Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009
Давня українська література XIV-XVIII ст. (Огляд.)
Прадавня українська література
Всі публікації щодо:
Теорія літератури
Тема. Давня українська література XIV-XVIII ст. (Огляд.)
Мета: ознайомити учнів із процесом розвитку української літератури в XIV-XVIII ст. ; розвивати навички сприйняття інформації на слух, вміння аналізувати історичні явища й події, їх роль у становленні літератури, виділяти головне; виховувати почуття пошани до духовних надбань народу.
Обладнання: ілюстративні матеріали про освіту в Запорозькій Січі, першодрукарів, Києво-Могилянську академію.
Теорія літератури: літературні напрями, бароко, ренесанс.
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Аналіз виконання контрольних робіт.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
Минали століття. Пішла у вічність одна з наймогутніших і найрозвиненіших держав Європи — Київська Русь. Страшна татаро-монгольська навала на довгі двісті років зробила з країни дикий край. Збереглися тільки віддалені, окраїнні князівства, серед яких і Галицько-Волинське. Звідти потяглися зелені паростки життя. Люди знову селилися в цих місцях, відновлювали господарство, відбудовували міста й села. Разом із тим відроджувалася література й культура. Велику роль у цьому зіграла Запорозька Січ, церковно-освітні товариства — братства. Про тематику, стилі, жанри, проблематику української літератури цього періоду — козацької доби — ми й будемо говорити на сьогоднішньому уроці.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
«Хвилинка мудрості».
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Міні-лекція вчителя з елементами бесіди.
— Що з уроків історії, художньої літератури, кінофільмів ви знаєте про Запорозьку Січ?
Коли в XV ст. в Україну приїхав французький інженер Боплан, він був страшенно здивований високим рівнем освіти простих українців. Грамоту знали навіть жінки й діти; хлопчики навчалися в козацьких школах, а чимало запорожців знали кілька мов.
Уся культурно-освітня діяльність зосередилася навколо церков, де утворювалися й активно діяли церковні братства. Братчики відкривали школи, книгозбірні, і це не лише у великих містах — Києві, Львові, Луцьку, Острозі, а й у маленьких. Члени братств розшукували історичні й культурні пам’ятки, викупляли полонених з татарсько-турецької неволі, боролися проти насильницького навернення в католицьку віру й полонізації українського народу.
Високоосвічена киянка Лисавета (Галшка) Гулавичівна подарувала братству свою землю в центрі Києва для школи й монастиря. Згодом там постав Києво-Могилянський колегіум, який пізніше перетворився і в донині діючу знамениту Києво-Могилянську академію. До Київського братства вступив гетьман Петро Сагайдачний разом з усім запорозьким кошем.
Навколо шкіл і друкарень виникли наукові гуртки, члени яких писали книги, підручники. В Острозькій школі, наприклад, була видрукувана «Острозька Біблія», «Граматика словенська», «Часослов».
У XVII ст. центром українського книгодрукування стає Київська Лавра. Видані там книги українських письменників і вчених славилися глибоким змістом, чітким шрифтом, багатством оформлення, високохудожніми гравюрами й орнаментом.
2. робота в парах.
✵ Складіть по пам’яті і запишіть план лекції, відзначивши основні моменти.
О р і є н т о в н и й п л а н
1) Відгук француза Боплана про рівень освіти в Україні.
2) Діяльність церковних братств.
3) Меценатство Єлизавети Гулавичівни, заснування Києво- Могилянського колегіуму, потім академії.
4) Роль Запорозької Січі в розвитку освіти.
5) Книгодрукування в Україні.
3. Самостійна робота з підручником.
✵ Знайдіть відомості, що доповнюють інформацію про галузі науки в Україні, культуру, мистецтво, усну народну творчість. Зробіть короткі записи.
4. Перегляд ілюстративних матеріалів.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Гра «розшифруй афоризм».
✵ Розшифруйте афоризм Г. Сковороди. Поясніть його прихований зміст.
(Відповідь: Наступний весело освітлений день — плід учорашнього.)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
✵ Продовжіть речення.
«Доба козацтва цікава тим…»
«Мене здивувало…»
«Дуже добре, коли б ми наслідували приклад…»
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вміти розповідати про українську літературу XIV-XVIII ст., історичні умови її виникнення; підготувати повідомлення.