Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок № 29. Леся Українка. «Давня казка». Образи та ідеї поеми
Світ української поезії
Всі публікації щодо:
Українка Леся
Мета: допомогти учням у визначенні проблем, головної думки твору, у складанні порівняльної характеристики героїв; розвивати навички аналізу ліро-епічного твору, виділення головного та зв’язку із сучасним життям; висловлювати власні судження про свободу творчості, вільнолюбство людини; виховувати почуття вдячності, людської гідності та толерантності. Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації до твору.
Теорія літератури: поема, реальне і фантастично-умовне, художні образи, художні засоби.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
У Лесі Українки «казка давня», але вона пройшла випробування часом, її проблеми та ідеї актуальні і донині. По-перше, справжня поезія — пісня-порадниця й розрадниця людини. По-друге, не можна побудувати свого щастя за рахунок інших, роблячи когось нещасливим; по-третє, тільки особисто вільна людина може бути щасливою; по-четверте, не варто забувати про почуття вдячності. Може бути ще й по- п’яте, по-шосте і так далі. Гарний мистецький твір саме і відзначається своєю багатогранністю. Про грані чудової поеми Лесі Українки «Давня казка» ми поговоримо сьогодні на уроці.
III. Актуалізація опорних знань учнів
Літературна гра «Так чи ні».
(Проводиться у формі літературного диктанту із взаємооцінюванням)
1) Поет був красивим і щасливим. (Ні.)
2) До оселі Поета постійно приходила молодь. (Так.)
3) Лицар Бертольдо був благородним та ввічливим. (Ні.)
4) Поет сказав, що має стільки багатства, що його стане й на лицаря. (Так.)
5) Бертольдо зацікавився й вирішив подружитися з поетом. (Ні.)
6) Граф визнав дивну силу слова. (Так.)
7) Поет допоміг лицареві завоювати серце вродливої донни Ізідори. (Так.)
8) Поет допоміг лицареві завоювати бусурманське царство. (Так.)
9) Бертольдо щедро нагородив поета. (Ні.)
10) Граф справді був спочатку гідний щастя — чинив справедливий суд, був лагідний до підданих. (Так.)
11) По далеких війнах граф привчився до грабунку. (Так.)
12) Поет вирішив стати наближеним до графа, щоб допомогти трудящим полегшити їхню долю. (Ні.)
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Складання плану порівняльної характеристики образів Поета і графа Бертольдо.
Орієнтовний план
1) Хто такі Поет і Бертольдо.
2) Що є спільним в рисах характеру цих героїв.
3) У чому граф і Поет різняться:
а) у діях, вчинках;
б) ставленні до людей;
в) характерах.
4) Як розв’язується протистояння між героями?
2. Складання за планом порівняльної характеристики героїв. Орієнтовна розповідь учня
Поет — проста за походженням людина, наділена поетичним талантом. Його пісні користуються популярністю в народі. Бертольдо — лицар, граф, людина високого соціального стану.
Обоє героїв — молоді люди, розуміють силу слова, дотепні, гострі на язик, визнають красу почуття кохання (саме тому Поет допомагає лицареві завоювати серце нареченої).
Якщо Поет послідовний у своїх діях — добрий, щедрий, завжди на боці пригноблених, виступає проти несправедливості, вільнолюбивий (відмовляється від «золотих кайданів» придворного поета), то Бертольдо непослідовний, лихий та підступний, звик користуватися чужим.
Поет поважає людину — і багату, і бідну, поки вона не чинить кривди іншим. Бертольдо ж — зневажає простий люд, керується лише власними інтересами й вигодою.
Поет — спокійний, врівноважений, чесний, аграф — імпульсивний, підступний і невдячний. За Лесею Українкою, їх змагання тривало довго (бо в боротьбу вступили вже нащадки Поета і нащадки графа) і триватиме доти, поки буде існувати нерівність та несправедливість.
3. Слово вчителя.
Відомий дослідник творчості Лесі Українки Олексій Ставицький пише: «В художніх образах «Давньої казки» утверджується ідея високого призначення і всеперемагаючої сили мистецтва. Поетові пісні допомагають володареві якоїсь казково-умовної країни графові Бертольдо здобути прихильність коханої, перемогти «бусурманського царя» і навести лад у своїх володіннях, а коли він забуває про свої обов’язки перед підданими і доводить країну до розрухи — обертаються грізною непереборною силою проти нього. Графські слуги кидають поета у в’язницю, але «всі пісні його, всі гадки» годі замкнути у тюремних стінах. Вони стають грізною зброєю трудящого люду в «страшній затятій» війні за «правду нову».
Отже, основна думка, ідея визначена: утвердження сили мистецтва і його високого призначення. Але не менш важливими є ідеї і про вільну творчість, особисту свободу як необхідну умову нормального існування людини, про складову людського щастя, яка полягає в служінні народові, про людську гідність та вдячність.
4. Запитання та завдання учням.
1) Поема має досить серйозний зміст, містить важливі ідеї. А чи помітили ви в ній щось смішне?
(Гра слів «божевільний» — «все у Божій волі», іронія «він робив походи довгі — від порога та до печі» та ін.)
Висновок. Отже, характерною особливістю поетичного стилю «Давньої казки» є використання засобів комічного.
2) Твір «Давня казка» Лесі Українки визначається за жанром як поема. З якими поемами ви вже познайомилися?
(6-й клас — М. Вороний «Євшан-зілля», 8-й клас — І. Франко «Іван Вишенський »)
Пригадаймо, що поема — ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події та яскраві характери, а розповідь про героїв супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів.
3) На основі загальноприйнятих ознак (особливостей) жанру доведіть, що «Давня казка» — поема:
— зображення подій і характерів переважно високого, героїчного змісту;
— єдність епічної розповіді та глибокої ліричності;
— піднесена, яскраво-емоційна мова;
— ліричні відступи;
— наявність дійових осіб;
— докладність зображення подій та персонажів;
— тривалий час дії;
— віршована форма;
— середній обсяг (для ліро-епічних творів);
4) Які ще особливості поеми «Давня казка» ви можете визначити?
(Використання комічного та ін.)
5) Визначте, які складові елементи, особливості в цій поемі відсутні.
(Героїчний зміст, піднесена мова, ліричні відступи.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Колективна робота.
— Визначте:
а) «третє зайве»;
6) знайдіть спільне (ключові слова).
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Продовжіть речення.
«Твір Лесі Українки «Давня казка» актуальний до цього часу, тому що ...»
VII. Домашнє завдання
Вміти складати порівняльну характеристику героїв поеми, аналізувати твір; вивчити уривок з поеми напам’ять (за вибором 8— 10 строф).