Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок № 26. Леся Українка. Поезії «Хотіла б я піснею стати», «Ви щасливі, пречистії зорі»
Світ української поезії
Всі публікації щодо:
Українка Леся
Мета: допомогти учням краще усвідомити ідейно-художній зміст поезій Лесі Українки, її громадянські, мистецькі погляди, художню майстерність; розвивати навички виразного читання, аналізу поетичних творів, висловлення своїх суджень про них; виховувати життєвий оптимізм, цілеспрямованість, гуманізм.
Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації до її творів (морські краєвиди, зоряне небо і под.), аудіозапис романсу К. Стеценка «Хотіла б я піснею стати».
Теорія літератури: ліричний вірш, художній образ, художні засоби.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
Високо в небі сяють ясні зорі. Вони щасливі, бо бачать усе на світі. Незмірні морські глибини, які криють у собі безліч таємниць. Але вища і глибша над усе людська мрія, бо вона здатна осягнути і найвищі
висоти, і найглибші глибини, проникнути у найбільші таємниці Всесвіту. Ось такою мрійницею народилася Леся Українка. Незважаючи на своє кволе здоров’я, вона мріяла про досягнення миру й справедливості, гармонії в людському суспільстві. Осягнути світ цих мрій — наше завдання на сьогоднішньому уроці.
III. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
1) Розповідь про Лесю Українку з виділенням епізодів біографії, які найбільше вразили.
2) Зачитування рядків з поезії Лесі Українки, які найбільше припали до душі, їх коментування.
2. Робота зі схемою.
— Розгляньте схему. Зробіть висновки.
(Лесю Українку постійно оточували освічені, талановиті люди, які допомагали їй шліфувати власний мистецький дар.)
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Виразне читання поезії Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати», прослуховування аудіозапису однойменного романсу Кирила Стеценка.
2. Словникова робота.
Сюю — цю;
луна — від гол ос;
хибким — хистким, таким, що хвилюється, знаходиться у неспокої;
гучне — голосне, те, що шумить.
3. Обмін враженнями щодо прочитаного.
4. Заповнення таблиці.
— Випишіть з вірша художні образи, підберіть цитати до них, дайте характеристику цих образів.
Образи |
Цитати |
Характеристика |
Я (лірична героїня) |
«Хотіла б я піснею стати... Щоб вільно по світу літати... Полинути співом дзвінким Лунали б тоді мої мрії...» |
велика мрійниця, що шукає істини, намагається осягнути таємниці людського буття, допомогти своїм словом (піснею), гармонізувати світ |
пісня |
«...вільно по світі літати, щоб вітер розносив луну», «спів дзвінкий», «упасти на хвилі», «буяти над морем» |
виразник мрій, думок і бажань ліричної героїні, наділеної хистом поетичного слова |
зорі |
яснії |
символ незбагненного, високого, недосяжного, безпристрасного |
море |
«на хвилі прозорі», «над морем хибким», «море гучне» |
це глибини, таємниці й негаразди людського життя |
мрії |
«Лунали б тоді мої мрії... Ясніше, ніж зорі яснії, Гучніше, ніж море гучне» |
складник щастя героїні |
щастя |
«Щастя моє таємне» |
приховані, можливо, нездійсненні мрії, які плекає героїня |
5. Завдання учням.
— Виберіть із ряду слова, якими можна було б, на ваш погляд, схарактеризувати вірш Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати»:
Легкий, прозорий, сильний, важкуватий, гнівний, сумний, журливий, веселий, жартівливий, інтелектуальний, філософський, особистий, наївний, складний, близький за духом, незрозумілий, простий, вражаючий, романтичний.
6. Виразне читання вірша Лесі Українки «Ви щасливі, пречистії зорі...».
7. Словникова робота (за питаннями учнів).
8. Обмін враженнями щодо прочитаного.
Робота в парах. Продовжіть фразу: «Мені здається, що вірш Лесі Українки «Ви щасливі, пречистії зорі...»
9. Підбиття підсумків роботи у парах.
(Говорить один з учнів пари: «Мені сподобалося, як мій товариш по парті (товаришка) сказала про поезію Лесі Українки...».)
10. Визначення художніх засобів, з’ясування їх ролі у вірші «Ви щасливі, пречистії зорі...».
Художні засоби |
Назви художніх засобів |
Роль художніх засобів |
щасливі, високії, холоднії, одинока |
(епітети) |
(виразно описують предмет, поняття) |
пречистії |
(старослов’янізм) |
(надає урочистості) |
пречистії зорі, холоднії зорі |
(звертання) |
(наближує до читача) |
неначе з кришталю |
(порівняння) |
(яскравіше змальовує предмет) |
ви щасливі |
(повтор) |
(звертає увагу) |
туги, жалю |
(синоніми) |
(підсилює значення) |
якби я мала, якби я була |
(умовний спосіб) |
(підкреслює значення мрії) |
11. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
— Визначте основну думку вірша.
Орієнтовні відповіді
Заклик до твердості духу, виховання в собі твердості духу як конструктивного начала.
Утвердження прагнення до пізнання світу, розуміння його законів.
Неможливість жити й не сприймати людського болю та жалю. Захоплення красою й неосяжністю природи, вічного Космосу.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
— Доповніть речення, обравши з поданих відповідну пару слів. ...Іван Франко, Михайло Грушевський, Володимир Гнатюк, вітаючи Олену Пчілку з 25-річчям літературної діяльності, писали: «Ви дали Україні перший ... освіченої сім’ї, в якій ... рідна українська мова і українська літературна традиція».
а) зразок ... виділяється;
б) момент ... робиться;
в) приклад ... плекається;
г) стрибок ... відзначається.
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Продовжіть речення.
«Найбільше мене захопив (мені сподобався) у Лесі Українки образ ...»
«У своїх віршах поетеса займає ... позицію.»
«Знайомство з поезією Лесі Українки наштовхнуло мене на думку про те, що ...»
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, аналізувати вірші Лесі Українки; «Хотіла б я піснею стати...» вивчити напам’ять.