Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010

Урок 5. Пісні Марусі Чурай. «Засвіт встали козаченьки», «Віють вітри, віють буйні», «Ой, не ходи, Грицю...».
Усна народна творчість

Всі публікації щодо:
Чурай Маруся

Мета: ознайомити учнів з піснями легендарної поетеси; допомогти усвідомити значення і функції пісні в житті українського народу; розвивати навички виразного читання, коментування пісень, висловлення власних суджень з приводу прочитаного, визначення та пояснення ролі художніх засобів; виховувати пошану до обдарованих людей, які є активними творцями нашої духовності.

Обладнання: ілюстрації до творів, портрет Марусі Чурай, аудіозаписи пісень, виставка книжок про легендарну поетесу.

Теорія літератури: літературний твір, що став народним; фольклорна основа твору, народнопоетичні образи.

Хід уроку

І. Оголошення теми й мети уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя.

Переважна більшість імен тих, хто перший склав колись казку, легенду, загадку, прислів’я, пісню,— невідома. Але поодинокі імена творців пісень історія все ж зберегла. Серед них — козака Харківського полку Семена Климовського (жив наприкінці XVII— у першій половині XVIII ст.), який склав відому пісню «їхав козак за Дунай» та інші; Марусі Чурай (жила в Полтаві в середині XVII ст.), котрій приписується авторство багатьох популярних до нашого часу пісень «За- світ встали козаченьки», «Віють вітри, віють буйні», «Ой, не ходи, Грицю...», «Грицю, Грицю, до роботи», «Летить галка через балку», «На городі верба рясна», «Чого ж вода каламутна», «Прилетіла зозуленька» та ін. Насолодитися красою цих пісень, силою висловлених у них почуттів, дізнатися про майже детективну історію їх творця ми й зможемо сьогодні на уроці.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.

1) Виразне читання, аналіз вивчених історичних пісень.

2) Робота в парах або в групах. (Учні проводять міні-вікторини за питаннями, складеними вдома, визначають найцікавіші питання та відповіді до них, озвучують їх (можна, щоб представники групи самостійно виходили до дошки й записували ці питання).)

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя або повідомлення учня.

Постать Марусі Чурай оповита «ореолом чарів і загадковості». Але чимало дослідників-фольклористів, незважаючи на відсутність будь-яких документальних підтверджень, усе ж вважають, що вона реальна історична особа. Народилася дівчина Маруся приблизно в 1625 році в сім’ї урядника Полтавського козацького полку Гордія Чурая.

Батько Марусі разом із гетьманом Павлюком воював проти польської шляхти, потрапив у полон і був страчений у Варшаві десь 1638 року. Маруся складала пісні й сама їх добре співала. Козацькі полки вирушали в похід з її піснями. Щира й поетична натура, Маруся Чурай полюбила козака Гриця. Той теж мав до неї почуття, але був звичайною, практичною людиною без високих поривань. Його навіть трохи лякали поетичний дар, розум, сила кохання й вірності дівчини. Повернувшись із походу, Гриць, за намовою матері, одружився з іншою, простішою та багатшою дівчиною. Зраджена душа Марусі прагне помсти. Козака знаходять отруєним. Відбувається суд, дівчина на ньому мовчить, нічого не говорить на своє виправдання, хоча, можливо, злочин стався випадково — Маруся приготувала отруйне зілля для себе...

Ця історія дала поштовх для написання українськими письменниками (Г. Квіткою-Основ’яненком, Л. Боровиковським, С. Руданським, О. Кобилянською, В. Самійленком, Л. Костенко та ін.) творів різних жанрів.

2. Виразне читання пісень Марусі Чурай, прослуховування аудіо- записів, перегляд ілюстрацій.

3. Евристична бесіда.

— Яке ваше загальне враження від пісень Марусі Чурай?

— Який твір поетеси запам’ятався найбільше, чому?

— Визначте провідні мотиви пісень. Що, на вашу думку, крім авторства, об’єднує ці твори?

4. Робота в групах.

Група І з’ясовує проблеми й мотиви творів Марусі Чурай.

Група II характеризує образи пісень Марусі Чурай.

Група III виписує художні засоби творів, з’ясовує їхню роль.

Матеріали для відповідей:

I. Проблема розлуки з коханим, милосердя з боку його родини, в разі, коли він не повернеться з походу; проблеми зради, швидкоплинності щастя, долі. Мотиви суму, туги, тривоги й надії.

II. Марусенька — щира, любляча, вірна.

Мати — любляча, стосунки, кохання сина не вважає за серйозні, остаточні, не хоче ділити любов сина з дівчиною.

Козак — вірний обов’язку, щирий, турботливий.

Лірична героїня пісні «Віють вітри, віють буйні» — щира, поетична душа, любляча, вірна й віддана;

Гриць — зрадливий, необачний.

ІІІ.

Художні засоби

Приклади

Роль

пестливо-зменшувальні слова

миленький, синочок, неділеньки, вороненький, чарівниченька

надають щирості, ліризму

повтори

не плач, віють

підсилюють враження

епітети

ясні (очі), буйні (вітри), справедливая (чарівниченька), (в) лютім (горі)

точно, образно характеризують

поетичний паралелізм

Стоїть місяць над горою, Та сонця немає.

Мати сина в доріженьку Слізно проводжає

допомагають образному сприйняттю змальованих картин

звертання

милий мій синочку, милий, чорнобривий, Грицю, матусенько

пожвавлюють, викликають почуття довірливості, щирості

метафора

ляжу у полі, з чотирьох дощок темная хата

сприяють образному уявленню

інверсія

віють вітри, болить серце, дівчина чорнобривая

звертають увагу

риторичні питання

Чи щаслива ж та билинка, що росте на полі?

пожвавлюють пісню

вигуки

О, ой

дають емоційні відчуття

окличні речення

Нехай же Грицько двоїх не кохає!

впливають на силу емоцій

діалоги

— Нащо ж ти, доню, Гриця отруїла?

— Ой, мати, мати, жаль ваги не має...

створюють динамічну картину, пожвавлюють

5. Повідомлення про результати роботи в групах, коментарі вчителя, доповнення.

6. Самооцінювання роботи в групах.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

1. «Усне словесне малювання».

— Змалюйте словесний портрет Марусі Чурай.

2. Проблемне запитання.

— Чи сумісні талант і злодійство?

VI. Підбиття підсумків уроків

Заключна бесіда. Самооцінювання

— Хто може сказати, що він, як хлопчик Ха-еФ із твору І. Калинця, задоволений собою? Обґрунтуйте своє твердження.

VII. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, аналізувати пісні М. Чурай. Одну з них вивчити напам’ять, обґрунтувавши свій вибір.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.