Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009
Марко Вовчок. Повість «Інститутка». Художня майстерність письменниці
Літературний процес 40-60-х рр. XIX ст. Вступ
Всі публікації щодо:
Вовчок Марко
Тема. Марко Вовчок. Повість «Інститутка». Художня майстерність письменниці.
Мета: допомогти учням глибше сприйняти ідейно-художній зміст, майстерність письменниці у змалюванні образів, доведенні головної думки; розвивати навички характеристики образів, визначення теми та ідеї, ролі художніх засобів, вміння висловлювати власні думки з приводу прочитаного та аргументувати їх; виховувати гуманізм, почуття людської гідності, оптимістичне світобачення, естетичний смак.
Обладнання: портрет письменниці, видання твору, ілюстрації до повісті.
Теорія літератури: соціально-реалістична повість, літературний характер та його типовість, художні засоби.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
Багато літературознавців, читачів відзначають красу плавної, пісенної розповіді у повісті Марка Вовчка «Інститутка», динамічність її коротких діалогів, барвистість приказок та фразеологізмів. І це приносить невимовну естетичну насолоду. Іван Франко із цього приводу зазначив: «Хто читав українського Марка Вовчка, той, хоч би який запеклий теоретик, напевно, стоятиме під впливом чару й розкішності його чудової мови. При всій простоті й популярності вона дуже багата лексиконом і незрівнянно мелодійна». А до цього ще слід додати майстерність письменниці у творенні сюжету, образів, котрі й типові для свого часу, й разом із тим неповторно індивідуальні.
На сьогоднішньому уроці ми й спробуємо зазирнути у творчу лабораторію автора «Інститутки».
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Робота над переказом.
(Учні переказують основні епізоди другої умовної частини повісті «Інститутка» Марка Вовчка; зачитують складені «сюжетні ланцюжки», заголовки до розділів повісті.)
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
✵ Визначте основну думку повісті «Інститутка».
Орієнтовні відповіді
— Засудження жорстокості панів-кріпосників;
— уславлення волелюбних прагнень поневоленого народу;
— протест проти негуманності й бездуховності.
2. Робота зі схемою.
✵ Заповніть схему «Протест героїв-кріпаків проти кріпацтва».
3. Колективна робота.
✵ Складіть порівняльну характеристику Устини й панночки.
Спільне |
|
Сироти, молоді дівчата, розумні, здатні кохати |
|
Відмінне |
|
Устина |
Панночка |
весела, життєрадісна, працьовита, добра, привітна, з повагою ставиться до людей, над усе цінує волю, покірно сприймає негаразди, навіть знущання; спостережлива й кмітлива |
жорстока, груба, лицемірна, з погордою ставиться до простих людей, жадібна, примхлива; любить чоловіка, але по- дивному |
4. Робота в парах.
— Якщо взяти в цілому, то образ панночки можна вважати негативним, а образ кріпачки Устини — позитивним. Спробуйте визначити, а чи є щось позитивне у панночки, а негативне — в Устини.
(Панночка розумна, кмітлива, хазяйновита; Устина дуже покірна, несмілива і т. ін.)
5. Проблемні запитання до учнів.
— Чому дівчина-кріпачка має ім’я, а панночка — ні?
— Хто, враховуючи назву твору, є головною героїнею повісті — Устина чи інститутка?
— Чому панночка захотіла одружитися з небагатим полковим лікарем, хоча до неї залицялися, напевно, й багатші паничі?
6. Робота в групах.
✵ Складіть характеристики другорядних персонажів, виписавши цитати, зібравши мовні характеристики:
— пана;
— бабусі-служниці;
— Прокопа;
— Назара;
— Катрі;
— старої пані.
7. Слово вчителя.
За жанром твір Марка Вовчка «Інститутка» — повість. Згадайте, що повість — це розповідно-описовий твір, у якому докладно зображується життя героїв протягом значного періоду.
Вид повісті визначається як соціально-реалістична. Спробуйте пояснити, чому, порівнявши з вивченою сентиментально-психологічною повістю Г. Квітки-Основ’яненка «Маруся».
(Викладаються реальні події, конфлікт заснований на соціально несправедливому явищі — кріпацтві.)
Змальовуючи героїв, талановиті письменники намагаються показати не лише індивідуальні, притаманні певній людині риси, а й характерні для більшості людей даного часу й стану. Тому ці образи називають типовими, і діють такі герої за типових обставин.
Наприклад, дівчата із дворянських сімей училися в пансіонах або інститутах, цікавилися здебільшого танцями й музикою, мріяли про вигідних женихів; як поміщиці були жорстокими до кріпаків, пихатими, жадібними, вважаючи все, зроблене людьми, своєю беззаперечною власністю, даною Богом. Такою є й інститутка, недаремно ж у неї немає у творі навіть власного імені.
8. Міні-вікторина «Про кого це?»
1) «Високий парубок, ставний, поглядає, всміхається». (Прокіп.)
2) «Плечистий, вусатий, у високій шапці. То-то чорнявий… як єсть собі ворон». (Назар.)
3) «Любо на волі дихнути». (Устина.)
4) «І говорить, і діло робить, і дитину колише». (Катря.)
5) «Нехай недобрі плачуть, а ти перетривай усе, витерпи бідочку!» (Бабуся-служниця.)
6) «Стоока наче вона була, все бачила, всюди, як та ящірка, по хутору звивалась. тільки погляне, то наче за серце тебе рукою здавить». (Інститутка.)
7) «Не б’є, не лає, та нічим і не дбає». (Пан.)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
✵ Продовжіть речення.
«На уроці, аналізуючи образи твору, я зрозумів (зрозуміла)…»
«Мене вразило…»
«Думаю, що Марко Вовчок була…»
«Вважаю, що художня майстерність письменниці у творі…»
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вміти характеризувати образи, композицію, жанр твору, його художні особливості; скласти усний твір «Якими ідеями повість «Інститутка» близька нашому часові».