Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010

Урок № 25. Леся Українка. Огляд життя і творчості
Світ української поезії

Всі публікації щодо:
Українка Леся

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю поетеси, допомогти усвідомити велич її життєвого подвигу, розвивати навички сприйняття й засвоєння знань на слух, самостійної роботи з книгою, виділення головного, висловлення власних суджень з приводу порушених питань; виховувати стійкість у життєвих труднощах, цілеспрямованість, прагнення до самоосвіти. Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації до життєвого і творчого шляху, виставка книжок поетеси.

Теорія літератури: автобіографічні мотиви.

Хід уроку

I. Оголошення теми й мети уроку

Аналіз виконання робіт з тематичного оцінювання, перескладання теми окремими учнями.

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

У звичайному житті вона — слабосила дівчина. У літературі — титан духу, «дочка Прометея». Хто ж вона, Лариса Петрівна Косач, знана в усьому світі як Леся Українка? Про це ми й говоритимемо на сьогоднішньому уроці.

III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Міні-лекція вчителя з елементами бесіди.

— Що ви знаєте про Лесю Українку, її матір?

— Які твори її та матері пам’ятаєте з попередніх класів? Прочитайте їх на пам’ять.

(«Сосонка» О. Пчілки, «Мрії», «Як дитиною, бувало...», «Тиша морська»)

— Назвіть імена відомих вам зі світової літератури жінок-письмен- ниць? Чи багато їх? Чому?

— Чи можна говорити, що Леся Українка здійснила життєвий подвиг? Аргументуйте свою відповідь.

Іван Якович Франко писав у статті про Лесю Українку: «Від часу Шевченкового «Поховайте та вставайте, кайдани порвіте» Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова, як із уст сеї слабосилої, хворої дівчини». І ще: «Се талант наскрізь мужній, хоч не позбавлений жіночої грації і ніжності... Її поезія — то огнисте оскарження того гніту сваволі, під яким стогне Україна».

Сама поетеса говорила:

Хто вам сказав, що я слабка,

Що я корюся долі?

Хіба тремтить моя рука,

Чи пісня й думка кволі?

Леся Українка цілком і повністю усвідомлювала високу місію митця — давати надію зневіреним, підтримувати в них силу духу, кликати до гідного людини життя:

Я на гору круту, крем’яную

Буду камінь важкий підіймать.

І, несучи вагу ту страшную,

Буду пісню веселу співать.

...Так, я буду крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні,

Без надії таки сподіватись,

Буду жити! Геть думи сумні!

У цих словах — уся Леся Українка. А допомагала вона своєму народові, рідним та близьким не лише полум’яним словом. Ось список невеличкої частини її практичних діянь:

1) У 18 років організувала гурток молоді, який займався перекладом кращих творів світової літератури українською мовою.

2) У 19 років написала для молодшої сестри книжку «Стародавня історія східних народів», котру в 1918-му було видано як підручник для національної школи.

3) Матеріально підтримувала революційно-демократичну молодь.

4) Допомагала в останні години Сергію Мержинському, наражаючи себе на велику небезпеку.

5) Записувала разом із чоловіком спів кобзарів на фонограф (у Крим, де вона перебувала, народні співці їхали за її кошти).

6) Брала участь у відкритті в Полтаві пам’ятника Івану Котляревському, написала присвяту «На столітній ювілей української літератури».

7) Виконувала хатню роботу, підтримуючи матір та молодших сестер (коли хвороба відступала).

Та все ж справою її життя, захопленням, покликанням і Божим даром була її поезія.

Як я умру, на світі запалає Покинутий вогонь моїх пісень,

І стримуваний пломінь засіяє,

Вночі запалений, горітиме удень.

Провідними мотивами поетичної творчості Лесі Українки були романтичність, волелюбність, оптимізм, переплетіння мрії та дійсності, гармонійне єднання людини з природою, людське щастя.

IV. Закріплення знань, умінь та навичок

Завдання учням.

— Поєднайте «непоєднуване» в житті Лесі Українки:

Сила — слабкість (фізична слабкість Лесі Українки і сила її духу).

Чоловіки — жінки (мужній голос поетеси звучав часто сильніше, ніж багатьох поетів).

Невідвідування ніколи — висока освіта (Леся ніколи не відвідувала ніколи, займалася самоосвітою, досягла високого рівня).

V. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Продовжіть речення.

«Леся Українка для мене ...»

«Мене на уроці зацікавили ...»

VI. Домашнє завдання

Вміти розповідати про Лесю Українку; скласти план або тези біографії за підручником; виписати рядки з поезій, які здалися найцікавішими, найкрасивішими, наймудрішими; усно прокоментувати їх.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.