Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок № 51. О. Назарук. Повість «Роксоляна»
З української прози
Всі публікації щодо:
Назарук Осип
Мета: ознайомити учнів з історичною повістю, історичними особами-прототипами героїв твору; розвивати навички виразного читання, висловлення власних суджень з приводу прочитаного, самостійного пошуку відповідної інформації, складання повідомлень; виховувати допитливість, пошану до визначних особистостей.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору; історичні карти Туреччини, України XVI століття; підбірка книг інших письменників про Роксолану (П. Загребельного та ін.)
Теорія літератури: історична повість, прототип.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
На початку навчального року ми знайомилися з думою про Марусю Богуславку й говорили про трагічний для України час, коли тисячі дівчат і юнаків потрапляли в полон до татар, а потім до турків. Лише до дуже невеликої частини українських красунь доля була прихильною — вони ставали дружинами своїх панів. Про незвичайну дружину турецького султана Сулеймана Пишного Роксолану ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці.
III. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
Заслуховування усних творів-роздумів про ціну волі та можливу долю Соломії, якби вона залишилася живою.
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя про письменника.
(Див. Додаток І до уроку № 51.)
2. Повідомлення учнів про Роксолану.
(Див. Додаток II до уроку № 51.)
3. Огляд книжкової виставки, ілюстрацій до твору.
4. Короткий огляд перших розділів твору, виразне читання IX розділу повісті «Роксоляна» О. Назарука.
(Учитель також пояснює учням особливість написання імені головної героїні (діалектна традиція).)
5. Словникова робота за питаннями учнів.
6. Обмін враженнями щодо прочитаного.
7. Евристична бесіда, спостереження над текстом.
— Як поставилася Настя до зміни свого становища зі служниці, невільниці на пані? (Вона була здивована, зніяковіла.)
— Про що згадувала, мріяла дівчина у своїх нових покоях? (Про Рогатин, молила Бога про повернення додому.)
— Як поставилися мешканці сераю до нової обраниці султана? (Шипіли із заздрістю та ненавистю.)
— Перепоною для стосунків султана й Насті була її віра. Яке завдання у зв’язку з цим дав Сулейман своїм радникам? (Знайти людину, яка б навернула дівчину в нову віру — магометанство.)
— Прокоментуйте слова: «Вона в тій хвилі відчувала, що проводить не тільки дуже тяжку боротьбу з паном трьох частей світу, але ще тяжчу боротьбу з собою». (Найважче побороти себе, свої звички, принципи, переконання.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
— Знайдіть зв’язок між цими іменами.
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Продовжіть фразу.
«На уроці для мене було відкриттям, що ...»
«У Роксоляні мене приваблює те ...»
«Я пишаюся, що ...»
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, переказувати повість (IX главу), коментувати прочитане.