Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009
Марко Вовчок. Твір «Інститутка» - перша соціально-реалістична повість у новій українській літературі
Літературний процес 40-60-х рр. XIX ст. Вступ
Всі публікації щодо:
Вовчок Марко
Тема. Марко Вовчок. Твір «Інститутка» — перша соціально-реалістична повість у новій українській літературі
Мета: ознайомити учнів зі змістом твору, допомогти усвідомити його ідейно-художні особливості; розвивати навички виразного читання, цілісного сприйняття тексту великого обсягу, виділення ключових епізодів і їх коментування; виховувати гуманізм, почуття людської гідності, естетичний смак.
Обладнання: портрет письменниці, різні видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія літератури: соціально-реалістична повість, головні та другорядні герої, літературний характер.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
Герої Марка Вовчка здебільшого самі розповідають про себе. І це було новим для української прози. Як і Шевченко, Квітка-Основ’яненко, Марко Вовчок змальовувала кріпаків морально вищими від освічених панів. Поміщицькій жорстокості й розбещеності письменниця протиставила сердечність і моральну чистоту селян, їхню щирість, чесність та життєлюбство. Герої творів Марка Вовчка часто плачуть, але їхні сльози, як справедливо зазначив Герцен, «не сповнюють душу лише безвихідним, поїдаючим горем, а тремтять, як ранкові росинки на зламаних і стоптаних квітах, яких не воскресять вони, але іншим провіщають зорю».
І найкращий тому приклад — повість «Інститутка», з якою ми познайомимося на сьогоднішньому уроці.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
«Хвилинка мудрості».
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Розповідь учнів.
(Учень розповідає про життя і творчість Марка Вовчка, доповнює свою відповідь самостійно знайденими цікавими фактами.)
2. Робота в парах.
— Запишіть у вигляді 3-4-х тез визначальні риси письменниці та особистості, наприклад:
1) Перша українська письменниця.
2) Автор першої в українській літературі соціальної повісті «Інститутка».
3) Лауреат премії Академії Франції, познайомила Європу з українською літературою.
4) Основоположниця української дитячої прози і т. ін.
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Над своїм найкращим твором, повістю «Інститутка», Марко Вовчок почала працювати 1858 року в Кемирові, продовжила в Петербурзі, а завершила 1861 року в Парижі. Спочатку повість мала назву «Панночка». Свій твір Марко Вовчок читала Шевченкові й Тургенєву, а закінчивши, присвятила «духовному батькові», Великому Кобзареві.
2. Виразне читання.
(Учні виразно читають розділи повісті Марка Вовчка «Інститутка» (до 27-го).)
3. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.
4. Евристична бесіда.
— Хто, на ваш погляд, є головною героїнею твору і як це співвідноситься з його назвою?
— Які риси характеру Устини найвиразніші?
— Як навчалася панночка, про що це свідчить? Як вона звабила полкового лікаря?
— У чому полягає особливість мови твору, якими є засоби виразності? (Наявність багатьох прислів’їв, фразеологізмів, жвавих діалогів.)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Виконання учнями тестових завдань.
✵ Заповніть пропуски у висловлюванні великих людей про Марка Вовчка, обравши відповідні за змістом слова.
Шевченка і Марка Вовчка я … найбільшими талантами нашої дотеперішньої літератури, найбільшими … нашого слова. (І. Франко)
А опишу … вчителями;
Б вважаю … майстрами;
В знаю. любителями;
Г визнаю … письменниками.
Марко Вовчок. такі тайни історичної душі українського народу і такі глибини, яких уже тепер ніхто … або … не вміє. (Леся Українка)
А знала … не знає … виповісти;
Б чула … не чує … зрозуміти;
В визначала … не визначає … навчити;
Г запам’ятала … не відає … розказати.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
✵ Продовжіть речення.
«Повість «Інститутка» справила на мене…»
«Читаючи твір, я одержав (одержала)…»
«Мене вразило…»
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати зміст повісті до 27-го розділу, вміти переказувати текст, аналізувати; підібрати назви для розділів.