Всі публікації щодо:
Грушевський Михайло

Нестандартні уроки з української літератури

Урок-прем'єра книги

Окрім описаних вище, цікаві також уроки-реклами та уроки-прем'єри книг. Вони відчиняють дітям вікно у книжкове царство, допомагають їм вибрати потрібні твори з величезної кількості сучасних видань (серед яких, на жаль, багато низькопробних), глибоко проникнути у задум автора; навчають висловлювати власні думки з приводу прочитаного, оцінювати художній твір. Здебільшого, на уроці рекламуються дві книги (якщо книга велика, то можна рекламувати одну), а якщо ж книжки невеликі — дві-три). Перед проведенням такого уроку учні дають відповіді на питання анкети.

1. Чи легко вам самостійно вибрати в бібліотеці книгу для читання?

2. Чи користуєтесь ви каталогами?

3. Чи завжди ви задоволені своїм вибором?

4. Яка тематика вас найбільше приваблює?

5. Які книги, прочитані вами, запам'ятались і чому?

6. Про які книги ви хотіли б поговорити?

Проаналізувавши відповіді школярів та врахувавши вимоги програми, у тому числі щодо уроків позакласного читання та літератури рідного краю, учитель підбирає книги для реклами. Якщо це дві книги, то клас ділиться на дві групи, а якщо три — то на три: кожна з них рекламує свою книгу.

Учні дуже ретельно і грунтовно готуються до такого уроку, адже вони повинні зробити коротке і обов'язково цікаве повідомлення про автора; тоді, відповідно до правил рекламування, репрезентувати видання, демонструючи ілюстрації, наводячи висловлювання про книгу відомих людей, охарактеризувати проблематику твору, інсценізувати уривок з нього, зупинившись на найцікавішому місці:

«А що було далі … прочитайте книгу і дізнаєтесь!»

На домашнє завдання учням пропонується прочитати книгу, яка їх зацікавила.

Розширенню кругозору школярів, формуванню уміння застосовувати на практиці здобуті знання, зокрема, знаходити оригінальні вирішення різноманітних проблем і завдань, сприяють уроки-прем'єри книг.

Ось приклад такого уроку літератури за книгою Михайла Грушевського «Предок» (К. : Веселка, 1990). Програма з української літератури для загальноосвітніх навчальних закладів пропонує восьмикласникам для позакласного читання оповідання «Ясновельможний сват», а програма середньої загальноосвітньої школи з поглибленим вивченням української літератури — оповідання «Предок». Тому ближче знайомство школярів з даною книжкою буде необхідним і корисним. Доцільно відвести для цього дві години (спарені уроки).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.