Всі публікації щодо:
Оригінальна світська література

Уроки з української літератури 9 клас

Києво-Печерський патерик як пам'ятка житійної літератури, місце його укладання, головні герої. Зміст оповідання про Прохора-чорноризця

Мета: дати уявлення учням про Києво-Печерський патерик; розтлумачити зміст оповідання про ченця Прохора; вчити усвідомлювати переваги праведного життя ченців Києво-Печерської лаври; виховувати повагу до історичного минулого нашого народу.

Обладнання: ілюстрації, на яких зображені «отці-чорноризці, фото Києво-Печерського патерика, зміст оповідання про Прохора-чорноризця тощо.

Міжпредметні зв'язки: образотворче мистецтво: Л. Тарасевич, «Нестор-літописець» (ілюстрація до кн. «Києво-Печерський патерик» ).

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. Аналіз уривків з «Повісті минулих літ».

2. Літературний диктант.

✵ Повчання, послання, літописи — жанри… літератури. (Оригінальної).

✵ Цей православний монастир заснований 1051 р. ченцями… (Антонієм і Феодосієм Печерським).

✵ У XII ст. монастирю надали звання… (Лаври).

✵ Києво-Печерська лавра була центром… (Літописання і церковної літератури).

✵ У 1240 р. монастир був розорений під час навали… (Хана Батия).

✵ Спадкоємець Плетенецького і Копистинського … заснував тут школу, яка була об'єднана з братською школою. (П. Могила).

✵ 1990 р…. визнала Києво-Печерську лавру пам'яткою світового значення. (ЮНЕСКО).

✵ Нестор прийшов до лаври в … віці. (Сімнадцятирічному).

✵ Монах Києво-Печерського монастиря вважається укладачем першого руського… (Літопису).

✵ Після своєї появи «Повість минулих літ» піддавалася переробкам ще… рази. (Два).

✵ Літописці закликали князів до… (Єдності).

✵ Літописний текст для історика… достовірним джерелом. (Не може бути).

II. Організація вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя.

— Слово «патерик» походить від латинського «патер» (батько). У католиків ним означають особу священика. З давніх часів патериком стали називати збірки оповідань та легенд, у яких ішлося про життя «отців» - чорноризників. Уперше такі рукописні книги з'явилися у Візантії. Широко знані в православному світі також патерики Єгипетський та Синайський. На нашій землі в далекі часи народився Києво-Печерський патерик. Це не просто одна з важливих пам'яток української культури, а, як назвав її наш видатний історик Михайло Грушевський, «золота книга українського письменного люду».

Києво-Печерський патерик розповідає про те, як жили ченці, як і з чого починався славетний Печерський монастир. Цю книгу за взірцем патерика Візантійського творили самі київські монахи. Офіційно авторство його приписується трьом письменникам: єпископу Симонові, ченцеві Полікарпу й Несторові-літописцю, хоча й не виключено того, що в цій копіткій та довготривалій роботі брали активну участь й інші подвижники з монастирських келій.

В основі кожної оповіді патерика — дивовижна подія, чудо, що безмежно вражає людську уяву. Оповіді та легенди містять чимало сюжетів із чудесними поворотами. Багато в них і конкретного матеріалу, точних деталей про життя ченців у монастирі, їхні щоденні клопоти. Це твори й історичні, й художні, й релігійні водночас. Популярність Києво-Печерського патерика в Україні була просто безмежна. З цією книгою виросло чимало поколінь людей. Тож і не випадково Михайло Грушевський, оцінюючи Києво-Печерський патерик, ставив його в один ряд з «Кобзарем» Тараса Шевченка.

Що ж відомо ученим про цю книгу? Києво-Печерський патерик — видатна рукописна церковно-літературна пам'ятка 1-ої половини XIII ст., збірник творів з історії Києво-Печерської лаври і перших її подвижників.

Створений після 1215 p., але не пізніше 1230 р. Відомий за двома рукописними збірками XV ст. — Тверським (1406; т. зв. Арсеніївський) і Київським (1462; т. зв. Касіянівський). Незважаючи на наявність сюжетів і мотивів перекладних патериків (опису життя ченців) Єгипетського, Афонського, Синайського, Ієрусалимського, Скитського, Києво-Печерський патерик відзначений яскравою самобутністю. Основу Києво-Печерського патерика склали послання єпископа Симеона печерському ченцю Полікарпу і звернення Полікарпа до ігумена лаври Акіндіна, а також Лаврський літопис 1076 р. «Про перших чорноризників лаврських».

Пізніше до Києво-Печерського патерика увійшло «Житіє Феодосія, ігумена печерського» (складене Нестором бл. 1091 р.) і «Сказання про створення Печерської церкви». Патерик прославляв будівельників і живописців (зокрема, Аліпія), окремих діячів Києво-Печерського монастиря.

Поряд з реальними відомостями про життя в монастирі, про ставлення князів до монастиря, про роль варягів у культурному житті, про приватні бібліотеки ченців подаються і фантастичні розповіді (чорти виконують накази святого і т. п.). Відомо близько двохсот списків патерика.

Уперше надрукований 1635 p., повторно — у друкарні Києво-Печерської лаври 1661 р.

2. Виразне читання тексту оповідання про Прохора-чорноризця.

3. Бесіда за питаннями:

✵ Де відбуваються події? (В Києві).

— Назвіть дійових осіб оповідання. (Прохор, Святополк, Давид, ігумен, 2 брати).

— Чому ченця Прохора назвали Лободником? (Бо збирав лободу, розтирав, робив хліб і тим жив).

✵ На що Бог перетворив гіркоту та печаль? (На солодкість і радість).

— За що Бог нагородив ченця? (За терплячість і стриманість).

4. Асоціативний ланцюжок.

(Учні дописують асоціації до оповідання про Прохора-чорноризця).

✵ Обмеженн. → лобод. → гіркот. → стриманіст. →…

(→ солодкіст. → радіст. → хліб).

✵ Голо. → гіркот. → прац. → допомога ближньом. →…

(→ благословенн. → солодкість).

✵ Сварк. → грабежі свавілл. → попі. → терпінн. →…

(→ сіл. → соро. → каятт. → шан. → удача).

✵ Пізнавальне завдання.

Запишіть опис діянь ченця Києво-Печерської лаври Прохора.

III. Підбиття підсумків.

IV. Домашнє завдання.

Доведіть, що Києво-Печерський патерик є пам'яткою житійної літератури. Прочитайте та проаналізуйте одне із оповідань Києво-Печерського патерика.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.