Плани-конспекти уроків - Українська література 9 клас - 2002

Урок позакласного читання за романом Раїси Іванченко «Отрута для княгині»

Всі публікації щодо:
Іванченко Раїса

Тема. Урок позакласного читання за романом Раїси Іванченко «Отрута для княгині».

Мета: дослідити життєву одіссею княгині Ольги, її шлях на свою Голгофу; розвивати вміння думати, зіставляти факти, розуміти складні й суперечливі явища; виховувати розумного, людяного, наділеного гарним естетичним смаком, національно свідомого читача.

Обладнання: виставка історичних романів Р. Іванченко, підручник, тексти. На дошці записано епіграф уроку: «Княгиня Ольга катувала мою душу своєю мудрістю, милосердям і жорстокістю, розумом і незбагненністю».

Раїса Іванченко

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

І. Перевірка домашнього завдання.

1) Загальне враження від першого знайомства з романом.

2) Який настрій огортав душу під час читання твору?

3) Якою вам уявлялася Ольга?

4) 3 яким кольором асоціюється Ольга при першому знайомстві?

2. Виписати на дошці та прокоментувати афоризми з твору.

(«Де міцна віра — там буде міцною держава»; «Коли буде багато просвіщенних — ницим і невігласам прийде кінець»; «Без просвіщення немає високої любові між людьми»; «Держави піднімаються не мечем, а духом просвітництва»; «Тихенькі посередності мають найгостріші зуб’я і найбільшу заздрість».)

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Вступне слово вчителя.

Уже тисячу літ линуть у високості небесні дзвони, рвуть тишу і відлунюють у душі кожного. Дзвони звали на віче, били на сполох, скликали до православних храмів. Тисячу літ… А починалося все з перших. І серед них — княгиня-християнка. Перша в Києві. Перша…

2. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання уривків з твору. (Епізоди подорожі Оленки до Київської землі.)

2. Бесіда з учнями.

1) Що можна сказати про вдачу дівчини Оленки? (Допитлива, вередлива, вся у чеканні.)

2) Що відкрила для себе Оленка в чужій країні? («Вона всьому на світі дивувалась, бо все для неї було відкриттям чи прозрінням». Вона зіткнулася із заздрістю, ницістю, жорстокістю, підступністю, зрадою.)

3) Що змінилося в житті юної Ольги після одруження з Ігорем? («Сей грубий здоровило з рудою борідкою і вусами її відлякував. Від нього завжди пахло потом і брагою… не милий він їй». Через добро до людей приходить любов до землі, на якій Ольга вже не відчуває себе чужинкою. Вкорінюватися в Києві їй допомагає Степко Книжник.)

3. Виразне читання уривка з роману. (Епізод сутички з волхвом.)

4. Бесіда з учнями.

1) Чому Ольга перемогла озброєних чоловіків?

2) Що нового з’явилось у її характері?

3) У чому виявилась майстерність автора при змалюванні цього епізоду? (Напруженість ситуації передають короткі, неповні, окличні речення, майже повна відсутність художніх тропів.)

5. Коментування рядків з роману.

«О, це була вже не та княгиня, якою звик її бачити князь. Від тієї доброї, ласкавої дівчинки нічого не залишилось. Вона ніби зробилась вищою, голос її звучав твердо, хоча й був тихий і рівний. І розмисл її нежіночий — чоловічий, владний. Уміє вона якось дивитись далеко вперед, крізь літа, крізь времена».

6. Виразне читання в особах діалогу Ольги і священика з коментуванням.

7. Переказ епізодів, де розповідається про помсту Ольги за смерть чоловіка.

8. Проблемне питання.

Чи поділяєте ви думку письменниці: «Княгиня відчула вперше тлу жорстокості й страху. Ні, Бог свідок, вона ніколи не хотіла плавати на цю стезю. Так вийшло… Ось що таке влада! Ось чому моди встеляють трупами дорогу до неї. Влада робить людину небосяжною, а всі її гріхи простими. Всі!»?

9. Бесіда з учнями.

1) Поясніть внутрішню роздвоєність Ольги. (Княгиня і мати.)

2) У чому її щастя і трагедія? (Щастя в тому, що вона — мати двох синів, княжичів Гліба і Святослава, материнство робило її світлою і щасливою. Трагедія в тому, що синів виховали чужі люди, вони виросли чужими. Душею любила Гліба, розумом — Святослава, про якого в романі сказано: «Його дитяче серце вже не мало ні жалю, ні милосердя».)

10. Виразне читання уривка з роману. (Епізод розмови з синами.)

11. Бесіда з учнями.

1) Як відповів час на питання княгині-матері Ольги: «Хто ж із них [її синів] піде по стезі правди?»

2) Хто може втішити її біль?

3) У чому сила княгині і в чому її слабість?

4) Чому роман має таку назву? (Назва символічна: йдеться не тільки про отруту, яку Гордина приготувала для Ольги, а її про отруту влади, погорди, зверхності над людьми; «Мудрість у тому, щоб бути володарем і залишитись людиною».)

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати «Манускрипт з вулиці Руської» Романа Іваничука. Підготуватися до письмової роботи на одну з тем: «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля»; «Образ України у творчості Тараса Шевченка»; «Мої враження від почутих пісень на слова Тараса Шевченка».На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.