Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009

Рання творчість Т. Г. Шевченка. Балада «Причинна»
Літературний процес 40-60-х рр. XIX ст. Вступ

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Тема. Рання творчість Т. Г. Шевченка. Балада «Причинна».

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст ранніх творів поета, їх жанрову й стильову приналежність; розвивати навички вдумливого читання, аналізу поетичних творів, висловлення власної думки щодо прочитаного; виховувати почуття поваги до культурних надбань народу, естетичний смак.

Обладнання: портрет письменника відповідного періоду, різні видання «Кобзаря», ілюстрації до творів.

Теорія літератури: балада, фольклорна основа, романтизм, реальне і фантастичне, ліричний відступ.

ХІД УРОКУ

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Вступне слово вчителя.

«Він був сином мужика і став володарем у царстві духа, — писав про Тараса Григоровича Шевченка Іван Франко. — Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури… Доля переслідувала його в житті, скільки лиш могла, та вона не зуміла перетворити золото його душі у ржу… Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті — невмирущу славу і всерозквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори».

Творчість Шевченка — як вісь неперервності історичного часу, адже вона ввібрала в себе усі досягнення попередників, починаючи від біблійних пророків до Г. Сковороди, І. Котляревського, Г. Квітки-Основ’яненка та ін. Яка ідейно-естетична вартість перших творів Шевченка, це пора учнівства чи одразу вистраждана й виплекана в душі зрілість — будемо з’ясовувати на сьогоднішньому уроці.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

«Хвилинка мудрості».

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Конкурс «Найцікавіший факт біографії поета».

2. робота в парах.

(Взаємоперевірка знань щодо основних етапів життя і творчості поета.)

ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Міні-лекція вчителя з елементами бесіди.

Основні мотиви ранньої творчості Шевченка пов’язані з тим, що поет сумував за рідним краєм, у якому не був майже десять років. Він згадував чарівні українські казки, легенди й перекази, чудову природу, розповіді діда Івана про козаків та гайдамаків; пам’ятав і про свою сирітську долю, про панську несправедливість та жорстокість. І, звичайно ж, роздумував над тим, кому й навіщо потрібні його вірші, що він особисто може зробити для поневоленого народу.

Тому ранні твори Шевченка присвячені темам сирітства й соціальної нерівності; трагічної долі жінки й розбещеності панів; героїчного минулого України; ролі поета й поезії в суспільному житті.

— На вашу думку, перш за все, яка основа віршів Шевченка? (Автобіографічна та фольклорна основа.)

У ранніх творах Шевченко схилявся переважно до романтизму, хоча досить міцною була в нього й реалістична основа; поета вабило незвичайне, яскраве, навіть таємниче, фантастичне, у стилі його творів відчувається піднесеність, деяка розчуленість. Поет захоплюється історичним минулим. Усе це якраз і є основними ознаками українського романтизму.

2. Словникова робота, прослуховування аудіозапису.

Ви вже знайомі із жанром балади. У сьомому класі вивчали народні балади, наприклад, «Ой був в Січі старий козак», у восьмому — баладу Є. Гребінки «Човен».

Згадайте, що балада — ліро-епічний твір із драматично напруженим сюжетом, що має фольклорну основу.

(Учні роблять записи до літературознавчих словничків.)

— Прослухайте пісню «Реве та стогне Дніпр широкий…». Ви її, напевно, чули. І знають її в усьому світі. Це уривок з балади Т. Шевченка «Причинна».

(Причинна — жінка, якій пороблено, яка не володіє собою, не тямить себе.)

3. Виразне читання.

(Учні виразно й вдумливо читають баладу Шевченка «Причинна».)

4. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

5. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

✵ Яка основна думка твору?

Орієнтовні відповіді

— Жаль за загубленим життям і коханням;

— тривога за жіночу долю;

— оспівування сили кохання та ін.

6. Завдання пошуково-дослідницького характеру.

✵ Визначте реальні та фантастичні риси балади.

Реальне

Фантастичне

Буря на Дніпрі, дівчина, ворожка, козак поїхав на війну, сирітська доля; сильне почуття

Русалки, сила ворожіння

7. Словникова робота.

Інколи автор у баладі відступає від сюжету й звертається безпосередньо до читачів, висловлюючи власні думки про долю дівчат, яких козаки змушені були кидати напризволяще, бо йшли в похід. Особливо важко було сиротам. Такі відступи називаються ліричними.

Ліричний відступ — композиційно-стилістичний прийом, який полягає у відхиленні автора від прямої сюжетної лінії, авторська мова, розмірковування, висловлювання, котре виражає безпосереднє ставлення до зображуваного або того, що має опосередковане відношення.

— Знайдіть у баладі ліричні відступи, визначте їх теми.

— Зверніть увагу на довжину рядків різних частин балади, їх розмір. Вони різні, віршові розміри переходять від одного до іншого. Як ви думаєте, чим це зумовлено? (Змістом та зміною настрою балади.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Завдання учням.

✵ Знайдіть об’єднуючі поняття.

(Відповідь: 1. Ознаки романтизму в баладі Шевченка «Причинна». 2. Основна тематика ранньої творчості Шевченка.)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

✵ Продовжіть речення.

«Я вважаю, що рання творчість Шевченка…»

«Мені запам’яталося…»

«Балада «Причинна» сподобалася мені…»

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вміти розповідати про ранню творчість Т. Шевченка, аналізувати баладу «Причинна»; вивчити напам’ять уривок «Реве та стогне Дніпр широкий…».