Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010

Урок № 49. М. Коцюбинський. «Дорогою ціною». Проблема волі людини та можливостей її здобуття
З української прози

Всі публікації щодо:
Коцюбинський Михайло

Урок № 49

Тема. М. Коцюбинський. «Дорогою ціною». Проблема волі людини та можливостей її здобуття.

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст, особливості композиції твору; розвивати навички виразного читання, виділення проблем та головних епізодів, їх коментування; виховувати почуття людської гідності, естетичний смак.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, букети сухого комишу.

Теорія літератури: пригодницький, романтичний сюжет, проблема, композиція.

Хід уроку

I. Оголошення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Особиста свобода людини — це необхідна умова для її гармонійного розвитку. Скільки людей боролися за волю, скільки про це

написано в художній літературі, як оспівано в народних піснях! Герої повісті М. Коцюбинського «Дорогою ціною» ризикували своїм життям і здоров’ям заради волі, покинули батьківщину, дорогих їм людей. Отже, помандруємо й ми далі сторінками захоплюючого твору.

III. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання.

1) Переказ вступу, І та II частин повісті «Дорогою ціною» за складеним планом; перевірка планів.

2) Виразне зачитування епізодів, картин, які найбільше сподобалися, вразили (з обґрунтуванням вибору).

2. Коментоване читання.

— Прочитайте й прокоментуйте останній епізод другого розділу. (Чому Остап проклинав свою країну, чи було це причиною його поранення, як це в подальшому вплинуло на його долю?)

(Проклинав через неволю й панське знущання; втратив почуття обережності; забрали в поліцію саме через поранення, яке свідчило, що він — утікач.)

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Заслуховування повідомлення учня.

Учень розповідає про історичні обставини, час подій, описаних у творі (про втікачів на волю). (Див. додаток до уроку № 49.)

2. Виразне читання III розділу.

3. Словникова робота за питаннями учнів.

4. Обмін враженнями щодо прочитаного.

5. Евристична бесіда за питаннями, виконання завдань.

— Запишіть ланцюжок почуттів, настроїв Соломії після того, як поранили Остапа.

(Жах — паніка — твереза оцінка ситуації — рішучість при допомозі.)

— Які риси характеру Соломії виявляються в епізоді, коли вона кидається на комиш; коли думає, що «як тільки на світ займеться і можна буде йти, вона піде просто, просто і буде йти, аж поки дійде до краю. Вона знайде там людей, оддасть їм усі свої гроші, що висять зашиті в торбинці на шиї, і з ними обшукає плавні і знайде Остапа» ?

— Як вів себе Остап, побачивши вовка? Про що це свідчить?

6. Робота над аналізом твору.

— Визначте елементи сюжету та композиції у прочитаних вами частинах повісті.

Сюжет

Композиція

експозиція

(Вступ)

(Пригоди Остапа та Соломії, діалоги; опис комишу, плавнів; пролог (вступ); ліричні відступи (думки Остапа, марення))

зав’язка

(Остап і Соломія втікають із села)

розвиток дії

(Переправа через кордон, поранення, блукання Соломії, поєдинок Остапа з вовком та ін.)

кульмінаційні моменти

(Поранення Остапа)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Завдання учням.

— Поєднайте епітети з означуваними словами.

жовтий, гладкий, високий

хмари

змарноване

гори

скритий

хвилі

червоні

жах

вогняні

комиш

несказанний

життя

невпинні, непереможні, веселі

регіт

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Продовжіть фразу.

«Дізнавшись, що Соломія врятувала Остапа, я відчув (відчула)...» «Такі пригоди, на мою думку ...»

«Мене вразив опис ...»

VII. Домашнє завдання

Дочитати повість, уміти переказувати зміст за складеним планом, аналізувати, висловлювати свою думку щодо прочитаного.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.