Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009
Т. Шевченко. Балада «Причинна». Виразне читання напам'ять
Літературний процес 40-60-х рр. XIX ст. Вступ
Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас
Тема. Т. Шевченко. Балада «Причинна». Виразне читання напам’ять.
Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст, естетичну красу віршів Шевченка; розвивати пам’ять, навички виразного читання; виховувати спостережливість, любов до природи, естетичний смак.
Обладнання: планшети, плакати, таблиці з теоретичними відомостями про виразне читання, віршування.
Теорія літератури: інтонація, темп, пауза, логічний наголос, міміка, жести.
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
II. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повторення теоретичних відомостей про виразне читання.
2. Виразне читання.
(Учні виразно читають уривок із поеми Т. Шевченка «Причинна» — «Реве та стогне Дніпр широкий…» (Можна провести у вигляді конкурсу).)
ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Завдання учням.
✵ Визначте по рядках, які художні засоби вживає автор у своїй баладі.
Реве та стогне Дніпр широкий, |
синоніми, інверсія, метафора, епітет |
Сердитий вітер завива, |
епітет, метафора |
Додолу верби гне високі, |
інверсія, метафора |
Горами хвилю підійма. |
гіпербола, метафора |
І блідий місяць на ту пору |
епітет |
Із хмари де-де виглядав, |
метафора |
Неначе човен в синім морі, |
порівняння |
То виринав, то потопав |
антоніми, метафора |
2. З’ясуйте віршовий розмір, тип римування уривка «Реве та стогне дніпр широкий…».
(Чотиристопний ямб, рима перехресна, жіноча чергується з чоловічою.)
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
✵ Продовжіть речення.
«Найкращим читцем був (була) …»
«Мені сподобалося.»
«Т. Шевченко в цій баладі.»
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити відомості про життя і ранню творчість Шевченка; підготувати повідомлення.