Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок № 22. І. Франко. Поема «Іван Вишенський».
Світ української поезії
Всі публікації щодо:
Франко Іван
Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст історичної поеми Франка; розвивати навички виразного читання, коментування прочитаного, складання плану, виділення ключових епізодів; виховувати почуття патріотизму, естетичний смак.
Обладнання: ілюстрації до твору, портрет письменника, різні видання твору, краєвиди з горою Афон, монастирями. Теорія літератури: історична поема, історична правда та художній вимисел.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
Літературознавець В. Погребенник визначив головну ідею поеми І. Франка «Іван Вишенський» як заклик до «служіння Богу не в відірваності від світу, а в праці для рідного народу». Мабуть, саме ця ідея єднає ті далекі часи з нашими, робить твір актуальним і донині. Як втілюється вона в поемі, ми й спробуємо з’ясувати на уроці, а також поміркуємо над тим, наскільки твір є естетично, художньо вартісним для сучасного читача.
III. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
1) Розповідь про І. Франка, висловлення власної думки про те, чи можна вважати його життя подвигом.
2) Висловлення міркувань про поему «Іван Вишенський», з’ясування незрозумілих питань, змісту висловів.
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Коментоване читання III—XII розділів поеми І. Франка «Іван Вишенський».
2. Словникова робота (за питаннями учнів).
3. Обмін враженнями щодо прочитаного.
4. Виділення ключових епізодів, складання плану.
Орієнтовний план
1) Опис гори Афон.
2) Життя аскетів-самітників.
3) Церковний хід до печери.
4) Розмова ігумена зі старцем Іваном.
5) Роздуми самітника про привабливий, але й страшний образ земного життя.
6) Зустріч із павуком.
7) Прагнення старця до ясності в душі й укріплення віри.
8) Неждані посланці — пелюстки вишневого квіту.
9) Козацькі барки на горизонті.
10) Лист з України.
11) Вагання Івана Вишенського.
12) Любов до ближнього, прагнення йому допомогти перемагає.
5. Підсумок учителя.
Як бачимо, особливих подій у поемі не відбувається. Рух здебільшого — у сфері думок, емоцій, переживань.
Саме тому, напевне, І. Франко відступив від історичної правди й завершив твір умовно-символічною картиною: Вишенський повертається додому, спустившись із печери до моря по сонячному промінню, й потім по воді доходить до козацької барки. Насправді ж Вишенський кілька разів відвідував Україну, два роки жив у Львові (у Скиті Манявському), і це було відомо й раніше.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
— Об’єднайте те, що на перший погляд здається непоєднуваним.
(Подати внизу незаповнені клітинки за кількістю літер в очікуваній відповіді)
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Продовжіть речення.
«Постать Івана Вишенського викликає у мене ...»
VII. Домашнє завдання
Знати зміст поеми, вміти переказувати та коментувати, аналізувати образи.