Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009
Поема І. Котляревського «Енеїда». Національний колорит твору, використання письменником прийомів бурлеску і травестії
Нова українська література (кінця XVIII - перших десятиліть XIX ст.)
Всі публікації щодо:
Котляревський Іван
Тема. Поема І. Котляревського «Енеїда». Національний колорит твору, використання письменником прийомів бурлеску і травестії.
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості твору, його національний колорит; розвивати навички аналізу ліро-епічних творів, літературних явищ, вміння висловлювати власну думку щодо прочитаного; виховувати почуття пошани до культурних, духовних надбань народу, естетичний смак, почуття гумору.
Обладнання: портрет письменника, різні видання поеми, ілюстрації до твору.
Теорія літератури: поема, бурлеск, травестія.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
Будем, батьку, панувати,
Поки живуть люди;
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть! —
писав про І. Котляревського Т. Шевченко, високо оцінюючи те, що автор «Енеїди» зробив для розвитку української культури. Сьогодні, продовжуючи знайомство з поемою, ми переконаємося, що І. Котляревський — не лише талановитий письменник, а й великий патріот свого народу, виразник українського національного характеру.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
«Хвилинка мудрості».
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Літературний диктант.
(Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал; перевіряється в парах під керівництвом учителя.)
1) 1798 рік — це рік… (виходу «Енеїди».)
2) Який жанр «Енеїди»? (Бурлескно-травестійна поема.)
3) Що лежить в основі твору? (Античний сюжет і народне життя українців XVIII ст.)
4) Сюжет якого автора наслідував Котляревський? (Верґілія.)
5) Яке завдання дали Енеєві боги? (Заснувати Рим.)
6) Хто з богів захищав Енея, а хто йому перешкоджав? (Венера — мати — допомагала; Афіна (Гера) шкодила.)
7) Які цілком оригінальні сцени є у III частині поеми? (Раю та пекла.)
8) Що таке бурлеск? (Змалювання в жартівливому, зниженому тоні.)
9) Що таке травестія? («Переодягнення», перенесення в інші історичні умови.)
10) Якою мовою написаний твір? (Живою розмовною українською мовою.)
11) Як Котляревський характеризує богів, що живуть на Олімпі? (Дуже негативно: вони пияки, хабарники, інтригани.)
12) Зі скількох частин складається поема і скільки років автор працював над нею? (!з шести частин, 30 років.)
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання.
(Учні за хрестоматією виразно читають IV, V, VI частини поеми I. Котляревського «Енеїда».)
2. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.
3. Евристична бесіда.
— Як змінився тон розповіді в поемі. Чому? (Став більш урочистий, героїчний, автор уславлює подвиги козаків.)
— Які нові герої, хоч й епізодичні, привертають увагу? (Низ, Евріал.)
— Яким в останніх частинах твору виступає Еней? (Бувалим, сміливим воїном, а не гультяєм.)
— Як, на ваш погляд, ставляться до проблеми війни герої твору та сам автор? (Герої — як до справи честі; автор — засуджує.)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Завдання учням.
✵ Знайдіть об’єднуюче поняття.
(Див. с. 139.)
(Відповіді: 1. Подарунки Енея цареві Латину та його родині. 2. Латинська мова. 3. Любовний трикутник.)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
✵ Продовжіть речення.
«Останні частини поеми «Енеїда», на мій погляд…»
«Мене вразило…»
«Мені запам’яталося…»
І. Пільчук