Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок № 36. Тематичне оцінювання. «Творчість Лесі Українки, В. Сосюри, Б. Олійника»
Світ української поезії
Всі публікації щодо:
Дидактичні матеріали
Мета: актуалізувати й перевірити знання учнів з метою корекції; розвивати пам’ять, образне та логічне мислення, вміння в письмовій формі висловлювати свої судження, аналізувати літературні твори, явища та проблеми, зіставляти висновки письменників з власними спостереженнями.
Обладнання: тестові завдання у двох варіантах.
Теорія літератури: філософська, громадянська та інтимна лірика; художній образ, художні засоби, віршові розміри.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
Думаю, що знайомство з чудовими поетичними творами Лесі Українки, Володимира Сосюри, Бориса Олійника збагатили вас духовно,
спонукали замислитися над серйозними проблемами.
Сьогодні у вас є нагода висловити ці думки, показати свою обізнаність із тонкощами літературознавства, виявити відповідний рівень знань, умінь та навичок з української літератури.
III. Основний зміст роботи
1. Інструктаж до написання тестів.
2. Виконання учнями тестових завдань.
Варіант І
Початковий та середній рівні (Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.)
1. Якою є головна думка поезії Б. Олійника «Ринг»?
а) Треба любити свою батьківщину;
б) треба навчитися перемагати в бою за будь-яку ціну;
в) треба бути в будь-якім змаганні чесним та стійким.
2. Про кого, про що ці рядки, з якого вони твору, хто їх написав?
Його рубали, а він ріс!
На місці зрубаного дуба росли нові!.. І навіть хмиз угору дерся!..
(Про український народ — сад, з однойменної поезії В. Сосюри.)
3. Назвіть віршові розміри та стопу за схемами:
Достатній рівень
(Кожна правильна відповідь оцінюється у 2 бали.)
1. Зробіть короткий аналіз вірша Лесі Українки «Ви щасливі, пречистії зорі».
2. Складіть план порівняльної характеристики Поета і Бертольдо за поемою Лесі Українки «Давня казка».
Високий рівень
(Повна, правильна, обґрунтована відповідь оцінюється в 5 балів.)
Виконайте одне із завдань.
А. Доведіть або спростуйте думку: «Щирість особистих почуттів людини — невід’ємне багатство її духовного світу». (За творами В. Сосюри та інших поетів.)
Б. Розкрийте у невеликому творі тему: «Філософія чину і мудрості у творах Б. Олійника».
Варіант II
Початковий та середній рівні (Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.)
1. Тема поета і поезії розглядається у творі:
а) «Вибір» Б. Олійника;
б) «Давня казка» Лесі Українки;
в) «Сад» В. Сосюри.
2. Про кого рядки, з якого вони твору, хто їх написав?
Брати нас брали на штики за слово, правдою повите...
Ви ж розумієте,— віки не знали ми, чиї ми діти.
(Про українців, вірш «Сад» В. Сосюри.)
3. Назвіть віршові розміри за їх схемами:
Достатній рівень
(Кожна правильна відповідь оцінюється у 2 бали.)
1. Зробіть короткий аналіз вірша Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати...».
2. Схарактеризуйте поета В. Сосюру — як співця кохання і суспільного борця.
Високий рівень
(Повна, правильна, обґрунтована відповідь оцінюється в 5 балів.)
Виконайте одне із завдань.
А. Доведіть або спростуйте думку: «Сила духу — конструктивне начало в житті». (За творами Лесі Українки та інших поетів.)
Б. Розкрийте у невеликому творі тему: «Вічна проблема життєвого вибору, стоїчної позиції у творах Б. Олійника».
VI. Підбиття підсумків уроку
VII. Домашнє завдання
Повторити матеріал вивченої теми.