Уроки з української літератури 9 клас

Києво-Печерський патерик як пам'ятка житійної літератури, місце його укладання, головні герої. Зміст оповідання про Прохора-чорноризця

Мета: дати уявлення учням про Києво-Печерський патерик; розтлумачити зміст оповідання про ченця Прохора; вчити усвідомлювати переваги праведного життя ченців Києво-Печерської лаври; виховувати повагу до історичного минулого нашого народу.

Обладнання: ілюстрації, на яких зображені “отці-чорноризці, фото Києво-Печерського патерика, зміст оповідання про Прохора-чорноризця тощо.

Міжпредметні зв'язки: образотворче мистецтво: Л. Тарасевич, “Нестор-літописець“ (ілюстрація до кн. “Києво-Печерський патерик“).

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. Аналіз уривків з “Повісті минулих літ“.

2. Літературний диктант.

. Повчання, послання, літописи — жанри... літератури. (Оригінальної).

. Цей православний монастир заснований 1051 р. ченцями... (Антонієм і Феодосієм Печерським).

. У XII ст. монастирю надали звання... (Лаври).

. Києво-Печерська лавра була центром... (Літописання і церковної літератури).

. У 1240 р. монастир був розорений під час навали... (Хана Батия).

. Спадкоємець Плетенецького і Копистинського ... заснував тут школу, яка була об'єднана з братською школою. (П. Могила).

. 1990 р. ... визнала Києво-Печерську лавру пам'яткою світового значення. (ЮНЕСКО).

. Нестор прийшов до лаври в ...віці. (Сімнадцятирічному).

. Монах Києво-Печерського монастиря вважається укладачем першого руського... (Літопису).

. Після своєї появи “Повість минулих літ“ піддавалася переробкам ще... рази. (Два).

. Літописці закликали князів до... (Єдності).

. Літописний текст для історика... достовірним джерелом. (Не може бути).

II. Організація вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя.

— Слово “патерик“ походить від латинського “патер“ (батько). У католиків ним означають особу священика. З давніх часів патериком стали називати збірки оповідань та легенд, у яких ішлося про життя “отців“- чорноризників. Уперше такі рукописні книги з'явилися у Візантії. Широко знані в православному світі також патерики Єгипетський та Синайський. На нашій землі в далекі часи народився Києво-Печерський патерик. Це не просто одна з важливих пам'яток української культури, а, як назвав її наш видатний історик Михайло Грушевський, “золота книга українського письменного люду“.

Києво-Печерський патерик розповідає про те, як жили ченці, як і з чого починався славетний Печерський монастир. Цю книгу за взірцем патерика Візантійського творили самі київські монахи. Офіційно авторство його приписується трьом письменникам: єпископу Симонові, ченцеві Полікарпу й Несторові-літописцю, хоча й не виключено того, що в цій копіткій та довготривалій роботі брали активну участь й інші подвижники з монастирських келій.

В основі кожної оповіді патерика — дивовижна подія, чудо, що безмежно вражає людську уяву. Оповіді та легенди містять чимало сюжетів із чудесними поворотами. Багато в них і конкретного матеріалу, точних деталей про життя ченців у монастирі, їхні щоденні клопоти. Це твори й історичні, й художні, й релігійні водночас. Популярність Києво-Печерського патерика в Україні була просто безмежна. З цією книгою виросло чимало поколінь людей. Тож і не випадково Михайло Грушевський, оцінюючи Києво-Печерський патерик, ставив його в один ряд з “Кобзарем“ Тараса Шевченка.

Що ж відомо ученим про цю книгу? Києво-Печерський патерик — видатна рукописна церковно-літературна пам'ятка 1-ої половини XIII ст., збірник творів з історії Києво-Печерської лаври і перших її подвижників.

Створений після 1215 p., але не пізніше 1230 р. Відомий за двома рукописними збірками XV ст. — Тверським (1406; т.зв. Арсеніївський) і Київським (1462; т.зв. Касіянівський). Незважаючи на наявність сюжетів і мотивів перекладних патериків (опису життя ченців) Єгипетського, Афонського, Синайського, Ієрусалимського, Скитського, Києво-Печерський патерик відзначений яскравою самобутністю. Основу Києво-Печерського патерика склали послання єпископа Симеона печерському ченцю Полікарпу і звернення Полікарпа до ігумена лаври Акіндіна, а також Лаврський літопис 1076 р. “Про перших чорноризників лаврських“.

Пізніше до Києво-Печерського патерика увійшло “Житіє Феодосія, ігумена печерського“ (складене Нестором бл. 1091 р.) і “Сказання про створення Печерської церкви“. Патерик прославляв будівельників і живописців (зокрема, Аліпія), окремих діячів Києво-Печерського монастиря.

Поряд з реальними відомостями про життя в монастирі, про ставлення князів до монастиря, про роль варягів у культурному житті, про приватні бібліотеки ченців подаються і фантастичні розповіді (чорти виконують накази святого і т.п.). Відомо близько двохсот списків патерика.

Уперше надрукований 1635 p., повторно — у друкарні Києво-Печерської лаври 1661 р.

2. Виразне читання тексту оповідання про Прохора-чорноризця.

3. Бесіда за питаннями:

. Де відбуваються події? (В Києві).

Назвіть дійових осіб оповідання.

Чому ченця Прохора назвали Лободником?

. На що Бог перетворив гіркоту та печаль? (На солодкість і радість).

За що Бог нагородив ченця?

4. Асоціативний ланцюжок.

(Учні дописують асоціації до оповідання про Прохора-чорноризця).

. Обмеженн. →. лобод. →. гіркот. →. стриманіст. →...

(→. солодкіст. →. радіст. →. хліб).

. Голо. →. гіркот. →. прац. →. допомога ближньом. →...

(→. благословенн. → солодкість).

. Сварк. →. грабежі свавілл. →. попі. →. терпінн. →...

(→. сіл. →. соро. →. каятт. →. шан. →. удача).

Пізнавальне завдання.

Запишіть опис діянь ченця Києво-Печерської лаври Прохора.

III. Підбиття підсумків.

IV. Домашнє завдання.

Доведіть, що Києво-Печерський патерик є пам'яткою житійної літератури. Прочитайте та проаналізуйте одне із оповідань Києво-Печерського патерика.
Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.