Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок № 34. Б. Олійник. «Вибір»
Світ української поезії
Всі публікації щодо:
Олійник Борис
Мета: допомогти учням краще усвідомити ідейно-художній зміст твору Б. Олійника; розвивати навички виразного читання, аналізу ліричних творів, характеристики ліричного героя; виховувати активну громадянську позицію.
Обладнання: портрет письменника, збірники його творів, аудіозаписи пісень на слова Б. Олійника.
Теорія літератури: філософська лірика, ліричний герой, художні засоби.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
У декого може скластися враження, що часи великих поетів давно минули. Насправді ж, наша земля завжди була багата на поетичні таланти. Серед наших сучасників — відомий український поет із Полтавщини Борис Ілліч Олійник.
Напевне, ви чули його проникливі пісні про матір у виконанні незрівнянних Ніни Матвієнко, Таїсії Повалій та інших виконавців. (Можна дати послухати учням ці аудіозаписи.)
Письменник прагне осягнути нашу складну добу, виразити свої думки й почування мовою поезії. Найбільше йому імпонує небайдужість, активна громадянська позиція. Ось про це ми й поговоримо сьогодні на уроці.
III. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
Виразне читання, аналіз поезій В. Сосюри.
2. Завдання учням.
— З’єднайте художні засоби з їх визначенням (за поезією В. Сосюри «Васильки»).
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Міні-лекція вчителя.
«Прийти в літературу від землі Котляревського й Гоголя, з країв, де, як і по всій Україні, у найвищій пошані «Кобзар», і народна пісня, і влучне веселе слово,— це мовби прийти з певним дипломом, що означає неабияку духовну естетичну підготовленість і накладає на митця відповідні творчі й громадянські обов’язки.
Ставши поетом, Борис Олійник знову і знову віддає данину любові рідному краєві, з синівським схвильованим почуттям пише він про напівстепові ландшафти свого дитинства, де кожен видолинок чи пагорб чимось озветься в душі, де чуле серце відчує щось значне і поетичне в самій задумі просторів. Образ рідного краю здатен викликати до життя слово чисте й довірливе, в тоні сповідальному поет складає вдячність людям, які, починаючи з Сивої Ластівки, з Матері, вчили його — щонайперше власним прикладом — таких нічим у житті незамінних і всеосяжних понять, як совість, честь, людяність, вірність...
Маємо все! Ні купити його, ні продати.
З віку передане,— передамо у віки.
Мотив синівської вірності, кревного обов’язку перед отчою землею, перед близькими людьми, зрештою, перед самим народом — один із найсильніших у творчості Бориса Олійника»,— так писав про поета видатний український письменник Олесь Гончар.
А ще він відзначав, що «активна громадянськість — прикметна риса поезій Бориса Олійника».
Поезія філософського, громадянського спрямування ніколи не була простою. Тож приготуймося мислити, розмірковувати й порівнювати.
2. Виразне читання вірша Б. Олійника «Вибір».
3. Словникова робота.
Леґіт — вітер;
від’ячали — відкричали (тут: лебеді від’ячали — закінчилося все);
сурмлять — трублять (тут: сурмлять журавлі — все починається, продовжується);
загадали — тут: запропонували;
лаврова — від лаврового вінка, котрим увінчували переможця в античні часи.
4. Обмін враженнями щодо прочитаного.
5. Евристична бесіда, виконання пошуково-дослідницьких завдань.
— Які проблеми порушує автор?
(Застосовується метод «Мозковий штурм».)
(Про вічність життя, що йде «по колу»; про пасивну та активну позицію в житті; про самовіддане служіння народові, благородній меті; про неповторність особистості, чесність і честь.)
— Яка із цих проблем хвилює особисто вас, найближча вам? Чому?
— Які символічні образи ви б виділили?
(Вічна колиска, маятник Життя, межа, нова зоря, найвища почесть та ін.)
— Чому вірш Б. Олійника має назву «Вибір»?
(Перед людиною завжди стоїть вибір: жити тихенько, байдуже, не завдаючи нікому зла й не роблячи нікому добра, чи активно боротися, бути небайдужим до несправедливості, зла.)
— Поясніть значення строфи в історичному контексті:
Коли б згадали:— Хочеш,
Одне лиш слово твоє —
І вища — лаврова! — почесть Чоло твоє обів’є...
(Інколи людині пропонують за багатство і славу поступитися своїми принципами, честю, чесністю. Тоді все залежить від її вибору.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
— Знайдіть спільне.
або:
об’єднайте за змістом цитати.
Золотих не хочу лаврів, 3 ними щастя не здобуду. Як я ними увінчаюсь, То поетом вже не буду. Не поет, у кого думки Не літають вільно в світі, А заплутались навіки В золотії тонкі сіті. (Леся Українка) |
Коли б згадали:— Хочеш, Одне лиш слово твоє — І вища — лаврова! — почесть Чоло твоє обів’є... (Б. Олійник) |
А ще гірше — спати, спати, І спати на волі — І заснути навік-віки, І сліду не кинуть Ніякого — однаково, Чи жив, чи загинув! (Т. Шевченко) |
Один передбачливо очі Прикрив ще за крок од межі, Ввійшовши клітиною ночі Тихенько: чи жив, чи й не жив? (Б. Олійник) |
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Продовжіть речення.
«У моєму сьогоднішньому житті мені доводиться (доводилося) вибирати (робити вибір) ...»
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, аналізувати вірш Б. Олійника «Вибір». Скласти усний твір-роздум «Який вибір ужитті хотів би (хотіла б) зробити я...».