ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010

Урок № 15. «Слово про похід Ігорів». Наскрізна ідея патріотизму. Фольклорні мотиви. Роль пейзажу. Поетичність мови
З давньої української літератури

Всі публікації щодо:
Давня українська література

Мета: допомогти учням з’ясувати художні особливості мови давньоруської пам’ятки, її значення; розвивати навички пошуково-дослідницької роботи, образне, логічне мислення, вміння зіставляти, порівнювати, узагальнювати; розвивати естетичний смак, любов до художнього слова.

Обладнання: ілюстрації до твору, різні видання «Слова...», словник літературознавчих термінів.

Теорія літератури: ідея, художні засоби, мотиви, пейзаж.

Хід уроку

I. Оголошення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Чому понад два століття (саме стільки «Слово...» відоме широкому колу читачів) усі захоплюються цим твором? Мабуть, не лише через глибоко патріотичну ідею, приваблюючі образи, чітку композицію. Перш за все, приваблює чудова поетична мова, її образність, влучність, афористичність та метафористичність. Спостереження автора над світом природи такі тонкі та влучні, що створюють ефект присутності. Тож перекинемо місточок до сердець і таланту наших славних пращурів. Нам є чого в них повчитися, незважаючи на незмірно вищий інтелектуальний, інформаційно-технічний рівень.

III. Актуалізація опорних знань учнів

Інтелектуальна гра «Так чи ні».

(Відповіді давати лише словами «так» чи «ні». Кожна правильна оцінюється в 1 бал. Проводити за методикою літературного диктанту.)

1) Боян — це «Соловій години дивньої» (Так.)

2) Князь Ігор хоче напитися шоломом води з Волги. (Ні.)

3) «Чорнії тучі з моря йдуть, хотять прикрити чотири сонця» — це гіпербола? (Ні.)

4) Гзак і Кончак допомогли Ігорю втекти з полону. (Ні.)

5) Всеволод славно загинув у битві з половцями. (Так.)

6) Воїни князя Ігоря — християни. (Так.)

7) Князь Святослав взяв у полон Кобяка. (Так.)

8) Князь Святослав перед звісткою про поразку Ігоря бачив поганий сон. (Так.)

9) Дружину Всеволода звали Глібівна. (Так.)

10) Ярославна хоче чайкою полетіти на Чорне море, щоб побачити свого судженого. (Ні.)

Н) «Землі раді, городи веселі», тому що повернувся Ігор. (Так.) 12) Головна думка «Слова...» — уславлення краси рідної природи. (Ні.)

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Зачитування афористичних висловлювань із «Слова...», їх коментування.

Лучче ж би потятим бути, аніж полоненим бути.

О, Руська земле, уже за горами єси!

Ні хитрому,

Ні скритному,

Ні чаклуну спритному —

Суда Божого не минути.

Хоть і тяжко тій голові бути без пліч — зле тілу без голови.

2. Виконання завдань пошуково-дослідницького характеру.

— Знайдіть поетичні рядки, які підтверджують, що автор «Слова...» засуджує усобиці руських князів, виступає за єдність у боротьбі з ворогами рідної землі.

(Воювання князям із поганими пропало,

Сказав бо брат — брату:

«Се моє, і те — моє теж.»

І почали князі про малеє — «се великеє» — мовити і самі на себе крамолу кувати.

А погані з усіх сторін приходили з побідами На землю Руськую.)

— Визначте, які мотиви присутні у таких рядках:

«Не буря соколів занесла через поля широкії — стадами галки біжать до Дону великого».

«Уже нам своїх милих лад

Ні мислію помислити,

Ні думою здумати,

Ні очима огледіти,

А злота і срібла того не мало загубити».

(Фольклорні мотиви.)

— Знайдіть подібні приклади.

— Доведіть за допомогою тексту, що природа — дійова особа у «Слові...», зробіть висновки.

(Сонце йому тьмою путь заступало;

Ніч, стогнучи йому грозою, птиць збудила.

Дятли стукотом путь до ріки вказують, солов’ї веселими піснями світ провіщають.

та ін.

Висновок. Природа відіграє важливу роль у розгортанні сюжету «Слова...», попереджає князя Ігоря про небезпечний задум походу; допомагає врятувати з полону; страждає через його поразку та радіє з порятунку.)

— Порівняйте текст «Слова...», де говориться про Ярославну, і його поетичний переспів, зроблений Т. Шевченком («Плач Ярославни»). Знайдіть спільне та відмінне, висловіть своє судження про поетичність цього образу.

— Порівняйте інші переклади й переспіви, зробіть висновки (Див. Додаток до уроку № 15.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Завдання учням.

— Поєднайте художні засоби з їх назвами.

VI. Підбиття підсумків уроку

Заключне завдання учням.

— Яким вам бачиться місточок від ідей «Слова...» до сьогодення і в майбутнє? Продовжіть думку:

«Місточком у сьогодення й майбутнє можуть бути ідеї «Слова...» про ...»

VII. Домашнє завдання

Написати невеличкий твір на одну з тем:

1) «Образ рідної землі у «Слові...».

2) «Узагальнений образ природи у «Слові...».

3) «Краса художнього слова у давньоруській пам’ятці...».

4) «Мої враження від «Слова...».

5) «Як «Слово...» перегукується з нашим часом».







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit