Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009

Художня майстерність Г. Квітки-Основ'яненка у змалюванні образів повісті «Маруся»
Нова українська література (кінця XVIII - перших десятиліть XIX ст.)

Всі публікації щодо:
Квітка-Основ’яненко Григорій

Тема. Художня майстерність Г. Квітки-Основ’яненка у змалюванні образів повісті «Маруся».

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості образів повісті «Маруся», значення творчості письменника в цілому; розвивати навички аналізу художніх образів, засобів, літературних стилів, вміння систематизувати й узагальнювати навчальний матеріал; виховувати високі моральні якості, любов до літератури, естетичний смак.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.

Теорія літератури: художній образ, художні засоби та прийоми. ----

ХІД УРОКУ

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Вступне слово вчителя.

Написавши повість «Маруся», Г. Квітка-Основ’яненко розчулив не лише прихильників української мови, а й навіть її противників. Так, згадуваний уже російський критик В. Бєлінський писав: «Саме в повісті «Маруся» є ще герой перший, важливіший і за Наума, і за Василя, і за Настю, і за саму Марусю, — це Малоросія з її поетичною природою, з її поетичними звичаями. Саме цей герой і становить усю принадність, усю поетичну чарівність повісті. Побут сільських жителів, їх нрави, звичаї, поезія їхнього життя, їхнє кохання — все це зображене так, що заслуговувало б якнайдокладнішого розгляду».

Про образи повісті, художню майстерність у їх творенні, красу мови ми й будемо говорити на сьогоднішньому уроці.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

«Хвилинка мудрості».

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Малюючи життя патріархальної селянської родини Наума Дрота, письменник намагався уникати показу родинного конфлікту. Проте Маруся зважилась не коритися батькові, заявивши, що коли не за Василя, то ні за кого заміж не піде: «Дарма, таточку! Без Василя не страшна мені і домовина, не то сідая коса».

2. Проблемне завдання учням.

— Прочитайте ще раз розмову Наума з Василем, у якій батько обґрунтовує своє рішення не віддавати Марусю за парубка. Складіть власну схему рішення. Який вихід запропонували б ви, щоб молоді не розлучалися?

3. Виконання завдань пошуково-дослідницького характеру. (Здійснюється в групах чи колективно.)

✵ Випишіть зразки наявних у повісті описів, з’ясуйте їх вид, за допомогою яких художніх засобів вони створені, яку роль у творі відіграють і який характер носять.

Орієнтовні відповіді

Описи

Вид

Художні засоби

Характер, функції

Соловейко «защебетав, залящав, зачиркав, засвистав, затріщав… то стихне, ніби пошепче своїй самочці, як її любить… зажмуриться, защебече, затерчить, що аж неначе охрипне, та знову ще дужче лясне…»

Опис птаха

синоніми, порівняння

гармонійно переплітається із внутрішньою красою героїв

Схаменулась травонька, як скропила її небесна росочка; піднялись стебелинки, розпинались цвіточки і, порозівавши ріточки свої, надихали на всю долину таким запахом, що, почувши його, забудеш про усе.

пейзаж

метафори, зменшено- пестливі слова, епітети

підкреслює красу почуттів героїв

Висока, прямесенька, як стрілочка, чорнявенька, очищі — як тернові ягідки, бровоньки — як на шнурочку, личком червона, як панська рожа, що у саду цвіте, носочок так собі пряменький, з горбочком, а губоньки — як цвіточки розцвітають, і меж ними зубоньки — неначе жорнівки, як одна, на ниточці нанизані

портрет

епітети, порівняння, зменшено-пестливі слова

фольклорний характер; показує прихильне ставлення автора, замилування, наближення до ідеалу

4. Порівняльна робота.

✵ Порівняйте образи Марусі й Наталки Полтавки, визначте спільне й відмінне в них.

О р і є н т о в н і в і д п о в і д і

Спільне

молоді дівчата, щиро кохають усупереч волі батьків, роботящі, вразливі, люблять батьків, чесні

Відмінне

Маруся

Наталка

сором’язлива, невпевнена, зображена в дусі сентименталізму

рішуча, вміє боротися за своє щастя й домагається його; змальована в більш реалістичному дусі

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Міні-вікторина «Про кого йдеться?»

1) Скромний, щирий, нелукавий, шанобливо ставиться до старших, кориться патріархально-родинним звичаям, релігійний. (Про Василя.)

2) Працьовита, релігійна, любляча, добра й покірна волі чоловіка. (Про матір Марусі.)

3) «Батькові й матері слухняний, старшим себе покірний, меж товариством друзяка, ні півслова ніколи не збрехав. Коли почує яку бідність, наділить по своїй силі і совіт добрий дасть.» (Про Наума Дрота.)

4) Слухняна, покірна, працьовита, релігійна, поважає батьків, ідеал скромності. (Про Марусю.)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

✵ Продовжіть речення.

«Із видів роботи на уроці мені найбільше до душі…»

«Я думаю, що Квітка-Основ’яненко своїм твором…»

«Я не згоден (не згодна) з…»

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вміти характеризувати образи повісті «Маруся», художні особливості твору; скласти і записати тези про значення творчості Г. Квітки-Основ’яненка.