Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009

Т. Г. Шевченко. Поезії «Ну що б, здавалося, слова…», «Пророк», «Полякам» («Ще як були ми козаками…»)
Літературний процес 40-60-х рр. XIX ст. Вступ

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Тема. Т. Г. Шевченко. Поезії «Ну що б, здавалося, слова…», «Пророк», «Полякам» («Ще як були ми козаками…»).

Мета: допомогти учням усвідомити зміст, ідейно-художні особливості творів Шевченка періоду заслання; розвивати навички виразного читання, коментування, аналізу ліричних творів, висловлення власних думок із приводу прочитаного; виховувати гуманізм, почуття дружби, толерантності до інших народів, естетичний смак.

Обладнання: портрет письменника відповідного періоду, збірки творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: ліричний твір, ліричний герой, художні засоби.

ХІД УРОКУ

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Вступне слово вчителя.

За участь у таємному Кирило-Мефодіївському товаристві, за написання антикріпосницьких, антицарських сатиричних творів Шевченка було арештовано, засуджено й відправлено на заслання. Всього за 8 діб царські фельд’єгері з арештованим подолали 2500 кілометрів на возі, запряженому кіньми (за звичайних умов така подорож тривала б кілька місяців). Орська фортеця, де Шевченко мав проходити військову солдатську службу, здавалася поетові могилою, котра готова була його поглинути. Киргизи це місце називали Яман-кала, що означає «місто-погань». Шевченко дуже сумував за рідним краєм, українською природою, близькими й друзями. Хоч йому суворо було заборонено писати й малювати, поетичні рядки самі складалися й лилися з уст поета:

Зоре моя вечірняя,

Зійди над горою,

Поговорим тихесенько

В неволі з тобою.

Про що і як писав Шевченко в неволі, ризикуючи життям, поговоримо на сьогоднішньому уроці.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

«Хвилинка мудрості».

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Виразне читання.

(Учні виразно читають або розповідають напам’ять один із віршів Шевченка циклу «Думки», обґрунтовуючи свій вибір.)

2. Завдання учням.

✵ Поєднайте приклади художніх засобів з їх визначенням.

синє(море)

звертання

світ за очі

зменшено-пестливі слова

грає серце

тавтологія

А журавлі летять собі…

Плаче козак

синоніми

Вітре буйний, вітре буйний

порівняння

миленький, недоленька, буйнесенький

поетичний, психологічний паралелелізм

сміється, кепкує

постійні епітети

тяжко-важко

інверсія

нудить світом, як пташка без волі

фразеологізм

Нащо ж мені краса моя, Коли нема долі?

антитеза, антоніми

день-ніч; свої-чужії

метафора

літа мої молодії

риторичне питання

ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання.

(Учні виразно читають поезію Т. Шевченка «Ну що б, здавалося, слова…».)

2. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

3. Евристична бесіда, виконання завдань пошуково-дослідницького характеру.

— Які мотиви відчутні у вірші? (Автобіографічні; суму.)

— Свідченням чого є те, що ліричний герой згадує про Іуду, «червонолицюю Діану»? (Свідченням його освіченості, ознайомлення з біблійною, античною літературою.)

— Що нагадала героєві пісня земляка-матроса, які почуття викликала? (Пісню дівчини на батьківщині, його співчуття сіромі-сироті з тієї пісні; викликала сумні спогади й зворушення від звуків рідної мови.)

— Які поетичні рядки належать часові, а які ви б віднесли до вічних, філософських? (Перші чотири — крилаті вислови, афоризми, вічні цінності; інші належать часові.)

4. Виразне читання.

(Учні виразно читають вірш Т. Шевченка «Пророк».)

5. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

6. Слово вчителя.

В одному зі своїх віршів періоду заслання Шевченко сказав: «Караюсь, мучусь, але не каюсь!» І дійсно, треба мати велику громадянську мужність, щоб під час найсуворішої заборони написати такий вірш, як «Пророк». Поет трактує царизм як кару Божу, наслану на людей за їхню покірність, втрату волелюбних традицій, за зневажання самих себе і свого рідного краю. Він розуміє високу місію поезії і сам відчуває себе пророком, якого не зрозуміли, не підтримали, а навпаки, жорстоко покарали.

7. Виразне читання.

(Учні виразно читають поезію Т. Шевченка «Полякам» («Ще як були ми козаками…».)

8. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

9. Самостійна робота учнів з підручником.

(Учні знайомляться з матеріалом про вірш, висловлюють власну свою думку про нього.)

10. Евристична бесіда.

— На основі яких історичних фактів та подій із біографії Шевченка написаний вірш? (Польща належала до Російської імперії; там постійно виникали заворушення; багатьох національно свідомих поляків засилали на заслання; їм були близькі антицарські ідеї Шевченка, мотиви свободи. В Орській фортеці поета першими зустріли й привітали як друга польські політичні засланці О. Фішер, С. Крулікевич, Бр. Залеський та ін.)

— Яка ідея твору? (Дружби вільних українського та польського народів.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Виконання учнями тестового завдання.

✵ Заповніть пропуски у висловлюванні відомого перекладача «Кобзаря» російською мовою Миколи Славинського, обравши відповідні за змістом пропущені слова.

Усе, що свідомо чи несвідомо жило і покоїлося в народі, все, що плакало, … і стогнало в його серці, — все … в поезії Шевченка в один акорд, пристрасний, сумний, вражаючий. Шевченко все. від народу і все. народові, але вже просвітлене, перетворене в горнилі думки, почуття і страждання.

А сумувало … розійшлося … віддав … отримав;

Б веселилося. зійшлося. написав. опублікував;

В радувалося. злилося. отримав. віддав;

Г ніяковіло … зробилося … переконав … одержав.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

✵ Продовжіть речення.

«Для мене новим було те…»

«Мені запам’яталося…»

«Найдивніше те, що…»

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вміти виразно читати, аналізувати вірші Т. Шевченка, висловлювати власну думку про них; продовжити підготовку до реалізації проекту; підготувати повідомлення.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.