Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок № 27. Леся Українка. «Давня весна»
Світ української поезії
Всі публікації щодо:
Українка Леся
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст поезії Лесі Українки; розвивати пам’ять, навички виразного читання напам’ять та аналізу ліричних творів, вміння висловлювати власні судження; виховувати любов до природи, естетичний смак.
Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації до творів, весняні пейзажі.
Теорія літератури: ліричний вірш, художні образи, художні засоби.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
Думки нашої поетеси постійно блукали високо-високо в небі між зір; глибоко-глибоко в глибинах морських, а сама вона дуже часто опинялася в ліжку, прикута хворобою. Яку ж силу духу треба мати, щоб не зламатися, не впасти у відчай, знайти в собі сили підтримувати інших! Тому дуже часто поезію Лесі Українки називають мужньою. Які ж радощі знаходила слабосила, самотня дівчина, чим жила, де знаходила оптимізм? Про це ми поговоримо з вами на сьогоднішньому уроці.
III. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
1) Розповідь напам’ять вірша «Хотіла б я піснею стати...» з висловленням свого судження про нього;
2) Виразне читання та аналіз вірша «Ви щасливі, пречистії зорі...».
2. Практична робота.
Визначити віршові розміри даних творів Лесі Українки.
(Тристопний амфібрахій.)
(Чотиристопний анапест з останньою усіченою стопою.)
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Виразне читання поезії Лесі Українки «Давня весна».
2. Словникова робота за питаннями учнів.
3. Обмін враженнями щодо прочитаного.
4. Порівняльна робота.
— Порівняйте за настроєм, змістом вірші «Хотіла б я піснею стати», «Ви щасливі, пречистії зорі...» з поезією «Давня весна».
«Хотіла б я піснею стати...», «Ви щасливі, пречистії зорі...» |
«Давня весна» |
|
лірична героїня |
романтично налаштована, мрійлива, хоче перетворення світу, прагне твердості й сили духу |
(відчуває свою єдність з природою, оптимістична, сильна духом, з добрим естетичним смаком, самодостатня) |
художні образи |
пісня, зорі, море, мрії, щастя таємне |
(весна; природа; дарунки; яблуневі гілки, листя, квітки; вітер, пісні пташині, гай, воля) |
художні засоби |
епітети, звертання, порівняння, повтори, синоніми, умовний спосіб, інверсія |
(епітети, метафори, порівняння, синоніми, окличні речення, повтори, заперечення) |
головна думка, мотиви |
утвердження прагнення до пізнання світу, активної громадянської позиції; романтизм; утвердження сили духу як конструктивного джерела |
(утвердження оптимістичного світобачення; єдності людини й природи; віднайдення джерела радості в простих земних речах) |
5. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
(За допомогою інтерактивної вправи — виводяться висновки попередньої роботи.)
Орієнтовні відповіді
— Лірична героїня та ж, але не протиставляє себе природі, а гармонійно з нею співіснує, прагне віднайти джерела духовної сили.
— Художні образи перегукуються, додаються конкретні образи природи та образ волі.
— Художні засоби подібні, але в «Давній весні» відчувається більша метафоричність, емоційність та експресія (завдяки використанню окличних речень, заперечення).
— Ідеї близькі, але в «Давній весні» більш конкретизовані, з автобіографічними мотивами.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
— Визначте ключове слово, яке об’єднує всі ці означення.
або: складіть кросворд з означень до ключового слова вірша «Давня весна».
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Продовжіть речення.
«Було б добре, коли б весна принесла мені в дарунок ..., тому що ...».
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, аналізувати вірш Лесі Українки «Давня весна», визначивши його віршовий розмір, риму, художні засоби.