Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок 3. Історичні пісні «Ой Морозе, Морозенку», «Максим козак Залізняк»
Усна народна творчість
Всі публікації щодо:
Пісні
Мета: ознайомити з історичними піснями про боротьбу українського народу проти соціального та національного гніту; розвивати навички виразного та вдумливого читання художнього тексту, характеристики образів історичних осіб, лицарів-оборонців рідної землі; виховувати почуття захоплення сміливістю, фізичною, духовною силою наших героїчних предків, прагнення виховувати в собі такі якості.
Обладнання: ілюстрації до творів, портрети оспіваних історичних осіб, аудіозаписи, історична карта.
Теорія літератури: історичні пісні, прототип, реальність та художня народна уява, гіпербола.
Хід уроку
І. Оголошення теми й мети уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Вчені-фольклористи до цього часу не можуть порахувати скільки ж існує українських народних пісень. Приблизно їх 300 тисяч. Чи не найбільше у світі і чимала частка серед них — історичні пісні, що складають поетичну історію народу. Тому знайомство з ними — обов’язок кожного патріота. Мужність, вірність козаків та їхня відданість присязі, побратимам дивувала навіть ворогів. Згадаймо ліричних героїв стрілецьких пісень, козацьких ватажків із поем Т. Шевченка «Іван Підкова», «Тарасова ніч», Тараса Бульбу та його сина Остапа з повісті М. Гоголя «Тарас Бульба». Можливо, вони не були ідеальними людьми, але народна пам’ять, уява письменників донесла їх до нащадків саме такими взірцями лицарства, благородства, відчайдушності й відданості рідній землі.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
1) Виразне читання історичних пісень «Зажурилась Україна», «Та, ой, як крикнув же козак Сірко». Розповідь про часи, змальовані в піснях.
2) Доведення того, що ці твори — історичні пісні (на основі художніх особливостей).
2. Проблемне запитання.
— Про що свідчить ідеалізація, гіперболізація героїв історичних пісень — про фантазію, багату уяву народу, чи про щось інше?
(Про любов, прагнення уславити, звеличити.)
3. Огляд ілюстрацій.
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя (або повідомлення учня).
У XIV—XVI ст. значна частина українських земель була захоплена польськими панами (шляхтою). З того часу почала точитися непримиренна боротьба проти поневолювачів. У середині XVII ст. на визвольну війну під керівництвом Богдана Хмельницького піднявся весь народ. Татари в цей час часто виступали союзниками козаків у боротьбі проти поляків, але ще частіше зраджували, робили грабіжницькі напади на міста й села України. У гострих сутичках гинули і козаки, і кримські татари.
У пісні «Ой Морозе, Морозенку» йдеться саме про один із таких боїв, коли татари розбили козацький загін, полонили та скарали його ватажка.
З історії точно невідомо, про якого Морозенка складено пісню. Можливо, це один із побратимів Богдана Хмельницького — полковник Станіслав Морозенко, а можливо, осавул (військовий, що має чин на зразок інтендантанта, відає озброєнням, постачанням та підготовкою козаків) Кропивнянського полку Нестір Морозенко. Ця пісня була дуже популярна, тому існує понад сорок її варіантів.
2. Виразне читання пісні «Ой Морозе, Морозенку».
3. Словникова робота.
Єси — є, єсть.
4. Бесіда за питаннями.
— Яке враження справила на вас пісня?
— Які поетичні рядки ви б назвали афористичними?
— Які рядки співзвучні з основною думкою твору?
5. Заповнення таблиці.
У пісні «Ой Морозе, Морозенку» є не зовсім звичний художній засіб, на який ви, напевне, звернули увагу. Це заперечне порівняння:
То не грім в степу грохоче,
То не хмара світ закрила,—
То татар велика сила Козаченьків обступила.
Заповніть таблицю
Художній образ |
Різновид |
Поетичні рядки |
Морозенко |
персонаж |
Ой, Морозе, Морозенку, Ти славний козаче |
символ |
||
слуховий |
||
зоровий |
||
пейзаж |
||
словесний |
6. Виразне читання історичної пісні «Максим козак Залізняк».
7. Словникова робота.
Рожа — квітка мальва;
шанці — окопи;
залучився — отримав, добився.
8. Розповідь учителя або повідомлення учня про Максима Залізняка та історичні події, з ним пов’язані.
(Див. Додаток до уроку № 3.)
9. Робота з історичною картою.
— Покажіть на карті маршрут військ під проводом Максима Залізняка.
10. Порівняльна робота.
Порівняйте пісні «Ой Морозе, Морозенку» та «Максим козак Залізняк», знайдіть спільне:
а) у змісті;
б) в основній думці;
в) у мотивах;
г) у художніх засобах;
д) у настрої.
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Гра «Відгадай пісню».
Учитель загадує якусь із вивчених історичних пісень (може записати її назву на аркуші паперу і відкласти), школярі задають непрямі питання, на які вчитель може відповісти лише «так» чи «ні», учні відгадують задуману пісню.
Наприклад, задумана пісня «Ой Морозе, Морозенку». Питання:
— Це пісня про конкретну особу? Так.
— Це пісня про історичну особу? Ні.
— У цій пісні йдеться про боротьбу з турками? Ні.
— У цьому творі є заперечне порівняння? Так.
VI. Підбиття підсумків уроків
Заключна бесіда.
Самооцінювання та взаємооцінювання.
— Чия відповідь була найцікавішою, найґрунтовнішою?
— Хто був кращим читцем історичної пісні?
— Чи задоволений(на) ти своєю роботою на уроці?
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати історичні пісні, аналізувати їх, зробити ілюстрації. Написати твір-мініатюру про героя історичної пісні, який вразив вас найбільше.