ТЛ: пригодницький роман.
Мета: проаналізувати образ Григорія Многогрішного, членів родини Сірків, майора Медвина; визначити головні ідеї, мотиви роману, роль патріотичного мотиву в сюжеті; пояснити риси пригодницького твору; формувати риси вольового характеру, непереборного оптимізму, віри в перемогу; розвивати навички визначення провідних мотивів твору; виховувати почуття патріотизму.
Обладнання: портрет І. Багряного, різні видання роману «Тигролови», ілюстрації до твору, краєвиди Далекого Сходу, твори Р. Кіплінга, Джека Лондона, літературознавчі словники.
Міжпредметні зв’язки: зарубіжна література: образи романтичних героїв Р. Кіплінга, Джека Лондона.
‘‘Тигролови» зробили велике діло, вони здерли шкуру зека, оста, «совєтського человека» і показали під нею незламну горду людину, повну життєвої сили, волі до життя і боротьби.
Ю. Лавріненко
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Літературний диктант.
✵ Про що це: «Вирячивши вогненні очі, дихаючи полум’ям і димом, потрясаючи ревом пустелі і нетрів, вогненим хвостом злітаючи слід, летів дракон «? (Поїзд із в’язнями.)
✵ Кому належать слова: «Ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи!»? (Многогрішному.)
✵ Особливі прикмети утікача за телеграмою НКВС (Юнак 25 років, русявий, aтлет, авіатор.)
✵ У яке «Ельдорадо» їхали пасажири другого поїзда? (На Далекий Схід.)
✵ Хто про кого гак думав: «Він уже конав — але ні пари з уст. А ті очі, очі! Вони йому отруїли спокій і сон, вони йому отруїли, далебі, все життя»? (Медвин про Многогрішного.)
✵ За що Григорій вибачався перед бурундучком? (За пограбування його комори.)
✵ Кого і від кого врятував Григорій ? (Дочку Сірка від ведмедя.)
✵ Чим займався Григорій у Сірків? (Полюванням, заготівлею сіна.)
✵ Які стосунки склалися спочатку у Наталки та Григорія? (Горде змагання, приховування почуттів.)
✵ Під час якого релігійного свята родина Сірків дотримувалася українських традицій? (Різдво.)
✵ По чому виявили, що у Тазі був хтось чужий? (Крадіжка хутра.)
✵ Хто вирішив долю закоханих? (Сама Наталка.)
2. Бесіда за питаннями.
- Що таке роман?
- Які романи ви пам’ятаєте?
- Знайдіть у літературознавчому словнику визначення авантюрного і пригодницького роману.
- Що означає слово «авантюрний (Пов’язаний з ризикованими вчинками, розрахований на випадковий успіх.)
- Що таке пригодницький роман? (Великий епічний твір з динамічним розгортанням подій, благородством поведінки головних героїв, їхнім умінням знаходити вихід із численних екстремальних ситуацій, торжеством справедливості.)
- Доведіть. що «Тигролови» — авантюрно- пригодницький роман.
II. Організація навчальної діяльності.
1. Слово вчителя.
Слід згадати про парі Івана Багряного з Аркадієм Любченком. Власне із нього парі творчість Багряного- поета отримала продовження у царині прози.
Історія написання «Тигроловів» бере початок із 1933 р., коли Івана Багряного було засуджено на 5 років заслання і вивезено на Далекий Схід. Спочатку був «висланцем» (йому заборонили протягом трьох років проживати в Україні), потім понад два роки каторжанином БАМЛАГу (табір Байкало-Амурської магістралі). В 1942-43 роках автор опинився на Західній Україні для налагодження зв’язків з українським підпіллям. З початком полювання гестапівців на активістів українського резистансу
І. Багряному довелося законспірувати своє перебування в ареалі дій УПА. Знайшлася квартира, що була поза підозрою німецької влади. І в ній, майже не виходячи на прогулянки (хіба що вночі), письменник написав свій перший роман. Майже цілодобова праця, лише кілька годин сну — і на чотирнадцятий день роман було закінчено. Робота захоплювала: «Мені нічого не треба було вигадувати, — напише згодом Багряний. Життя товпилося в моїй душі і виривалося, як Ніагара. Країну, про яку я писав, я любив, як свою другу батьківщину, хоч і потрапив у неї невільником. Я люблю її людей. Я люблю її тварин. Її зоофауну, орнітофауну, її флору рослинний прекрасний світ (що тепер, в уяві моїй, був прекрасний особливо). Я знав ту фауну й флору, її географію, як, може, жоден професор, бо я ту географію пройшов власними ногами, а флору й фауну помацав не тільки власними очима, а й власними руками… Я не просто писав, я — жив! І упивався тим життям, повтореним з такою страшною силою, що перевищує силу реальності на багато разів».
