Всі публікації щодо:
Антонич Богдан-Ігор

Шкільний твір - Есе з української літератури

Релігійно-міфологічний досвід людства в поезії Богдана-Ігоря Антонича

 «Його життя було коротке й високе, як міст над вузенькою штольнею гірської безодні. Хмари сумніву і зневіри сповивали його не раз, але не завадили сміливим думкам філософа і поета переходити по ньому, дивитися з нього наокіл і шукати взором днища світу», - сказав про Богдана-Ігоря Антонича Дмитро Павличко. Творчість Антонича - цілісний, складний і цікавий світ інтелектуала, котрий за 27 років свого життя спромігся досягти того, що інші не досягають і за ціле життя.

 …У збірці «Велика гармонія» панує послідовна релігійність, яка проявляється в імітуванні молитовної лірики, переспіви біблійних псалмів. Наступна збірка «Три перстені» - ніби сходження з порожнечі неба до безодні землі. Тут знаходимо «приземлені» біблійні реалії (варто згадати слова «Народився Бог на санях» із поезії «Різдво») й священну символіку, перенесену на земні події. Твори цієї збірки пронизані пантеїстичним світосприйняттям:

    Отак під небом неосяжним і безмежним

    Ростуть і родяться звірята, люди і рослини. (…)

    Росте Антонич, і росте трава,

    І зеленіють кучеряві вільхи.

 Ми зустрічаємо романтично-ідеалістичне трактування природи, навіть поклоніння природі, коли людина не тільки не відриває себе од довкілля чи вивищується над ним, навпаки - може, скажімо, усвідомлювати себе деревом:

    Стіл обростає кучерявим листям,

    І разом з кріслом я вже куш.

    З черемх читаю - з книг столистих -

    Рослинну мудрість вічних пущ.

 Наступна збірка «Книга Лева» відкриває для нас світ Біблії. Її головна ідея - зустріч із Богом і бачення вічності, яке дозволить авторові відкрити сутність творчого процесу. Антонич звертається до захоплюючого процесу власної міфологізації світу; так наприклад, назву збірки можна витлумачити в такий спосіб: Лев - 5-й знак зодіаку; означає силу сонця й «прозорий» вогонь. В алхімії лев позначає вогонь, золото. У геральдиці - відвагу й мужність. Наостанку, «Книга Лева» - назва Євангелія апостола Марка.

 Головний мотив збірки «Зелена Євангелія» - містика, де слово функціонує як магічні заклинання, відбувається поєднання природи з людською підсвідомістю. У цих віршах поет досліджує циклічність світової історії й природи, які виступають тут цілком релігійними процесами.

 Нарешті, в останній збірці «Ротації» панує песимістичний світогляд, передчуття апокаліпсису - кінця світу. Колосальне світове місто постає як коло катастроф і тюрем, як місто-пекло, складене з примітивних геометричних форм.

 Як бачимо, Б.-І. Антонич сприймає Святе Письмо як джерело власного світогляду й широко використовує його в своїй міфотворчості. Перлина світової літератури - головний елемент його релігійних пошуків.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.