Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009

Давня українська література XIV-XVIII ст. (Огляд.)
Прадавня українська література

Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Тема. Давня українська література XIV-XVIII ст. (Огляд.)

Мета: ознайомити учнів із процесом розвитку української літератури в XIV-XVIII ст. ; розвивати навички сприйняття інформації на слух, вміння аналізувати історичні явища й події, їх роль у становленні літератури, виділяти головне; виховувати почуття пошани до духовних надбань народу.

Обладнання: ілюстративні матеріали про освіту в Запорозькій Січі, першодрукарів, Києво-Могилянську академію.

Теорія літератури: літературні напрями, бароко, ренесанс.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Аналіз виконання контрольних робіт.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Вступне слово вчителя.

Минали століття. Пішла у вічність одна з наймогутніших і найрозвиненіших держав Європи — Київська Русь. Страшна татаро-монгольська навала на довгі двісті років зробила з країни дикий край. Збереглися тільки віддалені, окраїнні князівства, серед яких і Галицько-Волинське. Звідти потяглися зелені паростки життя. Люди знову селилися в цих місцях, відновлювали господарство, відбудовували міста й села. Разом із тим відроджувалася література й культура. Велику роль у цьому зіграла Запорозька Січ, церковно-освітні товариства — братства. Про тематику, стилі, жанри, проблематику української літератури цього періоду — козацької доби — ми й будемо говорити на сьогоднішньому уроці.

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

«Хвилинка мудрості».

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Міні-лекція вчителя з елементами бесіди.

— Що з уроків історії, художньої літератури, кінофільмів ви знаєте про Запорозьку Січ?

Коли в XV ст. в Україну приїхав французький інженер Боплан, він був страшенно здивований високим рівнем освіти простих українців. Грамоту знали навіть жінки й діти; хлопчики навчалися в козацьких школах, а чимало запорожців знали кілька мов.

Уся культурно-освітня діяльність зосередилася навколо церков, де утворювалися й активно діяли церковні братства. Братчики відкривали школи, книгозбірні, і це не лише у великих містах — Києві, Львові, Луцьку, Острозі, а й у маленьких. Члени братств розшукували історичні й культурні пам’ятки, викупляли полонених з татарсько-турецької неволі, боролися проти насильницького навернення в католицьку віру й полонізації українського народу.

Високоосвічена киянка Лисавета (Галшка) Гулавичівна подарувала братству свою землю в центрі Києва для школи й монастиря. Згодом там постав Києво-Могилянський колегіум, який пізніше перетворився і в донині діючу знамениту Києво-Могилянську академію. До Київського братства вступив гетьман Петро Сагайдачний разом з усім запорозьким кошем.

Навколо шкіл і друкарень виникли наукові гуртки, члени яких писали книги, підручники. В Острозькій школі, наприклад, була видрукувана «Острозька Біблія», «Граматика словенська», «Часослов».

У XVII ст. центром українського книгодрукування стає Київська Лавра. Видані там книги українських письменників і вчених славилися глибоким змістом, чітким шрифтом, багатством оформлення, високохудожніми гравюрами й орнаментом.

2. робота в парах.

✵ Складіть по пам’яті і запишіть план лекції, відзначивши основні моменти.

О р і є н т о в н и й п л а н

1) Відгук француза Боплана про рівень освіти в Україні.

2) Діяльність церковних братств.

3) Меценатство Єлизавети Гулавичівни, заснування Києво- Могилянського колегіуму, потім академії.

4) Роль Запорозької Січі в розвитку освіти.

5) Книгодрукування в Україні.

3. Самостійна робота з підручником.

✵ Знайдіть відомості, що доповнюють інформацію про галузі науки в Україні, культуру, мистецтво, усну народну творчість. Зробіть короткі записи.

4. Перегляд ілюстративних матеріалів.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Гра «розшифруй афоризм».

✵ Розшифруйте афоризм Г. Сковороди. Поясніть його прихований зміст.

(Відповідь: Наступний весело освітлений день — плід учорашнього.)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

✵ Продовжіть речення.

«Доба козацтва цікава тим…»

«Мене здивувало…»

«Дуже добре, коли б ми наслідували приклад…»

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вміти розповідати про українську літературу XIV-XVIII ст., історичні умови її виникнення; підготувати повідомлення.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.