5 лютого 1944 р. в Літературно-мистецькому клубі у Львові Багряний виступав із доповіддю «Україна біля Тихого океану», в якій він поділився своїми враженнями про життя українців на Далекому Сході, зокрема в Зеленому Клині. То були спогади про кількарічне заслання. «Ні в художніх творах, ні в малярстві, ні в історії. — підкреслює Багряний, — жоден вид мистецтва чи науки не сказав досі слова правди про їхнє життя й боротьбу проти суворої природи за освоєння земель та національні проблеми тих наших людей…» І такий твір було написано. Його автор — Іван Багряний.
Отже, вперше Тигролови» з’явилися в скороченому варіанті 1944 року в часописі «Вечірня година» під назвою «Звіролови». Редагував роман В. Чапленко, який без згоди автора змінив назву. Вже після війни І. Багряний відновив по пам’яті повний текст «Тигроловів». 1947 р. видав окремою книгою у видавництві «Прометей». Друге видання з’явилося у Детройті в США 1955 р.
2. Практична робота.
- Визначте гуманістичну ідею твору. (Перемога добра над злом.)
- Що покладено в основу «Тигроловів»? (Враження письменника від перебування г таборах ДВК.)
- Вкажіть ідеологічний конфлікт твору, що бере початок із радянської молодості Багряного. (Між людиною і тоталітарною системою.)
- Що таке сюжет? Який сюжет «Тигроловів»» (Сюжет — структурна основа художнього твору. Сюжет ’‘Тигроловів» насичений надзвичайними подіями, несподіваними крутими поворотами, динамічним їх розгортанням. Читач перебуває у постійній напрузі: втечі, переслідування, атмосфера таємничості, загадковості, сенсаційні випадки чи повідомлення. сміливі припущення й розгадування поглинають увагу, стираючи грані між уявним і дійсними світами.)
- Де у романі зав’язка? (Опис потяга-дракона, втеча Многогрішного із арештантського вагона; у другому розділі — світ новітнього тигролова майора Медеина.)
- На що автор натякає у зав’язці? (Протиставлення двох світів: українського і тоталітарно-більшовицького.)
- З якого розділу починається розвиток дії? (Із III розділу — життя Г. Многогранного серед тигроловів. Світ природи жорстокий, але Григорій з ним вживається.)
- Яке місце у творі є кульмінацією? (Зіткнення, війна світів: Медвин — Многогрішний: українські національні цінності зі зденаціоналізованим радянським репресивним стандартом.)
- Де, на вашу думку, починається розв’язка роману?
(Вирок виконано, але боротьба за життя триває.)
- Якими мотивами близькі між собою роман «Чорна рада» і «Тигролови»?
- Зі скількох частин складається роман?
(Із 2-х частин но 6 розділів.)
- Що символізує у романі дракон, пісня, портрети?
- Яка роль метафори «вагон говорив всіма діалектами його — Григорієвої — мови»?
- Розкрийте роль паралелізму: «кохання Наталки припало на золоту пору кохання ізюбрів».
- Чи вдало використав І. Багряний оксиморони: «екстериторіальна Україна», «красномовна мовчанка»?
- Яка художня роль гіперболи роздумів про прочитане у тайговій «газеті»: «Фійона Медвяне привіт передавала»?
3. Проблемне завдання.
Ритм боротьби із тиграми — ритм танцю життя, який закінчився «дружним реготом, шалом перемоги» Чому весело після такого ризику для життя?
4. Робота в групах.
I група.
Охарактеризуйте та порівняйте образи Многогрішного і Мелвина.
II група.
Охарактеризуйте образ Наталки.
III група.
Охарактеризуйте членів родини Сірків.
IV група.
Охарактеризуйте образ природи.
5. «Обери позицію».
- Чи мав право Г. Многогрішний так вчинити зі слідчими та його спутником?
- Чи правильним був вчинок Наталки взяти на себе рішення про спільну долю за обох?
III. Підбиття підсумків.
IV. Домашнє завдання.
Напишіть твір-роздум про сильну українську людину.