Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010

Урок № 63. Є. Дудар. «Слон і мухи»
Український гумор і сатира

Всі публікації щодо:
Дудар Євген

Мета: ознайомити учнів з особистістю митця, його творами; допомогти розкрити природу сміху й мету гуморесок відомого сатирика; розвивати навички вдумливого, виразного читання гумористично-сатиричних творів, їх коментування, визначення підтексту; виховувати почуття гумору, самокритичність, вимогливе ставлення до себе.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: гумор, сатира, засоби комічного.

Хід уроку

I. Оголошення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Гумор і сатира були модними, актуальними в усі часи. Сучасний письменник-гуморист Євген Дудар, з творчістю якого ми познайомимося на сьогоднішньому уроці, своїми дотепними сатиричними оповідями спонукає читача до роздумів про довколишній світ і себе, привертає увагу громадськості до негативних явищ у суспільстві й гостро висміює їх. Тому наше нове знайомство, сподіваюся, принесе не лише користь, а й задоволення.

III. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.

Виразне читання, аналіз поезії В. Самійленка «Ельдорадо», висловлення своєї думки щодо прочитаного.

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя.

Найкраще про себе розповідає сам письменник Є. Дудар.

(Учитель читає його твори «Інтерв’ю з самим собою» та «Мій літературний автопортрет» — див. Додаток до уроку.)

24 січня 2008 р. відомому українському письменнику, гумористові- сатирику Євгену Дударю виповнилося 70 років.

Євген Дудар — автор більше двадцяти смішних і гостросатиричних книжок, численних виступів по радіо, телебаченню, в концертних залах і на стадіонах, заслужений діяч мистецтв України, лауреат літературних премій імені Остапа Вишні, Микити Годованця, міжнародних премій імені Пилипа Орлика, Петра Сагайдачного, кавалер «Золотої медалі імені Тараса Шевченка» (Спілка визволення України, Австралія)... Не раз дошкульні гуморески Євгена Дударя друкувалися й на сторінках «Кримської світлиці».

2. Виразне читання гуморески «Слон і мухи».

3. Словникова робота.

Симпозіум — наукове зібрання, нарада, часто на міжнародному рівні з важливих суспільних проблем; оратор — доповідач; поганила — лаяла; колеги — товариші по роботі;

співдоповідач — той, хто виступає другим з основного питання; учена — тут: та, яка має вчений ступінь, від «учений».

4. Обмін враженнями щодо прочитаного.

5. Евристична бесіда, спостереження над текстом.

— Що означає приказка «Не робіть із мухи слона»? (Не перебільшуйте.)

— Що значить «первинний», «вторинний» і чому це так хвилює Муху-доповідача? (Перший, другий; доповідач намагається довести, що все пішло від Мухи, а не від Слона, тому й приказка у своїй суті неправильна.)

— Які докази на користь того, що Мухи розумніші й важливіші, наводить Муха-співдоповідач? (Слон не вміє, як муха літати, дзижчати, він неповороткий, не може скрізь так пролазити, як муха.)

— Який висновок зробила найсерйозніша учена Муха? (Якщо чогось не бачиш, то того й не існує.)

— Чи згодні ви з таким висновком?

— Яким є за характером закінчення гуморески? (Несподіваним, парадоксальним.)

— Назвіть жанри усної народної творчості, мотиви з яких, на ваш погляд, використані в гуморесці. (Приказка, байка, анекдот.)

Згадайте, що саме народний анекдот — це «стисле гумористичне оповідання про характерний випадок у побутовому житті з несподіваним і дотепним закінченням».

— Так чому ж Мухи не бачили Слона? (Бо були на його спині.)

— Які аналогії тут напрошуються? (Дехто, користуючись працею, надбаннями народу, не помічає цього і народ же й лає.)

6. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

— Визначте, яка головна думка гуморески Є. Дударя «Слон і мухи».

Орієнтовні відповіді

— Висміювання вузькості поглядів, безглуздості досліджень деяких учених, наукових працівників.

— Засудження невдячності.

— Висміювання псевдонаукових суперечок і висновків.

7. Порівняльна робота.

1) Прочитайте народну байку «Хвалькувата Муха», акровірш Л. Глібова «Що за птиця?» та його байку «Муха і Бджола» (див. Додаток до уроку № 63) і знайдіть аналогії зі словами гуморески Є. Дударя.

(Слон — істота, «не пристосована зовсім до життя» на відміну від мухи, котра хвалиться: «Не можна в двері — яв кватирку Або пролізу в іншу дірку — І зась усім».)

2) Прочитайте байки І. Крилова «Свинья под дубом» (див. Додаток до уроку № 63) і Є. Гребінки «Ведмежий суд». Знайдіть спільні мотиви.

а) Мотив невдячності до тих, хто годує, утримує;

б) мотив безглуздості звинувачень.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Робота з табличкою.

— Заповніть табличку про те, що здалося вам у творі Є. Дударя смішним, а що сумним, серйозним.

Смішне

Сумне

(безглузді суперечки, даремне витрачання часу, смішні аргументи «не вміє літати, дзуміти» та ін.)

(невдячність, витрачання народних коштів на нікому не потрібні, не актуальні дослідження.)

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Продовжіть речення.

«На мій погляд, гумореска Євгена Дударя «Слон і мухи» ...» «Смішне та серйозне в житті часто ...»

«За моїми спостереженнями, явища, які висміюються утворі Дударя, є і в інших сферах, наприклад ...»

VII. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, аналізувати, коментувати зміст гуморески Є. Дударя «Слон і мухи», проводити аналогії із життям, визначати засоби комічного.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.