Всі публікації щодо:
Кратохвиль Валерій

Новітні марсіанські хроники

ВАЛЕРІЙ КРАТОХВИЛЬ, фахівець із проблем ПЦ (позаземних цивілізацій)


КОСМІЧНІ РОЗВІДНИКИ

Як відомо, виведення на міжпланетну орбіту космічних апаратів – справа, що вимагає величезних енергетичних витрат. Кожен додатковий кілограм, а тим більше тонна корисного навантаження потребує десятків тонн пального, що у свою чергу вимагає додаткової кількості енергоносіїв. Таке лавиноподібне збільшення ваги космічних апаратів підштовхнуло австралійських дослідників космосу піти зовсім несподіваним шляхом...

Вирішено, що до Марса полетить рій мініатюрних космічних апаратів.

Космічний корабель вагою з плитку шоколаду, але в'юнкий, як бабка, і зіркий, як бджола, незабаром полетить досліджувати Марс. Учені Національного австралійського університету, натхненні зробленими навігаційними пристроями запозиченими в комах, їхніми аеродинамічними тілами і дивними очима, створили космічних розвідників майбутнього. Сенсори, розміщені на такому “кораблі“ настільки малі, що дозволяють йому усього важити 75 грам. Цей проект виграв на конкурсі літальних апаратів у НАСА й одержить могутнє фінансування.

Справа в тім, що в 2007 році очікується новий розвідувальний десант на Марс, для обстеження скелястих схилів долини Маринерис (найпротяжнішого каньйону Сонячної системи довжиною 3000 км і шириною 8 км).

“Незважаючи на свій малюсінький мозок, комахи, такі, наприклад, як бабка, здатні робити стрімкі і вкрай точні маневри в повітрі, не втрачаючи при цьому рівноваги “, — розповів агентству РЕЙТЕР дослідник Джаваан Сингх Чахл із Лабораторії Біороботичного зору. Сенсори корабля зроблені також на зразок ока бджоли (з безлічі маленьких осередків, які дозволяють панорамне бачення навколишнього світу). Це “око“ також вирішує проблему розподілу ультрафіолетового і зеленого спектрів світла, яке необхідно для підтримки рівноваги в нещільній атмосфері Марса. Зрозуміло, що в каньйон не збираються запускати тільки одну таку “бабку“ — полетить цілий рій, що буде транспортований туди іншими кораблями НАСА.

Чахл повідомив кореспондентам, що найближчі іспити міні-корабля заплановані на 2003 рік.

НЕЙТРОННИЙ “ПОРТРЕТ“ МАРСА

Російські вчені одержать нейтронну карту Марса. “Портрет“ планети, який повинен створити російський прилад ХЕНД (детектор нейтронів високих енергій), обіцяє вийти досить чітким. Таку оцінку висловив керівник експерименту, завідувач Лабораторією, що створила прилад, космічної гамма-спектроскопії Інституту космічних досліджень (ІКД) РАН Ігор Митрофанов.

ХЕНД входить до складу бортової апаратури американської міжпланетної станції “Одіссей“, яка працює зараз на навколомарсіанській орбіті. “Ми трохи боялися, — пояснив учений, — що зображення поверхні Марса, сформоване нейтронами, що летять з поверхні, виявиться розмитим, ніби затягнутим туманом. Ми побоювалися, що з усіх напрямків буде приходити однаковий потік нейтронів і нам не вдасться вивчити структуру нейтронного випромінювання цієї найцікавішої планети. Але навіть уже наявні дані показують, що ніякої завіси туману нема, а є дуже чітка картинка, яка дозволяє розглянути окремі риси нейтронного “обличчя“ Марса.

Ми приймаємо з планети сигнал, структура якого означає, що поверхня Марса являє собою досить складний випромінювач нейтронів з яскравими і тьмяними плямами. Їхню докладну карту ми і має бути побудувати. Причому кожна з цих плям може надалі виявитися ознакою наявності води — необхідної умови для розвитку життя“.

“У даний час “Одіссей“ знаходиться на еліптичній орбіті, роблячи один виток навколо планети приблизно за дві години, — розповів Ігор Митрофанов. — До 20-х чисел лютого 2003 року орбіта перейде в полярну кругову заввишки близько 400 кілометрів. Після цього почнуться нормальні трудові будні. Але вже і зараз ХЕНД працює цілодобово. Коли інформація з “Одіссея“ досягає Землі і приймається одним з американських центрів далекого космічного зв'язку, вона фактично відразу ж ретранслюється до нас у ІКД і ми працюємо в реальному масштабі часу“.

МАРС БУВ ПОКРИТИЙ ВОДОЮ?..

Міжпланетна станція Mars Odyssey знайшла воду на “червоній планеті“ у вигляді великих скупчень льоду. Про це повідомили американські вчені.

