Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010
Урок № 58. В. Дрозд. Оповідання «Білий кінь Шептало»
З української прози
Всі публікації щодо:
Дрозд Володимир
Мета: ознайомити учнів з ідейно-художнім змістом твору, допомогти усвідомити проблеми, порушені в ньому, алегоричну основу образів; розвивати навички виразного читання, переказу, коментування художнього тексту, висловлення власних міркувань з приводу прочитаного; виховувати прагнення до збереження гідності, індивідуальності, гуманізм.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, фотографії, малюнки коней різних мастей і порід, білих циркових.
Теорія літератури: оповідання, алегорія.
Хід уроку
I. Оголошення теми й мети уроку
II. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
Заслуховування усних творів про вдячність рідному краєві за взірцем роздумів героїв повісті В. Дрозда «Ирій».
III. Мотивація навчальної діяльності школярів
Вступне слово вчителя.
Згадаймо повість О. Довженка «Зачарована Десна» і розповідь малого Сашка про коней: «Здавалось мені, що коні й корови щось знають, якусь недобру таємницю, тільки нікому не кажуть...
Коні водилися в нас різні, бо батько часто їх міняв на ярмарку. Були часом хитрі й недобрі коні. Були нещасливі, ображені, мужицькі кінські душі. Були перелякані, закляті, стурбовані або заворожені навіки грішники конячі.
...Трудно жилося їм у нас. Роботи багато, корм поганий, збруя стерта, ніякої пошани.
...Якось одного разу над Десною підслухав я вночі на сіні лежачи і дивлячись на зорі, як після денної важкої праці коні розмовляли між собою, пасучись.
Розмова йшла про нас, як раз про батька.
— І чого він такий лихий, ти не знаєш?
— Не знаю. Я ледве стою на ногах, отак натягався.
— А я що знаю? Теж нічого. Знаю хомут, голоблі і пугу. І ще хіба його лайку.
— Знаю і я його лайку. Наслухавсь доволі. Так чомусь сумно й недобре мені.
— Сумно й мені. Колись я бігав понад хмарами.—Тягнибіда розігнув шию і подививсь за Десну.— Тисячі літ, ще до возів і оранок, на моїй спині їздили пророки. Були в мене тоді ще крила. А пращур мій був кінський цар чи бог, колись казали мати.
— Були і в мене крила, та нема. Ні крил у мене вже, ні краси, тільки вавки на спині...»
Отже, сьогоднішня наша розмова — про коней — розумних і вірних друзів, вічних помічників людини. Але не тільки про них. Письменник Володимир Дрозд надав своєму героєві, коневі на ім’я Шептало, багато людських якостей, зробив досить прозорі натяки на природу людських типів, в алегоричній формі відобразив проблему пристосуванства і збереження індивідуальності сірого, «як усі» і яскраво-неповторного.
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Виразне читання оповідання В. Дрозда «Білий кинь Шептало».
2. Словникова робота за питаннями учнів.
3. Обмін враженнями щодо прочитаного.
4. Спостереження над текстом.
— Чим Шептало відрізнявся від гурту коней?
(Він був білим, високого походження, не любив гурту, вважав себе вищим за інших, мав гордість.)
— Чому в Шептала були особливі стосунки з конюхом?
(Той його поважав, інколи жалів, не посилав на важку роботу.)
— Чого білий кінь соромився?
(Упряжі, становища робочої худобини, їзди до міста.)
— Прокоментуйте думки Шептала: «Супроти вітру довго не пробіжиш, і розумніше до часу прикинутись скореним, лишившись у душі вільним, аніж бути скореним насправжки. Перші роки упряжного життя він побоювавсь, аби люди не розгадали, що він тільки прикидається покірним, і рвав голоблі з останніх сил. До того ж краще тягти, не очікуючи на батіг, ніж ковтати принизливе підстьобування. В тій добровільній напрузі було щось від самостійності, від волі. Але тепер ніхто не сумнівався в його ретельності...»
(Шептало так довго прикидався підкореним, що дійсно ним майже став, і ніхто вже не сумнівався в цьому.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Завдання учням.
— Знайдіть «Третє зайве» і об’єднайте поняття.
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Продовжіть речення.
«Найбільше в оповіданні мене вразило ...»
«Поведінка коня Шептала нагадує поведінку людини, яка ...»
«До коней я ставлюся ...»
VII. Домашнє завдання
Дочитати оповідання (якщо не встигли в класі), навчитися переказувати, аналізувати, висловлювати свої міркування з приводу прочитаного; підготувати повідомлення про коней.