Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009
Марко Вовчок. Повість «Інститутка» - утвердження непереборного прагнення людини до волі
Літературний процес 40-60-х рр. XIX ст. Вступ
Всі публікації щодо:
Вовчок Марко
Тема. Марко Вовчок. Повість «Інститутка» — утвердження непереборного прагнення людини до волі.
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору; розвивати навички вдумливого читання, коментування епізодів та художніх прийомів, висловлення вражень від прочитаного; виховувати гуманізм, негативне ставлення до насильства над особистістю, життєстверджуюче світосприйняття, естетичний смак.
Обладнання: портрет письменниці, твори різних видань, ілюстрації до повісті «Інститутка».
Теорія літератури: соціально-реалістична повість, художні образи, художні засоби.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
Запорукою щастя людини, його необхідним складником завжди була й залишається особиста свобода. Волі у селян-кріпаків не було. Як вони жили, страждали, не втрачаючи своєї людської гідності, честі, як уміли прощати своїм кривдникам — про це поговоримо на сьогоднішньому уроці.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
«Хвилинка мудрості».
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Робота над переказом.
(Учні переказують основні епізоди або епізод, який їх найбільше вразив при читанні повісті Марка Вовчка «Інститутка».)
2. Складання «сюжетного ланцюжка».
(Учні складають «сюжетний ланцюжок», зачитують заголовки до розділів повісті; учитель коментує відповіді або проводиться взаєморецензування.)
ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання.
(Учні виразно читають умовну другу частину повісті Марка Вовчка «Інститутка» (від 27-го розділу).)
2. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.
3. Евристична бесіда.
— Про кого з героїв повісті помінялася ваша думка; що додалося до вже відомого про Устину, панночку та інших?
— Яким чином Устина здобула волю?
— Хто ще із селян-кріпаків виявив протест проти жорстоких знущань кріпосниці? Яким чином?
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Завдання учням.
✵ Поєднайте приклади художніх засобів з їх визначенням.
Кому весілля, а курці — смерть! |
діалог |
Липнуть, як мухи до меду |
зменшено-пестливі слова |
тихого та ясного (ранку) |
прислів’я |
швиденько, доріженька |
епітети |
— А кого вам треба? — питаю його. — Еге кого! Як-то тебе звати?.. |
інверсія |
Пан, неспокійний, смутний |
порівняння |
Вона вже й оком своїм нас пожерла. |
повтори |
голубко, пташечко, дівчино-серденько |
метафора |
б’ється-б’ється, думаю та й думаю |
звертання |
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
✵ Продовжіть речення.
«Мені запам’яталося…»
«Я задоволений (задоволена) тим, що…»
«Мені здається, що така історія…»
«Мова повісті.»
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати зміст усієї повісті, вміти її переказувати, аналізувати; закінчити складання «сюжетного ланцюжка» (або дати заголовки до розділів другої умовної частини повісті).