Плани-конспекти уроків - Українська література 9 клас - 2002
Поетичний образ Наталки - дівчини з народу. Інші образи твору. Значення п'єси
Всі публікації щодо:
Котляревський Іван
Тема. Поетичний образ Наталки — дівчини з народу. Інші образи твору. Значення п’єси.
Мета: користуючись текстом твору, дати характеристику персонажів п’єси, їхніх дій та вчинків; розвивати відчуття краси слова, вміння зіставляти і робити нескладні висновки; виховувати в учнів доброту, милосердя.
Обладнання: записи пісень Наталки, підручник, тексти.
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання.
1) Цитати до характеристики Наталки.
2) Кого віднесено до позитивних героїв п’єси, а кого до негативних і чому?
2. Бесіда з учнями.
1) Яка тема п’єси І. Котляревського «Наталка Полтавка»?
2) У чому новаторство Котляревського-драматурга?
3) Композиція п’єси «Наталка Полтавка».
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення вчителя за планом.
1) Поетичний образ дівчини з народу в п’єсі І. Котляревського «Наталка Полтавка».
2) Як мати характеризує Наталку? («Добра дочка».)
3) Що про себе говорить Наталка? («Не багата я і проста, но чесного роду…»)
4) Возний вважає її «найкращою зо всього села і всіх прикосновенних околиць дівицею».
5) Наталка — перший правдивий образ дівчини-селянки в українській літературі.
2. Колективне складання плану до характеристики Наталки Полтавки.
3. Самостійна робота.
1) Скласти план порівняльної характеристики образів Петра і Миколи.
Зразок
а) Петро і Микола — представники трудового народу.
б) Високі моральні якості Петра і Миколи. (Працьовитість, чесність, природний розум.)
в) Енергійність Миколи, його здатність до боротьби і деяка пасивність Петра.
г) Дотепність, життєрадісність, відвертість Миколи та ліризм, розсудливість, обережність Петра.
2) Аналогічно скласти план характеристики негативних персонажів. (Возного і виборного.)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Визначити драматургічні особливості п’єси «Наталка Полтавка».
(Динамічний і природний розвиток дії, гострота конфлікту; уміле застосування народного гумору; використання народних І створених автором пісень; багатство, барвистість та індивідуалізація мови.)
2. Робота з підручником.
У чому полягають реалізм і народність п’єси? (Довести свою думку посиланнями на текст твору.)
3. Бліц-опитування.
1) Літературна спадщина Івана Котляревського. (Назвати найвідоміші твори.)
2) Жанр «Енеїди». (Визначити і пояснити.)
4. Вікторина за творчістю І. Котляревського. (Див. додаток 2 до уроку.)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до письмової роботи на одну з тем: «Народознавство в поемі «Енеїда» І. Котляревського»; «Еней був парубок моторний»; «Утвердження сили народного духу в поемі «Енеїда» Котляревського»; «Образ Наталки Полтавки — яскравий тип українського національного характеру»; «Мої роздуми над п’єсою «Наталка Полтавка».
Додаток 1 до уроку № 23
ПІСНІ З П’ЄСИ І. КОТЛЯРЕВСЬКОГО «НАТАЛКА ПОЛТАВКА»
(таблиця для використання на уроці)
1. «Віють вітри, віють буйні».
2. «От юних літ не знал я любові».
3. «Видно шляхи полтавськії і славну Полтаву».
4. «Дід рудий, баба руда».
5. «Ой під вишнею, під черешнею».
6. «Всякому городу нрав і права».
7. «Ой доля людськая — доля єсть сліпая».
8. «Ой мати, мати! Серце не вважає».
9. «Чи я тобі, дочко, не добра желаю».
10. «Ей, Наталко, не дрочися!»
11. «Де згода в сімействі».
12. «Чого ж вода каламутна, чи не хвиля збила?»
13. «Гомін, гомін, гомін по діброві».
14. «Сонце низенько, вечір близенько».
15. «Вітер віє горою, любивсь Петрусь зо мною».
16. «У сусіда хата біла, у сусіда жінка мила».
17. «Та йшов козак з Дону, та з Дону додому».
18. «Що за того Петруся».
19. «Підеш, Петре, до тієї, яку тепер любиш».
20. «Ворскло, річка невеличка».
21. «Ой я дівчина Наталка».
22. «Начинаймо веселиться».
Додаток 2 до уроку № 23
ВІКТОРИНА «І. П. КОТЛЯРЕВСЬКИЙ»
1. Хто писав про Котляревського:
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди… ?
(Т. Шевченко.)
2. Який твір Котляревського ще в рукописі набув великої популярності серед читачів і двічі був надрукований без відома автора? (Поема «Енеїда».)
3. Хто з українських композиторів створив оперу «Енеїда»? (М. Лисенко.)
4. Якою піснею починається п’єса «Наталка Полтавка»? Хто її співає? («Віють вітри, віють буйні». Наталка.)
5. Чим закінчується п’єса? (Піснею Наталки «Ой я дівчина Наталка…».)
6. Хто з героїв «Наталки Полтавки» має прізвище, складова частина якого — дієслово наказової форми? (Горпина Терпилиха.)
7. Яка з пісень возного є переробкою відомого сатиричного твору Г. Сковороди? («Всякому городу нрав і права».)
8. Назвіть прізвища возного і виборного. (Тетерваковський, Макогоненко.)
9. Хто з персонажів п’єси назвав Наталку Полтавкою? (Микола, потім Макогоненко.)
10. У якому творі Котляревський сказав:
Мужича правда є колюча,
А панська на всі боки гнуча?
(«Енеїда».)
11. Хто з богів, зображених в «Енеїді», «звелів поганій буть по годі»? (Нептун.)