Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010

Урок № 52. О. Назарук. «Роксоляна». Проблема кохання і служіння народові в історичній повісті
З української прози

Всі публікації щодо:
Назарук Осип

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості історичної повісті, порушені в ній проблеми і їх зв’язок із сучасністю; розвивати навички виразного читання, переказу епічних творів, виділення в них головних епізодів, їх коментування; виховувати усвідомлення духовного багатства народу і кращих його представників.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, карта Близького Сходу XVI століття.

Теорія літератури: історична повість, художній образ.

Хід уроку

І. Оголошення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Мабуть, ніхто не стане сперечатися, що видатні особистості відіграють значну роль в історії, і що постать Роксолани є знаковою для України. Як ця жінка досягла такої влади, для чого використала свій вплив на султана, як зуміла перемінити віковічні звичаї і традиції магометанської держави — це залишається загадкою, але творча уява письменника дала змогу нам наблизитися до істини й трохи підняти таємничу завісу.

III. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання.

Переказ прочитаних розділів повісті, їх коментування.

2. Коментування діалогу.

— Прокоментуйте діалог Роксоляни й монаха-відступника, в якого було завдання навернути дівчину до віри падишаха:

«— А я знаю оден гріх, якого не сміє простити навіть церква Божа.

— Ні, дитино моя! Церква має владу прощати всі гріхи.

— А чи ти, мій отче, простив би в ріднім краю, де вороги так нищать правовірний люд, зраду нашій церкві, так тяжко гоненій. Коли Мати Божа Воротарниця в Іверській іконі на святім Афоні не прощає зради лишень супроти одної людини, то як же могла б простити зраду супроти костей цілих поколінь і церкви Сина свого?..»

(Роксоляна виявляє твердість у вірі, найбільшим непрощеним гріхом вважає гріх віровідступництва.)

3. Завдання учням.

— Висловіть свою думку щодо таких рядків IX глави повісті:

«Бо дивна є душа людини: вона більше таємна від середини пущі,

і від морської глибини, і від небесної глибини, і від небесної безвісти. Бо незбагнутий Сотворитель тих див дав душі людини свобідну волю вибору між добром і злом, між вірністю і ламанням її. І тим зробив ту душу подібною до себе».

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виразне читання X розділу повісті О. Назарука «Роксоляна».

2. Словникова робота за питаннями учнів.

3. Обмін враженнями щодо прочитаного.

4. Спостереження над художнім текстом.

— Які художні деталі підкреслює автор у сцені першої зустрічі з Роксоляною після переведення її зі статусу невільниці в пані? (Слуги кланялися Роксоляні так, ніби вона була головнішою за султана; Роксоляна своїм поводженням схожа на султанову матір, яку той дуже поважав.)

— Назвіть три найсильніших враження молодого Сулеймана від Роксоляни в новій ролі. («Рівний, спокійний і поважний» поклін; підібраний зі смаком одяг; спокійний вигляд, теплі очі, освічені живою думкою.)

— Прокоментуйте слова автора: «Він (генуезець, колишній отець Іван) розумів, що тепер пічнеться його найважче завдання: зломити в душі людини святу форму її. Бо не суть думки, а форма найміцніше опановує душу чоловіка».

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Асоціативний диктант.

— Випишіть із ряду слів ті, які асоціюються у вас з образом Роксоляни.

Ніжна, підступна, жорстока, зла, хитра, розумна, невірна, богобоязлива, сильна, красива, суперечлива, жадібна, любить розкоші, багатство, зі смаком, вразлива, слабка, нерозважлива, незворушна, спокійна.

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Продовжіть фразу.

«Я думаю, що історична повість О. Назарука «Роксоляна...» «Віра для людини значить ...»

«Султан звернув увагу на Роксоляну завдяки її ...»

VII. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, переказувати зміст твору, висловлювати свої судження щодо прочитаного.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.