, зразки каталогів, читацькі щоденники, бібліотечні формуляри.
Теорія літератури: бібліографія, анотація, каталог.
Хід уроку
І. Оголошення теми й мети уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово вчителя.
Книги — морська глибина:
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
(І. Франко)
Так говорив про значення книги видатний український письменник І. Я. Франко, який сам мав велику бібліотеку, котру почав збирати ще в роки учнівства, вибираючи між шматком хліба і книгою духовну поживу.
Книга — це не те, що стоїть удома на поличках и припадає пилом. Це — постійний супутник людини, друг, з яким спілкуються, радяться, якого люблять. Тому в усіх у вас мають бути різноманітні словники, довідники, енциклопедії, кращі твори класичної літератури, книги за інтересами.
Наш урок і буде присвячений книзі, прочитаній самостійно, за власним вибором, та іншим історичним пісням і думам, які не ввійшли до програми.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Слово вчителя.
Хороший, вдумливий читач обов’язково веде читацький щоденник, у якому фіксує автора, назву прочитаної книги, її тему, імена головних героїв, своє враження про книгу. Дехто, напевне, уже давно веде такий щоденник (учитель демонструє читацькі щоденники). Звичайно, у кожної людини є свої читацькі уподобання: одні люблять твори історичні, інші — фантастику, хтось полюбляє детективи, а хтось — книжки про видатних людей. Але треба намагатися бути різнобічно розвиненою людиною, пробувати читати різножанрові книги всілякої тематики: про географічні відкриття, техніку, екологію, сучасні проблеми людства, про сильні почуття. Обирати для читання слід твори відповідно до свого віку (у книгах часто є позначки: для молодших школярів, для школярів середнього чи старшого віку).
Як же дізнатися, про що книжка, чи буде вона тобі цікавою? Треба прочитати анотацію — короткий виклад змісту, в якому подано характеристику книги, статті, рукопису з бібліографічним описом.
Бібліографічний опис — це відомості про книгу — місце і час її видання, автора, кількість сторінок і т. ін.
Книгу слід погортати, розглянути ілюстрації, якщо вони є, можливо, хоча б побіжно ознайомитися з уривками й вирішити для себе, варто її брати в бібліотеці чи ні.
Щоб знайти потрібну книгу, слід уміти користуватися каталогом — систематичним чи тематичним списком, переліком на окремих картках в алфавітному порядку авторів чи творів.
2. Визначення кращого читача класу за бібліотечними формулярами. Аналіз самостійного читання та кола учнівських зацікавлень.
3. Обмін враженнями щодо прочитаних (або улюблених) книжок, їх презентація.
IV. Основний зміст роботи
1. Виразне читання, аналіз позапрограмних історичних пісень, балад, обґрунтування вибору.
2. Обговорення думи «Самійло Кішка».
1) Переказ змісту твору.
2) Бесіда за питаннями.
— Хто такий Алкан-паша, з якого міста він вирушив, на чому?
— Яке військо було при Алкан-паші, про що це свідчить?
— Хто такий Самійло Кішка?
— Чим відзначався Лях Бутурлак?
— Що обіцяв Алкан-паша тому, хто відгадає його сон, як на це від- реагували турки, бідні невільники і Лях Бутурлак?
— У кого гостював Алкан-паша?
— Що просив Самійло Кішка у Ляха Бутурлака і що той відповів, до чого намовляв?
— Що сказали турки, яких послали підслуховувати, своєму панові?
— Які думки оволоділи ключником?
— Як козаки звільнилися?
— Чому дівка Санджаївна журилася?
— Як повівся Лях Бутурлак, дізнавшись, що галера в руках козаків?
— До якої хитрості вдався Лях Бутурлак, щоб відвернути від корабля небезпеку?
— Як козаки зустріли турецьку галеру? Чому?
— Як козаки поділили здобич, про що це свідчить?
— Назвіть особливості побудови твору, які свідчать про те, що це дума.
— Чим ця дума схожа на інші, чим відмінна?
— Що у творі можна вважати явним перебільшенням, гіперболою?
— Якої ви думки про Ляха Бутурлака?
— Чим твір запам’ятався, що вас найбільше вразило?
— Які вирази з думи «Самійло Кішка» повторюються в багатьох інших думах?
— Чи захотілося вам познайомитися ще й з іншими думами?
3. Колективна робота.
Учні роблять відгуки про твори «Невольницький плач», «Дума про козака Голоту», «Іван Богун», балади «Ой чиє ж то жито, чиї ж то покоси?», «Що сі в полі забіліло», «Ой був в Січі старий козак», та інші, прочитані самостійно.
V. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Продовжіть речення.
«Найбільше мені сподобалося ...»
«Я зробив (зробила) висновок, що ...»
«Мені захотілося ...»
VI. Домашнє завдання
Завести (або продовжити вести) читацькі щоденники, підготуватися до тематичного оцінювання.