Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009

П. Куліш. Роман «Чорна рада». Показ протистояння сил державотворення та руйнівництва
Літературний процес 40-60-х рр. XIX ст. Вступ

Всі публікації щодо:
Куліш Пантелеймон

Тема. П. Куліш. Роман «Чорна рада». Показ протистояння сил державотворення та руйнівництва.

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художні особливості та значення роману; розвивати навички сприйняття великого епічного твору як єдиного цілого, вміння виділяти основні елементи сюжету й композиції, аналізувати їх; виховувати кращі якості громадянина-патріота, щирість та вірність у людських стосунках.

Обладнання: портрет письменника, різні видання роману, ілюстрації до нього.

Теорія літератури: роман, історичний роман, сюжет, композиція, їх елементи.

ХІД УРОКУ

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Вступне слово вчителя.

Як відзначав літературознавець В. Неділько, «заслугою П. Куліша є те, що він не тільки створив перший роман, а й поставив його в контекст тогочасної світової літератури. Куліш неодноразово говорив про вплив на нього творчості В. Скотта. Сприймаючи романтичні тенденції шотландського письменника, він написав цілком оригінальний, самобутній твір, у якому яскраво розкрито не тільки історичні події з життя українського народу, відтворено український колорит, а й національний дух народу. Навіть характер романтизму «Чорної ради» має народнопісенні витоки. Пісня і дума не просто існують на його сторінках — вони є живильним середовищем, на якому зріс буйний первісток української романтики. Сам роман теж нагадує історичну думу за її епічним розмахом, гострими ситуаціями; могутніми національними характерами. І це теж — новаторська риса творчості Куліша».

На сьогоднішньому уроці ми спробуємо переконатися у справедливості слів літературознавця.

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

«Хвилинка мудрості».

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Робота в групах.

(Учні по пам’яті складають «сюжетні ланцюжки» роману «Чорна рада» (за прочитаним) та зачитують їх.)

2. Робота над переказом.

(Учні переказують епізоди, які їм найбільше запам’яталися (з обґрунтуванням).)

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Коментоване читання.

(Учні читають і коментують фрагменти роману «Чорна рада» з умовної другої частини.)

3. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

4. Евристична бесіда.

— З якими новими героями ви познайомилися, як по-новому виявили себе вже відомі вам персонажі?

— Назвіть причини, через які Я. Сомко, на вашу думку, потерпів поразку на чорній раді. (Зрада війська; прихильність московських бояр до Брюховецького завдяки його хабарю; довірливість селян; хитра стратегія Брюховецького.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Завдання учням.

✵ Визначте об’єднуючі та роз’єднуючі поняття.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

✵ Продовжіть речення.

«Найбільше мене вразив епізод…» «Мені здалося, що…»

«Мої очікування щодо твору…»

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Дочитати твір до кінця, знати його зміст; уміти характеризувати образи, аналізувати в цілому; підготувати повідомлення.