Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010

Урок № 19. Т. Г. Шевченко. Виразне читання віршів напам’ять
Світ української поезії

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Мета: допомогти учням глибше усвідомити художню цінність творів Шевченка через виразне та вдумливе читання; розвивати пам’ять, артистичні здібності учнів, уміння висловлювати свої думки з приводу прочитаного; виховувати активну громадянську позицію.

Обладнання: планшети, плакати з теоретичними відомостями про виразне читання; портрет письменника, ілюстрації до творів, мистецькі твори Шевченка із серії «Живописна Україна».

Теорія літератури: виразне читання, інтонація, пауза, тема, логічний наголос, жести, міміка.

Хід уроку

I. Оголошення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Як відомо, вдумливе, виразне читання може відкрити для слухачів (та й для самого читця) нові грані твору, навіть нове розуміння, адже тут велике значення мають і інтонація, і логічний наголос, і відповідна пауза, і правильно обраний темп, і жести, і міміка. Тож відкриваймо для себе і Шевченкові твори, і своє Я!

III. Актуалізація опорних знань учнів

1. Повторення відомостей про складові виразного читання.

2. Слово вчителя.

Велике значення для сприйняття виразного читання мають жести й міміка читця, мовця.

Жестами називають рухи голови, рук, тіла, які супроводжують висловлювання людей. Міміка — виразні рухи м’язів обличчя, що передають почуття і настрій людини.

Усе це має бути відповідним, без перебільшення. Разом із тим читець не повинен залишатися байдужим до висловлюваного, нерухомим, застиглим, відсутнім чи робити зайві нервові жести, стояти в незручній позі.

Жести й міміка мають відповідати змістові і настрою тексту, що читається, бути доречними, скупими, але виразними. їхнє завдання полягає в тому, щоб підсилити вираження думки, підкреслити щось особливо важливе, висловити ставлення автора (і своє власне) до зображуваного, дати йому оцінку, переконати слухачів у правильності цієї оцінки.

3. Виразне читання вірша Т. Шевченка «Мені однаково...».

(Можна провести у вигляді конкурсу із журі.)

4. Висловлення своїх суджень з приводу ідей та проблем поезії.

IV. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Висловіть свою думку:

«Найкращим читцем у класі був ..., тому що ...»

«Мені вдалося (мені не вдалося)...»

V. Домашнє завдання

Визначити всі стилістичні та емоційні відтінки значення слова «однаково» у віршах Т. Шевченка «Мені однаково...», «Минають дні» та ін.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.