До вивчення цієї планети Mars Odyssey приступила в квітні 2002 р.

За допомогою працюючих на гамма-променях спектрометрів станція знайшла великі поклади водню на глибині декількох метрів у межах області, що має близько 850 кілометрів у діаметрі, біля південного марсіанського полюса. На думку вчених, це свідчить про наявність на Марсі підгрунтової криги...

Відповідно до існуючої гіпотези, на Марсі колись було тепліше, і він був рясно покритий водою, що здебільшого і сформувала сучасний рельєф планети. Дані двох попередніх експедицій Viking Orbiter і Global Surveyor підтвердили цю гіпотезу, отримана ж за допомогою Mars Odyssey інформація робить її доказовою.

ІНОПЛАНЕТНІ НОВИНИ

Маленьке містечко Рашель, що в 150 км північніше Лас-Вегаса, знане в Америці як Мекка для послідовників ідеї існування неземної цивілізації.

Околиці містечка справді приховують щось містичне: там, у так званому 51-шім районі, ВВС США випробують свої секретні літаки, і саме отут, за чутками, у 1947 році була виявлена єдина вціліла істота з команди потерпілого катастрофу НЛО.

Саме містечко прикрашене численними привітальними щитами для НЛО і їхніх екіпажів, а місцевий ресторанчик називається “Маленький неземлянин“.

А недавно дорожня адміністрація штату Невада розпорядилася перейменувати дорогу 375, що проходить через Рошель, в автостраду “для неземлян“. Швидкість на ній, щоправда, обмежена 55 милями на годину, як і на будь-який іншій американській дорозі.

Уявімо на хвилинку, про що б могли повідати “залітним“ інопланетянам, що зайшли в названий ресторанчик, найостанніші новини, узяті з газет...

І отут неодмінно згадають Пола Мардина, директора наукового відділу Британського національного космічного центру, який повідомив, що на двох планетах-супутниках, виявлених недавно в сузір'ях Діви і Великої Ведмедиці, дійсно можливе існування живих організмів.

Правда, тамтешні мешканці навряд чи схожі на нас: з огляду на велику силу ваги на цих планетах, можна припустити, що тутешні автохтони нижче земних пігмеїв і значно ширше найповніших земних товстунів...

Розповідатимуть і про те, що Міжнародна група астрономів знайшла за межами Сонячної системи ще вісім нових планет. Три з них за розміром близькі до Юпітера й обертаються по еліптичних орбітах навколо своїх зірок.

Відкриті небесні тіла належать до раніше не спостережених за межами Сонячної системи класу планет-гігантів.

“Планети, що було відкрито раніше, значно відрізнялися від тих, які знаходяться в нашій системі, — заявив доктор Х'ю Джонс із Ліверпульського університету Джона Мура. — А зараз ми бачимо якщо не їхніх близнюків, то, принаймні, двоюрідних братів“.

Усього виявлено вісім нових планет. Таким чином, число нових планет біля інших зірок досягло 74.

А американські астрономи вперше в історії провели спектральний аналіз випромінювання планети, що знаходиться за межами Сонячної системи на відстані 150 світлових років від Землі.

Перші дані здавалися підбадьорюючими: на планеті, що обертається навколо жовтої зірки HD 209458 була виявлена могутня атмосфера, за складом схожа на земну. Однак життя на цьому об'єкті навряд чи існує: атмосфера планети розігріта до 1100 градусів Цельсія.

Як повідомила англійська газета “Гардіан“, зараз фахівці НАСА і Європейського космічного агентства займаються визначенням точного складу атмосфери планети. Передбачається, що в ній виявляться метан, водяні пари і калій....

“МАРС-ОДІССЕЙ“ ПОВІДОМЛЯЄ...

Ледь точніше справа стоїть з Марсом. Увага національного космічного агентства США весь минулий рік була прикута до міжпланетної космічної станції “Марс-Одіссей-2001“, що недавно благополучно увійшла в зону притягання “червоної планети“ і почала спроби занурення в атмосферу.

Поступово знижуючись, вже в січні 2002 року апарат вийшов на позицію, зручну для спостереження за поверхнею.

Як передало агентство Ассошіейтед Пресс, НАСА вже одержало з “Одіссея“ інформацію про атмосферу. Надалі американці сподіваються щорічно одержувати дані про рельєф поверхні, місцезнаходження мінеральних ресурсів, а також запасів води в льодовиках, що дозволить одержати остаточну відповідь на питання, чи є життя на Марсі.

Таким чином, нових повідомлень про сусідню з нами планету можна чекати вже в найближчому майбутньому, коли в 2007 році до Марса відправляться перші космічні міні-розвідники...На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.