Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок № 53. О. Назарук. «Роксоляна». Перша подорож Роксоляни на прощу
З української прози
Всі публікації щодо:
Назарук Осип
Мета: допомогти учням з’ясувати ідейно-художні особливості історичної повісті, її образів; розвивати навички виразного читання, переказу, висловлювання власних суджень з приводу прочитаного; виховувати почуття оптимізму, силу духу, естетичний смак.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.
Теорія літератури: історична повість, сюжет, художні образи.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
У примітках і поясненнях до своєї повісті О. Назарук писав: «Присвячую українським дівчатам сю працю про велику українку, що блистіла умом і веселістю, безоглядністю й милосердям, кров’ю і перлами. Присвячую на те, щоб вони навіть у найтяжчих хвилях свого народу і своїх не тратили бодрості духу і були підпорою своїх мужів і синів та
діяльними одиницями свого народу,— передовсім опанувавши якусь працю і полюбивши її. Тільки таким способом можна доконати діла. Але воно, хоч доконане, не приносить добра, коли людина тратить у душі своїй вічний ідеал Божий і ломить постанови його. Я не доказую сего в цій повісті. Я тільки стверджую цей правдивий факт, ілюстрований дивним життям великої султанки, котра своїм гріхом розпочала розвал могутньої світової держави».
Виходячи з цих слів, починаєш розуміти, наскільки ж глибокі й актуальні проблеми порушив письменник у творі. Тому ми знову звертаємося до сторінок повісті «Роксоляна».
III. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
Виразне читання, переказ X розділу повісті, висловлення своїх міркувань з приводу прочитаного.
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Виразне читання XI розділу повісті О. Назарука «Роксоляна».
2. Словникова робота за питаннями учнів.
3. Обмін враженнями щодо прочитаного.
4. Евристична бесіда, спостереження над текстом, виконання завдань.
1) Перечитайте вголос рядки поеми І. Франка «Іван Вишенський», у яких ідеться про гору Афон, порівняйте описи.
2) Які легенди вводить автор у повість і з якою метою?
(Легенда про те, як Афон, Іверська земля були визначені Богоматері
для проповіді Євангелія; про Іверську ікону Богоматері Воротарниці — щоб доповнити історичне тло твору, розкрити глибину віри героїні.)
3) Знайдіть рядки, які свідчать про те, що у Роксоляни був справжній державний розум. («Скажи мені, старче Божий, чому турки мають свою сильну владу на великих землях, а ми ні?..— І ми все те мали...— Чому ж ми втратили?..— Бо вірності в нас не було.»)
4) Прокоментуйте розмову Роксоляни (в образі отрока) й старця; вкажіть, які риси характеру героїні виявилися в цьому епізоді.
«— Так описує стара літопись нашої землі, як поводився наш народ з владою своєю, слухаючи підшепту бунтівників.
— А на що ж Бог допустив до такої страшної річі, коли той наш князь був праведник, як видно з чуда над тілом його? — запитала Настя.
— Бо дав Господь свобідну волю людям, сотворивши їх на образ і подобіє своє. Робіть, що уважаєте добрим, сказав їм, а не схочете, то побачите, до чого дійдете... На потомках потомків ваших відіб’ю злобу вашу...»
(У Насті не було сліпої віри, вона прагнула відшукати істину, отримати відповіді на питання про розумну світобудову, принципи раціонального облаштування світу.)
5) Дайте відповіді на запитання.
— Як султан поставився до молитви Насті біля ікони Іверської Матері Воротарниці? (Він поважав твердість у вірі, право особи на виявлення своїх релігійних почуттів.)
— Коли зблизилися султан і Настуня, відчули непереміжний поклик кохання? (Під час грози й небезпечної подорожі берегом моря.)
— Що значить спостереження султана, виражене такою думкою: «Але, раз глянувши в очі невольниці, відчув, що сю твердиню не вистарчить раз здобути»? (Це значить, що кохання такої дівчини треба завойовувати щоразу, як і щоразу підтверджувати своє.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
— Знайдіть спільне.
(Розум, сильна воля, пристрасні почуття, масштабність мислення, освіченість, допитливість, повага до людини, щирість.)
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Продовжіть фразу.
«Мені цікаво, а що ж ...»
«Для себе я зробив (зробила) висновок, що ...»
«Про автора повісті я думаю, що він ...»
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, переказувати розділ XI, виділяти головне в повісті, висловлювати свої судження про дії та вчинки героїв; для окремих учнів — прочитати решту розділів повісті.