Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010

Урок № 30. Леся Українка. «Давня казка». Виразне читання напам’ять
Світ української поезії

Всі публікації щодо:
Українка Леся

Мета: допомогти учням через виразне, вдумливе читання глибше осмислити ідейно-художній зміст, естетичну привабливість творів Лесі Українки; розвивати пам’ять, навички виразного читання, висловлювання своїх суджень щодо прочитаного; виховувати творчі, акторські здібності, естетичний смак.

Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації до твору; планшети, плакати з теорії виразного читання.

Теорія літератури: темп, інтонація, пауза, логічний наголос, жест, міміка.

Хід уроку

I. Оголошення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

В одному з листів до свого літературного побратима І. Франка Леся Українка писала: «Ви, певне, знаєте легенди про в’язнів-богатирів. Ото сидить такий в’язень у темниці не рік, не два, і здається йому, що він осліп, але то сліпа та ніч, що навколо нього; і здається йому, що він старий, але то стара та в’язниця, що ховає його; і думає він, що його кайдани все міцні, але кайдани давно їх власна ржа переїла, тільки в’язень не вірить своїм рукам і не пробує їх сили. І тільки для того потрібний той якийсь рятівник з-за Чорномор’я, щоб гукнути: «Встань!», щоб від гуку здригнувся в’язень, і щоб розсипались кайдани на руках, а тоді вже вільними руками в’язень сам вивалить двері старої темниці, і побачить, що є ще світло сонця і для нього... О, яке то щастя бути таким «чорноморцем», що має голос гукнути: «Встань!». Що, якби я мала такий голос...».

Поетеса мала такий голос! А наше завдання — донести глибинний зміст цього голосу до слухачів, проникнутися ідеями, показати красу поетичного твору за допомогою виразного, вдумливого читання напам’ять уривків із «Давньої казки» Лесі Українки.

III. Основний зміст роботи

Виразне читання уривків із «Давньої казки» з обґрунтуванням свого вибору.

(Можна провести у вигляді конкурсу із журі.)

IV. Закріплення знань, умінь та навичок

Завдання учням.

— Відновіть рими у виділених рядках вірша М. Рильського про Лесю Українку, враховуючи, що рима тут кільцева (а б б а).

Уклін землі волинський!

Вічна слава

Тій, що зростала в тиші цих лісів,

Що віддала свій спів народові,

Незламна, ласкава, гнівна і чиста!

(Що віддала народові свій спів,

Незламна, чиста, гнівна і ласкава!)

Нова доба, над нами розцвіта,

Та слава Лесі вічно з нами буде,

Як проти неправди і облуди меч,

В борні за правду золота зброя.

(Як меч проти неправди і облуди,

В борні за правду зброя золота.)

V. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Продовжіть речення.

«Найкраще прочитав (прочитала) уривок із поеми Лесі Українки «Давня казка» напам’ять ...»

«Найбільш цікавим і щирим було обґрунтування свого вибору у ..., тому що ...»

«Я запам’ятаю слова (або думку) Лесі Українки ...»

VI. Домашнє завдання

Виписати афористичні вислови з творів Лесі Українки, прокоментувати їх.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.